Pewnie nie raz zdarzyło wam się zainstalować jakiś program pobrany z sieci wraz z gromadą nieprzyjemnych dodatków typu paski do przeglądarki, wyskakujące reklamy, emotikony czy zmieniające się strony startowe. Jak się przed tym bronić?
Takie dodatki nazywamy mianem potencjalnie niechcianych programów (PUP – potentially unwanted programs). Instalują się one wraz z innymi programami, najczęściej pobieranymi za pomocą różnego rodzaju downloaderów. Można je znaleźć w menedżerach pobierania, ale również w oryginalnych instalatorach, jak w przypadku popularnej Javy, która próbuje nam zainstalować Ask Toolbar.
Tego typu rzeczy można unikać samemu, uważnie czytając wszystkie zaznaczone domyślnie opcje w trakcie pobierania. Niestety, często są one tylko w języku angielskim i gramatycznie ułożone są tak, aby zmylić użytkownika. I tu z pomocą przychodzi Unchecky.
Automatyczne odznaczanie niechcianych dodatków w downloaderach
Unchecky to program, który instalujemy w komputerze jako usługę działąjącą w tle. Aplikacja monitoruje programy pobierane z sieci i wykrywa w nich automatycznie ukryte między wierszami różne oferty i dodatki. Co więcej, nie dość, że je wykrywa, to automatycznie odznacza wszystkie oferty, tak, aby użytkownik mógł bezpiecznie pobrać i zainstalować właściwy program przez downloadera.
Korzystanie z programu jest bardzo proste – wystarczy go zainstalować, a Unchecky automatycznie wtopi się w system i będzie działać w tle.
Następnie możemy przejść do dowolnej strony i spróbować coś z niej pobrać. Jeśli w pobranym instalatorze ukryte są jakieś reklamy, oferty czy inne elementy domyślnie zaznaczone, to Unchecky je wykryje i automatycznie odznaczy – my musimy tylko klikać „Next” lub „Pomiń” w przypadku oczywistych reklam.
Działanie programu możemy dobrze zobaczyć na powyższym zrzucie ekranu. Przeciętny użytkownik zwróci uwagę tylko na dolne przyciski i kliknie „Nie zgadzam się”, będąc pewnym, że zrezygnował z dodatkowej oferty. To może być jednak nieprawda, gdyż domyślnie w menedżerze pobierania zaznaczona była opcja tuż pod obrazkiem - „I agree to install..” (Wyrażam zgodę na instalację).
Nawet gdybyśmy kliknęli przycisk „Nie zgadzam się”, to dodatek i tak mógłby się zainstalować, gdyż zaznaczone było to pole. Unchecky jednak w porę je wykrył i zadbał o to, aby je odznaczyć. Teraz gdy klikniemy przycisk pominięcia, to na pewno nic się dodatkowgo nie pobierze i nie zainstaluje w komputerze.
W pasku zasobnika widzimy także komunikat z programu Unchecky, który informuje użytkownika, że zablokowano nie jedną, a nawet cztery oferty instalujące potencjalnie niechciane programy.