W ciągu ostatnich dwóch tygodni pokazaliśmy Wam, jak tworzyć zdjęcia HDR za pomocą programów Dynamic Photo HDR i easyHDR. Obie aplikacje są płatne. Dlatego dziś pora na przetestowanie darmowej alternatywy. Chodzi o Luminance HDR.

Luminance HDR to program nie tylko bezpłatny, ale i open-source'owy. W praktyce możemy więc korzystać z niego bez ograniczeń. Przy pierwszym uruchomieniu aplikacja sugeruje jedynie przekazanie dobrowolnej wpłaty na konto twórców. Okno dialogowe da się wyłączyć.

Pracę z Luminance HDR rozpoczynamy od kliknięcia przycisku New HDR Image na pasku narzędziowym. Uruchomiony zostanie kreator, w którym możemy dodać pliki źródłowe. Przypomnijmy, że "prawdziwe" HDR tworzy się z kilku zdjęć o takim samym kadrze, ale różnych wartościach ekspozycji.

Luminance HDR pozwala jednak również na podrasowanie pojedynczej fotografii. Tradycyjnie skupimy się na tej funkcji. Po dodaniu zdjęcia modyfikujemy wartość ekspozycji, a potem klikamy Dalej. Mamy tu do wyboru sześć profili HDR oraz panel ustawień manualnych.

LuminanceHDR

Niestety Luminance HDR nie wyświetla na tym etapie podglądu zdjęcia. Profile musimy więc testować metodą prób i błędów. Na koniec klikamy Zakończ. Pojawi się podgląd w głównym oknie. Po prawej znajduje się pasek boczny z różnymi rodzajami tzw. operatorów (filtrów).

Po lewej mamy również operatory (w formie rozwijanej belki) oraz kilka podstawowych ustawień. Na koniec klikamy Tonemap. Warto sprawdzić też rozmiar wyjściowego obrazu. Domyślne ustawienie to zazwyczaj ok. 400 x 250 pikseli, więc zdjęcie wychodzi bardzo małe.

Ostatni krok to kliknięcie przycisku Save as... na pasku narzędziowym i zapisanie nowej wersji na dysku twardym.

Luminance HDR to program, który ma niestety jedynie podstawowe funkcje edycyjne. Efekty pracy nie zwalają z nóg (w porównaniu z wcześniej opisywanymi aplikacjami), a sama obsługa jest momentami uciążliwa. Niemniej jest to ciekawa propozycja dla początkujących użytkowników.