Jak ukryć ROOTa SuperSU za pomocą SUHide (tylko Android 6.0)

Jeśli masz w telefonie ROOTa, to aplikacje typu Pokemon GO nie będą się uruchamiać. Można jednak ukryć ROOTa przed niektórymi aplikacjami, aby go nie wykrywały i normalnie działały. Powstała nowa metoda ukrywania ROOTa dla urządzeń z Androidem 6.0.

Coraz więcej aplikacji nie uruchamia się na urządzeniach z ROOTem. Zazwyczaj można to rozwiązać dość łatwo, stosując uniwersalne metody ukrywania roota takie jak Hide My Root. Niektóre jednak aplikacje, takie jak Android Pay (płatności) oraz Pokemon GO wykorzystują specjalne zabezpieczenia SafetyNet od Google. To zabezpieczenie wykrywa wszelkie obejścia typu Hide My Root czy RootCloak. Do tej pory jedynym sposobem na ominięcie tego było skorzystanie z aplikacji Magisk, która po prostu umożliwiała włączanie i wyłączanie ROOTa na zawołanie. Mogliśmy zatem wyłączyć ROOTa za pomocą Magisk, skorzystać z aplikacji typu Pokemon GO, a następnie włączyć ROOTa ponownie.

To jednak niezbyt wygodna metoda, dlatego powstał nowy sposób na ukrywanie ROOTa przed zabezpieczeniami SafetyNet oraz poszczególnymi aplikacjami. Mowa tutaj o SUHide, prostym narzędziu, które ukrywa ROOTa przed wybranymi aplikacjami. SUHide ma jednak parę ograniczeń, dlatego koniecznie zapoznajcie się z wymaganiami – w przeciwnym wypadku instalacja może zakończyć się problemami z oprogramowaniem i tzw. soft brickiem!

1. Jakie są wymagania do ukrycia ROOTa przez SUHide?

Przede wszystkim nasz telefon musi mieć zrobionego ROOTa w trybie Systemless przez narzędzie SuperSU w wersji 2.78-SR1 lub nowszej. SUHide działa TYLKO I WYŁĄCZNIE z SuperSU w trybie ROOta Systemless i tylko z tą konkretną wersją lub nowszą. Nie skorzystacie z SUHide, aby ukryć np. Kingo Root, KingRoot czy inną metodę – nawet nie próbujcie tego robić, bo źle się to skończy dla waszego urządzenia.

W telefonie musicie mieć zainstalowane TWRP Recovery w wersji 3.0.2-0 lub nowszej. Jeśli macie starszą wersję TWRP, to możecie ją zaktualizować do nowszej za pomocą aplikacji TWRP Manager lub wgrywając najnowszą wersję ze strony TWRP.me. Oprócz tego musicie mieć także odblokowany bootloader w telefonie. Zgrabnie podsumowując, SUHide można użyć tylko wtedy, gdy:

- urządzenie posiada ROOTa w trybie Systemless

- ROOT został zrobiony za pomocą SuperSU 2.78-SR1 lub nowszego

- mamy zainstalowane TWRP Recovery 3.0.2-0 lub nowsze

- mamy odblokowany bootloader w telefonie

Co więcej, Xposed Framework nie jest wspierany przez SUHide. Jeśli chcecie z niego korzystać, to należy go najpierw całkowicie usunąć, a następnie po zainstalowaniu SUHide zainstalować zmodyfikowaną wersję Xposed Systemless w wersji 86.2 (tylko ta wersja jest kompatybilna z SUHide, choć nadal może powodować problemy, więc sami musicie sobie odpowiedzieć, czy warto próbować).

Pod żadnym pozorem nie należy korzystać z SUHide na innych kombinacjach, gdyż jest to więcej jak pewne, że aplikacja ta nie zadziała z innymi wersjami Androida oraz innymi metodami rootowania, a co więcej może tylko w takim wypadku uszkodzić oprogramowanie w telefonie. Przypominamy także, że wszystko wykonujesz na własną odpowiedzialność. Zalecamy wykonanie kopii zapasowej całego systemu przez TWRP Recovery.

2. Jak zainstalować SUHide w Androidzie

Gdy powyższe warunki są spełnione, to sama instalacja SUHide jest bardzo prosta. Wystarczy, że pobierzesz aplikację z poniższego linku:

Pobierz SUHide

Pobrane zostanie archiwum ZIP, które należy wgrać do telefonu za pomocą TWRP. Zapisz plik ZIP w pamięci telefonu lub na karcie SD, a następnie uruchom telefon w trybie TWRP Recovery i przejdź do zakładki „Install”. Wskaż plik .ZIP z paczką SUHide.

