Jak ukryć ikony na pasku stanu Androida 6.0 lub nowszego
Pasek stanu wyświetla się na górze ekranu Androida i pokazuje godzinę oraz ikony baterii, zasięgu, sieci Wi-Fi, transferu danych, GPS i Bluetooth. Możesz ukryć wybrane lub wszystkie ikony z paska stanu Androida. Jak to zrobić?
Ikony na pasku stanu Androida są z reguły jednymi z najpotrzebniejszych. Dzięki nim widzimy poziom naładowania baterii, aktualną godzinę, stan połączenia Wi-Fi i zasięg sieci komórkowej. Wyświetlają także stan włączenia Bluetooth czy GPS. Wydają się zatem niezbędne do codziennej pracy z Androidem.
Z drugiej strony ktoś może powiedzieć, że są one całkowicie niepotrzebne. No bo godzinę możemy sprawdzić na widżecie przyczepionym do ekranu blokady lub do ekranu głównego, z zasięgiem i tak nie mamy problemu i na nieco nie zwracamy uwagi, a stan Wi-Fi, transferu danych, Bluetooth czy GPS przecież widać na przełącznikach, które są dostępne po wysunięciu paska skrótów z góry ekranu. A jak bateria zacznie się wyładowywać, to przecież zapali się czerwona dioda.
Z pewnością każdy użytkownik Androida ma swoje własne zdanie na ten temat, ale nie należy zapominać o jednym – całe piękno Androida polega na tym, że można go w dużej mierze dostosować do własnych potrzeb. Jeśli zatem należysz do osób, dla których część ikon (lub wszystkie) na pasku stanu są niepotrzebne, to warto wiedzieć o tym, że można je po prostu ukryć. Jak to zrobić?
Ukrywanie ikon na pasku stanu Androida
Ukrywanie ikon jest możliwe za pomocą ukrytego menu o nazwie Kalibrator Systemu UI. To ukryta funkcja, która została zaimplementowana w Androidzie przez Google od wersji 6.0 (Marshmallow). Można ją uaktywnić za pomocą niewielkiej sztuczki, a następnie z jej poziomu wprowadzać nieco bardziej zaawansowane zmiany w interfejsie. Dzięki niemu można właśnie ukryć niepotrzebne lub wszystkie ikony z paska stanu.
Niestety niektórzy producenci smartfonów celowo usuwają Kalibrator Systemu UI. Dlatego poniżej znajdziecie dwa odnośniki do naszych artykułów, w których pokazaliśmy, jak włączyć Kalibrator Systemu UI, a także jak go doinstalować, gdy okaże się, że został usunięty. Najpierw spróbujcie skorzystać z pierwszego poradnika poniżej, gdzie Kalibrator włącza się poprzez przytrzymanie odpowiedniej ikony.
Jak włączyć Kalibrator Systemu UI w Androidzie 6.0 lub nowszym
Powyższa opcja zadziała, gdy oprogramowanie w twoim telefonie jest bardzo zbliżone do oryginalnego, czystego Androida (np. w smartfonach Lenovo / Motorola Moto G). Wystarczy wysunąć górny pasek skrótów, a następnie przytrzymać dłużej palec na ikonie koła zębatego (ustawień). Kalibrator System UI zostanie włączony i pojawi się jako dodatkowa zakładka w Ustawieniach.
Jeśli jednak masz smartfona od firmy typu Huawei czy Samsung, która bardzo mocno modyfikuje system i wprowadza swoją własną nakładkę systemową, to ta opcja może nie zadziałać, gdyż producent prawdopodobnie usunął ten skrót. Wtedy jednak możesz doinstalować Kalibrator Systemu UI, co pokazaliśmy w poradniku poniżej:
Jak doinstalować Kalibrator Systemu UI w Androidzie 6.0 lub nowszym
Doinstalowany Kalibrator Systemu UI wygląda trochę inaczej, ale ma dokładnie taką samą funkcjonalność. Gdy masz już oryginalny lub doinstalowany Kalibrator Systemu UI, to uruchom go. Następnie przejdź do zakładki „Pasek stanu” (Status Bar).
W tym miejscu znajdziesz listę wszystkich ikon, które wyświetlają się na pasku stanu. Wystarczy, że teraz odznaczysz wybrane ikony, a zostaną one usunięte z paska stanu. Jeżeli kiedyś zechcesz je przywrócić, to zawsze możesz ponownie włączyć Kalibrator i zaznaczyć z powrotem te ikony.