Tydzień temu zaprezentowaliśmy Wam sposób działania programu Dynamic Photo HDR. Dziś pora na poradnik do kolejnej aplikacji. Chodzi o rodzimą usługę easyHDR. Program jest dostępny w wariancie płatnym (wersja 3.0) lub darmowym (2.13 Basic).
Na potrzeby tego tekstu używałem edycji 3.0 demo, która ma dwa ograniczenia - potrafi zapisywać efekty pracy wyłącznie w formacie JPG oraz dodaje do końcowego zdjęcia znak wodny. Ten ostatni będziecie zresztą mogli zobaczyć na zrzucie ekranu pod koniec poradnika.
EasyHDR ma interfejs nieco podobny do tego znanego z Dynamic Photo HDR. Najwygodniej używać kreatora umieszczonego na prawym pasku bocznym. Po pierwszym uruchomieniu jedyne aktywne polecenie to Nowy, które umożliwia załadowanie oryginalnego zdjęcia z dysku.
Kiedy już to mamy za sobą pojawi się nowe okno o nazwie Przetwarzanie LDR. Możemy tutaj zmienić parametry szumów czy zredukować aberrację chromatyczną. Kolejny krok to wybór jednego z 20 presetów, czyli wariantów efektu HDR. Przykłady to vivid colors, interior czy black and white.
Po prawej stronie możemy domyślne efekty modyfikować. Mamy tutaj edytor krzywych czy histogram. Poniżej umieszczono kilkanaście suwaków, za pomocą których zmieniamy moc filtru, intensywność cieni, ostrość czy nasycenie barw.
Kiedy zakończymy ten etap wracamy do górnej części prawego paska bocznego i klikamy zakładkę nr 3. Odpowiadamy twierdząco na zadane przez program pytanie i zapoznajemy się z funkcjami Postprocessingu. Mamy tutaj dodatkowe, zaawansowane filtry takie jak rozmycie gaussowskie, filtr medianowy czy bilateralny.
Ostatni krok to wybranie z paska narzędzi polecenia Zapisz jako i zapisanie efektów pracy na dysku twardym.
EasyHDR oferuje także proste funkcje edycyjne typowe dla tradycyjnego programu do obróbki grafiki. Znajdziemy je w menu Transformacja. Umożliwiają one obracanie obrazu o 90 lub 180 stopni, a także odbijanie go w pionie oraz poziomie czy kadrowanie.
Opisywany program jest przeznaczony dla mniej zaawansowanych użytkowników, którzy nie potrzebują wielu opcji (co oferuje m.in. Dynamic Photo HDR). Najmocniejszą stroną aplikacji jest duża liczba dobrze przygotowanych presetów, które pozwalają na błyskawiczną pracę z HDR-em.