Instalacja nowych romów, modyfikowanie smartfona, kopie zapasowe - to dla wielu użytkowników Androida chleb powszedni. Niestety, o ile dla osób bardziej zaawansowanych jest to zadanie wręcz banalne, o tyle dla nowych może stanowić nie lada wyzwanie. Cieszy zatem fakt, że pojawił się nowy, prosty sposób na instalację romów w Androidzie.

Jak łatwo instalować romy i recovery na Androidzie

Remedium na problemy z instalacją nowych ROM-ów jest aplikacja o nazwie ROM Installer, która ułatwia i automatyzuje wykonywanie wszystkich czynności, a co najważniejsze pozwala je zaplanować z poziomu samego systemu - nie musimy już ręcznie wchodzić do specjalnego trybu Recovery. Za jej pomocą możemy szybko wgrać odpowiedni Recovery Mode (CWRM, TWRP oraz inne) dla naszego urządzenia, pobrać kompatybilny ROM, ściągnąć potrzebne dodatki (GAPPS, czcionki), wykonać kopię zapasową całego aktualnego systemu (tzw. Nandroid backup) oraz wiele, wiele więcej.

Wszystko to obsłużymy z poziomu jednej aplikacji, aczkolwiek należy wspomnieć, że ROM Installer do prawidłowego działania wymaga zainstalowanego roota.

Pobranie i instalacja odpowiedniego Recovery Mode

Podstawą przy instalacji romów jest pobranie Clockwork Recovery Mod (CWRM) lub TWRP. To dwa najpopularniejsze tryby Recovery, za pomocą których możemy instalować nowe ROM-y. Instalacja jednego z nich jest wymagana do zainstalowania ROM-u. Aby zainstalować któryś z nich w wersji kompatybilnej z naszym urządzeniem, należy przejść do zakładki FLASH RECOVERY.

Flashowanie odpowiedniego Recovery Mode

Aplikacja wyświetli listę kompatybilnych wersji CWRM oraz TWRP. Najlepiej wybrać ten z sekcji “Latest recoveries”, dotknąc go palcem i potwierdzić chęć instalacji przyciskiem Yes. Wybór pomiędzy CWRM a TWRP jest kwestią gustu. Osobiście używam do instalacji wszystkich ROM-ów Clockwork Recovery Mod.

Stworzenie kopii zapasowej swojego systemu

Przed instalacją nowego ROM-u absolutnie obowiązkowo trzeba stworzyć sobie kopię zapasową obecnego stanu urządzenia, abyśmy w przypadku niepowodzenia nie zostali z przysłowiową “cegłą”. Pomoże w tym zakładka BACKUP & RESTORE.

Po wejściu wyświetlona zostanie lista wcześniej zrobionych kopii zapasowych wraz z informacją o tym, w jakim trybie Recovery została ona utworzona. Jeżeli wcześniej nie robiliśmy żadnej kopii, to będziemy mieć tu pusto.

Kopie zapasowe systemu w ROM Installer

Aby wykonać nowy backup, należy wcisnąć przycisk menu w naszym urządzeniu i z rozwijanej listy wybrać opcję “Create a backup”, po czym postępować zgodnie z instrukcjami, czyli wpisać dowolną nazwę i potwierdzić przyciskiem OK. Kopie można potem przywrócić dotykając wybranej pozycji na liście i wybierając z menu “Restore”.

Utworzona w ten sposób kopia zawiera cały nasz system wraz z ustawieniami - możemy ją przywrócić z poziomu systemu jak również z poziomu trybu Recovery w przypadku awarii telefonu.

Pobieranie kompatybilnych ROM-ów

ROM-y dla naszego urządzenia możemy pobierać z zakładki DOWNLOAD ROM. Dla każdego ROM-u możemy zobaczyć szczegółowe informacje, zrzuty ekranu, opis, a także listę wersji do pobrania w sekcji Downloads (najnowsze wersje na samej górze).

Pobieranie ROM-u na nasze urządzenie

 

Dotykając któreś pozycji na liściemożemy od razu pobrać ROM na naszą kartę pamięci. Jeżeli przytrzymamy dłużej palec na pliku, to możemy zobaczyć “Details”, czyli szczegółowe informacje, takie jak suma kontrolna MD5, liczba pobrań oraz dodatki do ROM-u. Jeżeli z kolei zdecydujemy się na pobranie ROM-u, to aplikacja od razu zaoferuje pobranie kompatybilnej paczki z aplikacjami Google (GAPPS). Po potwierdzeniu, ROM Installer połączy się z serwerem i pobierze wszystkie elementy.

Instalacja pobranego ROM-u oraz ewentualnych dodatków

Każdy pobrany ROM oraz ewentualne dodatki, takie jak GAPPS (Aplikacje Google) są zapisywane na naszym urządzeniu w formacie ZIP. Aby je zainstalować, należy skorzystać z opcji ROM INSTALLER.

Sekcja ta pozwala na dodanie do kolejki wszystkich potrzebnych plików ZIP i wywołanie procesu ich instalacji. Na samej górze znajdziemy dodatkowe opcje, które pozwalają na wykonanie automatycznej kopii naszego obecnego ROM-u , a także wykasowanie danych użytkownika i pamięci cache przed instalacją nowego.

Instalowanie ROM-u przez ROM Installer

Aby rozpocząć instalację ROM-u, należy wcisnąć “ADD ZIP” i wskazać pobrany plik z ROM-em. Proces ten powtarzamy dla ewentualnych dodatków, jeżeli były one pobrane przy ściąganiu ROM-u (np. GAPPS). Aplikacja powinna automatycznie wykryć zainstalowany w naszym urządzeniu tryb Recovery, ale jeżeli tego nie zrobi, to samemu możemy wskazać CWRM lub TWRP.

Po kliknięciu w przycisk OK, aplikacja samemu uruchomi ponownie nasze urządzenie, przejdzie do trybu Recovery, automatycznie wykona wszystkie potrzebne zadania, zainstaluje nowy system operacyjny i uruchomi ponownie urządzenie do świeżego Androida, który będzie gotowy do użytkowania.

Co zrobić, gdy RomInstaller nie jest obsługiwany przez moje urządzenie?

Jeżeli wasze urządzenie nie działa z RomInstallerem, nie możecie pobrać żadnego ROM-u ani Recovery, to warto wypróbować aplikację RecoveryX. Co prawda nie pozwala ona instalować zmodyfikowanych wersji Androida, ale umożliwia szybką i łatwą instalację trybu recovery CWM lub TWRP dla większości urządzeń z Androidem.