W epoce Facebooka, błyskawicznej komunikacji i aplikacji webowych przesyłanie plików między dwoma stojącymi obok siebie laptopami nadal nastręcza nieco trudności. Na szczęście Windows oferuje kilka przydatnych narzędzi, które ułatwiają to zadanie.
Jeśli używamy Windowsa 7 lub 8 najlepszym wyjściem jest stworzenie tzw. grupy domowej. Sprawdza się ona szczególnie wtedy, gdy przesyłanie plików odbywa się regularnie (np. znajomy co kilka dni wpada do nas z laptopem albo mamy dwa własne komputery).
Aby stworzyć grupę domową przechodzimy do Menu Start i odnajdujemy polecenie o tej samej nazwie. Po kliknięciu załaduje się nowe okno z przyciskiem Utwórz grupę domową. W kreatorze wybieramy jakie elementy chcemy udostępniać (Obrazy, Muzyka, Drukarki itd.).
Następnie na ekranie pojawi się hasło, które umożliwia dodawanie innych komputerów do grupy domowej. Kod trzeba zapisać. Potem klikamy Zakończ. Za pomocą panelu w innych urządzeniach możemy podpiąć kolejne komputery do grupy.
Aby udostępnić jakiś folder klikamy go prawym klawiszem myszy, wybieramy Właściwości i przechodzimy do zakładki Udostępnianie. Klikamy Udostępnij... i wybieramy z rozwijanej listy opcję Grupa domowa. Ustalamy uprawnienia dla konkretnych użytkowników i zapisujemy zmiany.
Oczywiście aby całość działała komputery muszą znajdować się w jednej sieci LAN lub Wi-Fi. Router działa w tym przypadku jako pośrednik.
Jeśli potrzebujemy przesłać jakiś niewielki plik okazyjnie dobrym pomysłem jest również skorzystanie z Bluetootha. Wchodzimy w ustawienia tego modułu obu laptopów (znajdziemy je w Menu Start) i włączamy widoczność. Następnie parujemy pecety.
Potem odszukujemy w Menu Start polecenie Transfer plików Bluetooth. Mechanizm ten ma formę kreatora, w którym wybieramy opcję Wyślij pliki lub Odbierz pliki, a następnie odszukujemy na liście odpowiednie urządzenie. Zwykle ma ono taką samą nazwę, z jakiej korzysta Windows.
W przypadku okazyjnego przenoszenia plików sprawdza się także oczywiście pendrive oraz Dropbox. Ta ostatnia aplikacja zainteresuje głównie osoby, które mają więcej niż jeden komputer i chcą na wszystkich maszynach mieć dostęp do swoich danych.
Dropbox ma także funkcję o nazwie LAN Sync, czyli synchronizację przez sieć lokalną. Kilka komputerów znajdujących się w obrębie tej samej sieci i podpiętych do Dropboksa będzie automatycznie synchronizować pliki bez długiego czasu oczekiwania na upload i download.
Ciekawą nowością jest BitTorrent Sync. Synchronizuje on dane między komputerami korzystając z technologii P2P. Nie ma ograniczenia w kwestii objętości plików. Program można skonfigurować tak, aby działał wyłącznie w obrębie naszej sieci LAN/Wi-Fi i nie wysyłał danych do internetu.