Jak tworzyć samorozpakowujące się archiwa w Windowsie?
Samorozpakowujące się archiwa (ZIP oraz inne) nie wymagają instalacji żadnego oprogramowania archiwizującego w celu uzyskania dostępu do plików. Z tego też powodu są bardzo wygodne w użyciu. Jak tworzyć je bez korzystania z zewnętrznych aplikacji?
Archiwa w formacie EXE przydają się wtedy, gdy wysyłamy komuś spakowane pliki i nie jesteśmy pewni, czy dysponuje on programem do rozpakowywania ZIP-ów, RAR-ów czy innych tego rodzaju formatów.
Wiele dostępnych w sieci archiwizatorów oferuje funkcję tworzenia paczek EXE. Warto jednak wiedzieć, że opcja ta jest również zintegrowana z systemem Windows. Aby uzyskać do niej dostęp wybieramy kombinację klawiszy Win+R i włączamy panel Uruchamianie.
W nim wpisujemy komendę iexpress. Załaduje się prosty w obsłudze kreator - tak mało istotny dla Microsoftu, że nawet nie przetłumaczył go na polski w rodzimej wersji okienek. Zaznaczamy polecenie Create new Self Extraction Directive File i klikamy Dalej.
W następnym kroku wybieramy opcję Extract files only. Potem podajemy tytuł paczki. Na kolejnym etapie możemy dodać opcjonalny komunikat, jaki zostanie wyświetlony użytkownikowi podczas rozpakowywania. Później jesteśmy jeszcze w stanie wpisać postanowienia licencyjne.
W kolejnych oknach kreatora wybieramy pliki, które mają trafić do samorozpakowującego się archiwum. Pozostałe opcje zostawiamy bez zmian. Po zakończeniu pracy wyświetlone zostanie okno wiersza poleceń, w którym będziemy mogli obserwować postępy w pracy.
W zależności od objętości plików źródłowych procedura zajmie od kilku sekund do kilku minut. Po zakończeniu kompresji w podanej wcześniej lokalizacji docelowej pojawi się plik EXE oraz SED.
Ten pierwszy zawiera właściwe pliki, ten drugi to zapisane ustawienia kreatora do wykorzystania w późniejszym czasie. Plik SED nie jest niezbędny do rozpakowania archiwum i nie musimy go wysyłać odbiorcy np. e-mailem razem z paczką EXE.