Eraser to niewielkie narzędzie, dostępne do pobrania całkowicie za darmo. Stworzony został z myślą o użytkownikach, którzy pragną trwale pozbyć się różnego rodzaju danych z dysku. Należy jednak pamiętać, że nie działa on „wstecz” – jego działanie ograniczone jest do trwałego usuwania istniejących na dysku plików, a nie do upewniania się, że usunięte wcześniej pliki nie ujrzą ponownie światła dziennego.
Po uruchomieniu programu ujrzymy listę (z początku pustą) o nazwie Erase Schedule. Jest to nic innego, jak zaplanowana lista zadań. Aby dodać nowe zadanie, należy kliknąć prawym przyciskiem w puste pole i wybrać opcję New Task.
W nowo otwartym oknie zaprezentowanych zostanie nam kilka opcji. Przyjrzyjmy się najważniejszym z nich.
Przede wszystkim należy ustawić rodzaj wprowadzanego zadania. Do wyboru mamy:
- Run manually – ten typ zadania będziemy musieli uruchomić samodzielnie po jego utworzeniu (najbezpieczniejsza metoda)
- Run immediately – po wybraniu tego typu, nasze zadanie uruchomi się automatycznie po tym, jak klikniemy OK
- Run on restart – to zadanie uruchomi się automatycznie po ponownym uruchomieniu komputera
- Recurring – ten typ określa powtarzające się zadanie. Jeżeli zechcemy skorzystać z tego rodzaju, to należy również odpowiednio dostosować opcje w zakładce Schedule
Ostatni typ jest bardzo ciekawy, jak również niebezpieczny. Pozwala na dodanie wybranego przez nas folderu i ustawienie powtarzającego się co jakiś czas oczyszczania jego zawartości. Jest to niezwykle przydatne, jeżeli posiadamy na dysku katalog, w którym trzymamy tylko tymczasowe pliki potrzebne do wykonania jakiegoś jednorazowego zadania. Dzięki temu programowi możemy zapewnić sobie zawsze czysty folder na tymczasowo potrzebne pliki. Należy jednak pamiętać, aby nie wrzucać do takiego folderu ważnych plików, gdyż usunięcie ich za pomocą tego programu jest nieodwracalne. Istnieje również możliwość utworzenia zadania, które będzie automatycznie opróżniać kosz.
Jeśli zdecydujemy się na utworzenie zadania o typie Recurring, to należy wprowadzić również dodatkowe wartości w zakładce Schedule (Harmonogram). Trzeba tu ustawić dokładny czas, w którym ma się uruchamiać zadanie oczyszczania oraz odstęp, w jakim ma do tego dochodzić. Możemy ustawić dzienne opróżnianie folderu, tygodniowe jak i miesięczne. Wybór można też zawęzić do poszczególnych dni tygodnia jak i konkretnych dni danego miesiąca.
Po ustawieniu typu zadania pora przejść do najważniejszej rzeczy – wyboru plików / folderów do usunięcia. W tym celu klikamy przycisk Add Data. Wyskoczy nam kolejne okno, w którym należy wybrać rodzaj usuwanych elementów. Do wyboru mamy pojedynczy plik (File), całe foldery (Filesin folder - jeżeli chcemy, aby usuwana była tylko zawartość katalogu, a pusty folder pozostawiony na dysku, to należy odznaczyć opcję Delete folder if empty), czyszczenie partycji (Unused disk space) oraz opróżnianie kosza (Recycle Bin). Wybieramy pożądaną opcję oraz ustawiamy ostatnią opcję – Erasure Method.
Wybór sposobu usunięcia plików zależy od potrzeb użytkownika. Generalnie im większa liczba serii (passes), tym większa pewność trwałego usunięcia plików. Pozostawienie tej opcji na wartości default spowoduje użycie metody, która jest w programie ustawiona jako domyślna (czyli jeżeli nic nie zmienialiśmy, to będzie to metoda Gutmanna wykonująca aż 35 serii).
Gdy ustawimy już wszystko zgodnie z naszymi wymaganiami, należy kliknąć przycisk OK. Odpowiednio skonfigurowane zadanie zostanie dodane do harmonogramu i uruchomione w wybranym przez nas czasie. Jeżeli ustawiliśmy typ zadania na Run Manually, to możemy odpalić zadanie ręcznie, w dowolnie wybranym przez nas momencie. Aby to zrobić należy kliknąć na nie prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję Run Now.
Podsumowując, jest to świetne narzędzie, którego można użyć za równo w celu trwałego usuwania danych, jak również w celu ustawienia cyklicznego, automatycznego opróżnienia poszczególnych folderów na dysku.