Jak tworzyć własne filtry kolorystyczne w Androidzie
Często korzystać z Instagrama i edytujesz swoje zdjęcia, nakładając różne filtry zmieniające kolory oraz oświetlenie? Zobacz, jak wyjść poza ramy gotowych ustawień i samemu skroić na miarę unikatowy filtr dopasowany do wybranego zdjęcia.
Aplikacje typu Instagram są ciekawe i pozwalają mocno dostosować zdjęcia do własnych potrzeb, ale mają jedną wadę - zawsze korzystamy tak naprawdę z gotowych filtrów, przez co po jakimś czasie nasze zdjęcia mogą stracić na indywidualności. Można jednak skorzystać z aplikacji Shift, pozwalającej tworzyć własne filtry, które możemy nałożyć na nowe zdjęcia lub na te, które już uprzednio wyedytowaliśmy np. wspomnianym Instagramem (Shift generalnie świetnie się sprawuje jako dodatkowa aplikacja do wprowadzania ostatecznych zmian).
Własne filtry kolorystyczne w Androidzie
Aplikacja Shift to tak naprawde niewielkie narzędzie, a jej interfejs sprowadza się w całości do jednego ekranu z dwoma pokrętłami i jednym przyciskiem. Jest jednak niesamowicie potężna i umożliwia stworzenie własnego filtru w bardzo prosty sposób.
Najpierw zaczynamy od wybrania zdjęcia - w tym celu dotykamy ikony aparatu na górnym pasku i wybieramy, czy chcemy zrobić nowe zdjęcie (Take photo), czy też chcemy wykorzystać istniejącą już w Galerii fotografię (Choose photo - możemy wybrać zdjęcie już wcześniej wyedytowane za pomocą innej aplikacji i dołożyć nowe filtry za pomocą Shift).
Gdy mamy już wybrane lub zrobione zdjęcie, to teraz pora zacząć zabawę. Przyciskiem na samym środku możemy nakładać losowo wygenerowane filtry. Każde dotknięcie przycisku nałoży zupełnie inny filtr. Dodatkowo za pomocą suwaków po lewej i prawej stronie możemy kontrolować kolorystykę filtru, a także ekspozycjęs.
Możemy także dotknąć samego zdjęcia - wyświetlą się wtedy trzy kropki, które możemy dowolnie ustawić. Odpowiadają one za oświetlenie na zdjęciu. Za pomocą tylko tych trzech funkcji możemy nałożyć filtry, które diametrialnie zmienią wygląd naszych fotek. A gdy dołożymy do tego możliwość edytowania zdjęć z innych aplikacji, w których dokonaliśmy podstawowych poprawek, to wkrótce okaże się, że możliwości są nieograniczone.
Jeśli jakiś konkretny filtr nam się bardzo spodoba i będziemy chcieli go wykorzystaćw przyszłości, to wystarczy dotknąc ikony z gwiazdką. Spowoduje to zapisanie filtru i wyświetlenie jego ikony na środku ekranu. Wtedy możemy otworzyć inne zdjęcie i jednym stuknięciem palca zastosować te same ustawienia na innej fotografii. Po dokonaniu wszystkich ustawień wystarczy dotknąć ikony udostępnienia obok ikony aparatu na górnym pasku. Wyświetlą się wtedy opcje zapisu - możemy zdjęcie zapisać w pamięci (Save to Disk), jak również udostępnić na portalach społecznościowych lub wysłać w załączniku do e-maila.