Jak szybko dodać znak wodny do zdjęcia?

Jeśli prowadzimy w Internecie jakąś stronę lub bloga i publikujemy zdjęcia bądź inne prace graficzne, to warto odpowiednio się zabezpieczyć przed wykradaniem zdjęć i wykorzystywaniem ich do innych prac przez internautów. Jednym z najpopularniejszych sposobów jest oznaczanie zdjęć znakiem wodnym z nazwą strony, nickiem lub adresem strony.

Niestety, oznaczanie zdjęć znakiem wodnym potrafi być nużące, monotonne i czasochłonne. Ręczne dopisywanie tekstu i dodawanie ewentualnych efektów przezroczystości dla każdego zdjęcia zabiera zbyt dużo czasu. Możemy jednak przyspieszyć ten proces za pomocą prostego programu Bytescout Watermarking.

Bytescout Watermarking pozwala na szybkie i bezproblemowe dodawanie tekstowych znaków wodnych do zdjęć. Możemy dodawać znaki wodne do pojedynczych fotografii jak również do całych katalogów obrazków. Przez cały proces jesteśmy prowadzeni za rękę przez łatwego i intuicyjnego kreatora, w którym wybieramy rodzaj znaku wodnego, treść oraz jego położenie na zdjęciu. Program integruje się także z menu kontekstowym systemu Windows - po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na wybranym obrazku, system wyświetli opcję dodania znaku wodnego.



Dodawanie znaku wodnego nie sprawi nikomu problemów. Po uruchomieniu programu należy wskazać pliki, na które chcemy nałożyć znak wodny. Możemy dodawać pojedyncze pliki (Add files), wybierać całe foldery (Add folder) lub dodawać całe foldery wraz z podfolderami (Add folder with subfolders). Po wskazaniu plików klikamy w przycisk Next.



W kolejnym kroku wybieramy nasz znak wodny. Do wyboru mamy ok. 10 różnych znaków wodnych. Możemy dodawać dowolne teksty, nazwy plików, daty utworzenia zdjęć. Są także znaki wodne powtarzające się (wzdłuż całego zdjęcia) oraz takie, które zajmują tylko wybraną krawędź obrazka. Po wybraniu ktoregoś ze schematów należy wpisać tekst po prawej stronie, wybrać czcionkę i jej kolor, a także ustawić ewentualną przezroczystość i położenie (opcje zależne od wybranego wzoru).



Klikamy w przycisk Next dwukrotnie i przechodzimy do zakładki Output Options, w której ustawiamy format wyjściowy (możemy zmienić na JPG, PNG, BMP bądź zostawić domyślną opcję, która zapisze pliki w oryginalnym formacie) oraz folder, w którym zostaną zapisane zdjęcia ze znakiem wodnym. Po wybraniu formatu i folderu możemy nacisnąć przycisk Start - proces tworzenia zdjęć ze znakiem wodnym się rozpocznie i już po chwili będziemy mogli cieszyć się zaoszczędzonym czasem i pracą.

Przykładowy efekt może wyglądać następująco:

Komentarze