Podobnie jak w poprzednich wydaniach systemu, do przeglądania wszystkich zainstalowanych programów w Windows 8 używamy widoku „Wszystkie aplikacje” w menu Start. Niestety, dotarcie do tej zakładki w Ósemce jest nieco zagmatwane. Pokazujemy, jak ułatwić sobie życie.
Problem z dotarciem do widoku „Wszystkie aplikacje” w nowym ekranie startowym polega na tym, że trzeba się nieco więcej naklikać, niż kiedyś, a na ekranie dochodzi do wysuwania wielu elementów interfejsu. Skaczemy z jednego rogu ekranu do drugiego, nie wspominając o ryzyku wysunięcia paska Charms Bar przez przypadek.
Użyjmy skrótu klawiszowego
Pierwszą metodą, która ułatwi dotarcie do wszystkich aplikacji jest skrót klawiszowy. Po wejściu na ekran startowy wystarczy, że wciśniemy kombinację CTRL + TAB, a system przełączy nas do pożądanej sekcji z listą wszystkich programów. To rozwiązanie jest dobre, ale skorzystają z niego głównie te osoby, które lubią używać klawiatury do nawigacji po systemie.
Skrypt przenoszący nas bezpośrednio do ekranu aplikacji
Osoby, które po systemie poruszają się głównie za pomocą myszki, mogą skorzystać z bardzo prostego skryptu, który po uruchomieniu przeniesie nas bezpośrednio do widoku „Wszystkie aplikacje”. Po skompilowaniu, możemy go przypiąć do paska zadań i uruchamiać jak klasyczne menu Start. Wystarczy skorzystać z drobnego programu o nazwie Autohotkey_L oraz wkleić kilka linii tekstu do notatnika.
Program Autohotkey_L instalujemy korzystając z instalacji ekspresowej, po czym możemy o nim zapomnieć, gdyż odpowiednie biblioteki działają w tle i obsługują nasze działania. Teraz wystarczy tylko otworzyć notatnik i wkleić poniższy tekst:
Send {LWin}
Sleep 60
Send {Lctrl down}
Sleep 10
Send {Tab}
Sleep 10
Send {Lctrl up}
Następnie należy zapisać całość do formatu .AHK. W tym celu w oknie zapisywania przestawiamy typ z „Dokumenty tekstowe (*.txt)” na „Wszystkie pliki”, a w nazwie pliku wpisujemy „Start.ahk” (bez cudzysłowów). Kolejnym krokiem jest udajenie się do zapisanego pliku, kliknięcie na niego prawym przyciskiem myszy i z menu kontekstowego wybieranie „Compile script”. Utworzony zostanie plik o takiej samej nazwie, ale z dobrze znanym już rozszerzeniem .EXE.
Gratulacje, właśnie napisaliście aplikację, po której uruchomieniu otworzy się ekran startowy z listą wszystkich zainstalowanych programów. Możecie teraz utworzyć do niej skrót na pulpicie bądź przypiąć ją do paska zadań i korzystać jak z klasycznego menu Start.