Po wybraniu pliku ZIP potwierdź instalację suwakiem „Swipe to confirm Flash”. Następnie zrestartuj urządzenie w zwykłym trybie, aby powrócić do systemu.  Aplikacja SUHide działa już w tle i można przejść do ukrywania ROOTa.

3. Jak ukrywać ROOTa przed wybranymi aplikacjami za pomocą SUHide?

SUHide automatycznie omija ograniczenia SafetyNet od Google, więc ROOT jest automatycznie ukrywany przed aplikacjami typu Android Pay czy Pokemon GO. Jeśli to właśnie ze względu na te aplikacje chcieliście ukryć ROOTa, to nic więcej już nie musicie robić.

Jeśli jednak wciąż natrafiacie na aplikacje, które wykrywają ROOTa i chcecie go przed nimi ukryć, to musicie samodzielnie dodać daną aplikację do listy ukrywania. SUHide póki co nie ma niestety żadnego interfejsu graficznego, więc aby ukryć jakąś aplikację, trzeba skorzystać z Terminalu w trybie roota i wpisać odpowiednią komendę, która doda aplikację do czarnej listy.

Jeśli nie masz aplikacji Terminal u siebie w telefonie, to możesz pobrać ją ze Sklepu Play. Przyda nam się także aplikacja Package Name Viewer.

Pobierz Terminal ze Sklepu Play

Pobierz Package Name Viewer ze Sklepu Play

Do ukrycia aplikacji potrzebujemy znać jej identyfikator UID. Identyfikator ten możemy znaleźć na podstawie nazwy pakietu aplikacji, przed którą chcemy ukryć ROOTa. Jeśli nie znamy nazwy pakietu, to w tym z kolei pomoże nam aplikacja Package Name Viewer.

Najpierw uruchom aplikację Package Name Viewer, a następnie znajdź na liście aplikację, przed którą chcesz ukryć ROOTa. Pod nazwą aplikacji znajdziesz jej nazwę pakietu. Przykładowo dla aplikacji Messenger nazwa pakietu to com.facebook.orca. Dotknij tej nazwy, aby ją skopiować.

Teraz uruchom Terminal. Znając nazwę pakietu możesz znaleźć identyfikator UID dla danej aplikacji. Wpisz w tym celu poniższą komendę:

ls -nld /data/data/com.facebook.orca

Oczywiście „com.facebook.orca”to nazwa pakietu dla Messengera. W waszym wypadku należy wkleić w tym miejscu nazwę, którą znaleźliście za pomocą Package Name Viewer dla aplikacji, przed którą chcecie ukryć ROOTa. Każda aplikacja ma swoją unikatową nazwę pakietu.

Po wpisaniu powyższej komendy wyświetli się numer UID danej aplikacji (w naszym wypadku będzie to numer UID Messengera). Gdy go znamy, to możemy teraz dopisać aplikację Messenger na czarną listę SUHide, tak, aby root był przed tą aplikacją ukrywany. W tym celu korzystamy z poniższej komendy:

/su/suhide/add 10116

Oczywiście 10116 to UID dla Messengera – w waszym wypadku należy wpisać numer, który wyświetlił się u was na ekranie. Po wpisaniu tej komendy dana aplikacja zostanie dopisana do czarnej listy SUHide i ROOT będzie przed nią ukrywany.

Jeśli w przyszłości zechcecie usunąć aplikację z czarnej listy SUHide, to należy skorzystać z poniższej komendy:

/su/suhide/rm 10116

Oczywiście należy pamiętać, aby zamiast 10116 wpisać numer UID aplikacji, którą chcemy usunąć z czarnej listy.

4. Jak całkowicie odinstalować SUHide z urządzenia?

Jeśli stwierdzicie, że SUHide nie jest wam już potrzebne lub chcecie przerzucić się na inną metodę ukrywania ROOTa, to w takim wypadku wystarczy ściągnąć poniższą paczkę odinstalowującą.

Pobierz deinstalator SUHide

Paczka jest standardowym pakietem w formacie .ZIP. Wystarczy uruchomić TWRP Recovery, a następnie przejść do zakładki „Install” i zainstalować paczkę SUHide-RM. Paczka ta w rzeczywistości odinstaluje z naszego urządzenia SUHide i po ponownym uruchomieniu urządzenia nie będzie już śladu po SUHide.

Komentarze