Jak ulepszyć i dostosować jakość dźwięku na Androidzie z Floating Equalizer
Potrzebujesz szybko dostosować jakość dźwięku? Za dużo wysokich tonów lub za mało niskich? Chcesz więcej bassu? Wszystkie te funkcje możesz mieć pod ręką dzięki Floating Equalizer - niewielkiej aplikacji, która umożliwia błyskawiczne dostosowanie dźwięku i współpracuje ze wszystkimi odtwarzaczami audio i video.
Większość z nas słucha muzyki właśnie na swoim smartfonie. Nie zawsze jednak jakość dźwięku jest najlepsza. Oczywiście ogromną rolę odgrywają tu nasze słuchawki, ale nie oznacza to, że za dobry dźwięk całkowicie odpowiadają kwestie sprzętowe - odpowiednie ustawienia i oprogramowanie ma również znaczenie.
Sporo niedoskonałości możemy zredukować za pomocą odpowiedniego equalizera. Część aplikacji posiada wbudowaną funkcję equalizera, ale możemy także zainstalować samodzielny program, jakim jest Floating Equalizer. Oddziałowuje on na wszystkie aplikacje i pozwala podbić niskie lub wysokie tony, dodać nieco bassu lub skorzystać z gotowych schematów dla określonego typu muzyki.
Ulepszamy jakość dźwięku z Floating Equalizer
Po zainstalowaniu i uruchomieniu aplikacji, Floating Equalizer poprosi nas o wybranie, w jakim trybie chcemy uruchomić program. Do wyboru mamy tryb "floating" oraz "static". Różnią się one sposobem wywoływania okna Equalizera w późniejszym czasie.
Tryb "static" wyświetla stale aktywne powiadomienie na pasku statusu. W dowolnej chwili możemy wysunąć pasek i dotknąć paska Floating Equalizer w celu wywołania programu. Z kolei w trybie "floating" wyświetlana jest niewielka ikonka na wzór dymku czatu z Facebook Messengera. Ikona jest wyświetlana zawsze na wierzchu w każdej aplikacji i pozwala szybko wywołać equalizer z dowolnego miejsca w systemie.
Po wybraniu sposobu wywoływania aplikacji wyświetli się główny ekran Equalizera. Na samej górze znajdziemy przełącznik do włączania oraz wyłączania działania aplikacji, a także przycisk resetowania ustawień.
Główną część ekranu zajmują suwaki pozwalające dostosować poszczególne elementy dźwięku. Pierwszy suwak umożliwia regulowanie opcji "Bass boost", czyli wzmocnienia bassów, natomiast kolejne odpowiadają za poszczególne pasma. Jeżeli nie wiemy, jak je skonfigurować, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z gotowych schematów dla poszczególnych rodzajów muzyki.
Wystarczy dotknąć ostatniej z dołu opcji, która domyślnie ustawiona jest na "Normal". Wysunie się wtedy rozwijane menu, z którego możemy wybrać gotowe schematy dla muzyki klasycznej, dance, folk, heavy metal, hip hop, jazz czy rock.
Zaletą Floating Equalizer jest szerokie wsparcie dla różnego rodzaju aplikacji. Zmiany wprowadzone w equalizerze odczujemy zarówno podczas słuchania muzyki w odtwarzaczach muzycznych (wspierane jest nawet Spotify), jak i podczas oglądania filmów na YouTube, gdyż program wpływa nawet na jakość dźwięku w materiałach wideo.