Jak szyfrować pocztę e-mail z ProtonMail– PC / Android / iOS

Chcesz zwiększyć swoją prywatność w sieci? Musisz wysłać komuś poufne dane, które nie mogą wpaść w niepowołane ręce? A może po prostu prowadzisz z kimś korespondencję, która nie powinna ujrzeć światła dziennego? Zobacz, jak korzystać z zaszyfrowanej skrzynki pocztowej w komputerze i smartfonie, a także jak wysyłać zabezpieczone hasłem wiadomości.

Gdy Edward Snowden ogłosił kilka lat temu informacje dotyczące możliwości przeglądania m.in. poczty elektronicznej internautów przez NSA, doszło do swego rodzaju paranoi na punkcie prywatności i bezpieczeństwa. Niedługo po tym powstał na Kickstarterze projekt ProtonMail, który zakładał stworzenie serwisu z pocztą internetową, która byłaby całkowicie niezależna i w pełni szyfrowana. Projekt zebrał ponad pięciokrotną sumę wymaganych pieniędzy i prace ruszyły pełną parą. ProtonMail w końcu powstał, oferując szyfrowanie każdej wiadomości za pomocą prywatnego hasła zabezpieczonego szyfrem blokowym AES-256.

ProtonMail w grudniu 2015 roku miał już milion aktywnych użytkowników, ale do tej pory nie było dostępnej publicznie aplikacji na Androida oraz iOS, która umożliwiałby obsługę zaszyfrowanej poczty z poziomu tabletu czy smartfonu (dostępne były tylko wersje beta dla niewielkiej grupy osób). Jednak ostatnimi czasy w Stanach Zjednoczonych rozgrywa się kolejny „dramat prywatności w sieci”, który dzieli zarówno Amerykanów jak i wszelkie firmy. FBI stara się narzucić firmie Apple możliwość wprowadzenia „tylnej furtki” do systemu iOS, dzięki której w przypadku prowadzenia śledztwa możliwe byłoby odszyfrowanie zablokowanego hasłem telefonu i przejrzenie danych oraz elektronicznej korespondencji podejrzanej osoby. ProtonMail postanowił wykorzystać zaistniałą sytuację i przyspieszyć premierę swoich aplikacji mobilnych – dlatego już teraz możecie założyć szyfrowaną skrzynkę i wysyłać w pełni zaszyfrowane wiadomości nie tylko za pomocą komputera, ale także za pomocą smartfonów i tabletów.

Krok 1: Załóż konto w ProtonMail i zapoznaj się z pocztą na komputerze

Abyśmy mogli wysyłać szyfrowane wiadomości, należy założyć skrzynkę w serwisie ProtonMail. W darmowej wersji do dyspozycji oddano nam 500MB przestrzeni na wiadomości, a także możliwość wysyłania 150 zaszyfrowanych wiadomości e-mail dziennie.

Załóż skrzynkę pocztową ProtonMail

Proces zakładania e-maila jest dość prosty – wystarczy wybrać sobie nazwę użytkownika, podać hasło dostępowe, a także zdefiniować nasz klucz do odszyfrowywania wiadomości. Gdy już to zrobimy, to ze skrzynki pocztowej możemy korzystać na komputerze za pomocą serwisu ProtonMail w bardzo podobny sposób, jak to robimy w Gmailu.

Wiadomości wysłane do innych użytkowników serwisu ProtonMail są domyślnie szyfrowane. Natomiast jeżeli chcemy wysyłać zaszyfrowane wiadomości na standardowe konta pocztowe (np. Gmail, Outlook, Interia, Wirtualna Polska, Onet itp.) to również jest taka możliwość. Wystarczy w oknie pisania wiadomości kliknąć w ikonę kłódki w dolnym lewym rogu i zdefiniować hasło, którym treść e-maila ma być zaszyfrowana. Nasz odbiorca otrzyma na adres e-mail tylko Temat wiadomości oraz odnośnik do naszego zaszyfrowanego e-mail. Po kliknięciu w odnośnik konieczne będzie podanie hasła – w przeciwnym wypadku przeczytanie wiadomości nie będzie możliwe.

Jak widać ProtonMail spisuje się zatem dobrze również w sytuacjach, gdy musimy wysłać bezpieczną wiadomość do osoby ze zwykłym kontem pocztowym. Oczywiście dla pełni bezpieczeństwa zalecane jest, aby zarówno nadawca jak i odbiorca był użytkownikiem ProtonMaila, ale nie jest to wymagane.

Krok 2: Wysyłaj i odbieraj zaszyfrowane wiadomości w Androidzie / iOS

Gdy już mamy konto i wiemy, jak obsługiwać ProtonMaila, to pora zainstalować aplikacje na urządzeniu mobilnym:

Pobierz ProtonMail na iOS
Pobierz ProtonMail na Androida

Ściągamy aplikację dla naszego systemu w telefonie i instalujemy ją z oficjalnego sklepiku (Sklep Play / AppStore). Po uruchomieniu aplikacji pojawi się możliwość stworzenia nowego konta oraz zalogowania na istniejące.

Wybieramy opcję „Sign In”, a następnie wpisujemy swój adres ProtonMail oraz hasło dostępowe do konta. Po zalogowaniu się na nasze konto będzie jeszcze konieczne podanie drugiego hasła do odszyfrowania wiadomości. W przeciwnym wypadku nie będzie możliwe przeczytanie żadnej korespondencji. Na ekranie „Decrypt Mailbox” wpisujemy swoje hasło do odszyfrowywania.

Po wszystkim pojawi się nam ekran naszej skrzynki pocztowej – obsługa jest podobna do innych aplikacji pocztowych. Z lewej strony możemy wysunąć menu boczne z listą folderów, natomiast aby utworzyć nową wiadomość, należy dotknąć ikony ołówka w górnym prawym rogu.

Zasada jest taka sama, jak w przypadku obsługi poczty przez przeglądarkę. Jeżeli wysyłamy wiadomość do osoby, która posiada konto ProtonMail, to treść e-maila jest automatycznie szyfrowana. Jeżeli jednak wysyłamy wiadomość na zwykłe konto pocztowe, to domyślnie wiadomość nie będzie zaszyfrowana. Aby ją zabezpieczyć hasłem, należy dotknąć ikony kłódki i wpisać hasło, którym chcemy zabezpieczyć naszą korespondencję. Odbiorca wiadomości dostanie link, pod którym może zobaczyć wiadomość, ale dopiero wtedy, gdy poda ustawione przez nas hasło dostępowe.

Komentarze