Firma Commodore powraca na rynek elektroniki i wyda swojego... smartfona z Androidem, który będzie pozwalał grać w gry z Amigi i Commodore 64. Takie coś jednak jest możliwe już teraz na każdym Androidzie - zobacz, jak uruchamiać gry z C64 i Amigi na swoim Androidzie.
Commodore ogłosił powrót do świata elektroniki i wyda niebawem swojego białego smartfona z charakterystycznym logo. Commodore PET, bo tak się będzie nazywać wspomniany smartfon, pracować będzie pod kontrolą Androida i dodatkowo umożliwi uruchamianie gier z Commodore 64 i Amigi. Takie coś jest jednak możliwe na każdym Androidzie - zobaczcie sami.
1. Uruchamianie gier z C64 na Androidzie
Uruchamianie gier z C64 jest dość proste - wystarczy nam darmowy emulator o nazwie Frodo C64.
Pobierz Frodo C64 ze Sklepu Play
Musimy mieć także ROMy, czyli gry. Te możemy pobrać z serwisu C64.com. Wystarczy wejść na stronę z poziomu komputera, wyszukać interesującą nas grę, a następnie wybrać opcję "Download: Game" w podsumowaniu.
Otrzymamy plik .ZIP z grą. Musimy go rozpakować, aby dostać plik z rozszerzeniem .D64. Gdy taki plik uzyskamy, to kopiujemy go za pomocą kabla USB lub chmury do pamięci swojego smartfona, do dowolnie wybranego katalogu.
Następnie uruchamiamy emulator Frodo 64 i dotykamy przycisku Menu. Jeśli ikona przycisku menu na dolnym pasku Androida się nie wyświetla, to możemy spróbować dotknąć czarnego pola w dolnym lewym lub dolnym prawym rogu. Wyświetli się menu z opcjami - wybieramy "Load disk".
Za pomocą Eksploratora plików wyszukujemy pliku z grą w formacie .D64, a następnie wybieramy jedną z dostępnych ścieżek. Gra sie uruchomi - za pomocą przycisku "Cofnij" na dolnym pasku Androida możemy przełączać się między trybem klawiatury a joysticka.
Klawiatura będzie potrzebna nam do pominięcia menusów (używamy przycisku Spacji lub R/S), natomiast joysticka użyjemy do właściwej gry.
2. Uruchamianie gier z Amigi na Androidzie
Tu mamy do dyspozycji emulator UAE4Droid. Jest on dość prosty w konfiguracji, ale również musimy ściągnąć ROMy, czyli gry. ROMy na Amigę powinniśmy ściągać tylko wtedy, gdy mamy oryginalne gry na dyskietkach z Amigi. Gry możemy znaleźć w sieci za pomocą Google, wpisując np. frazę Amiga Roms. Po pobraniu gry należy ją umieścić w pamięci Androida w oryginalnym formacie (np. ROM lub ADF).
Pobieramy i instalujemy aplikację UAE4Droid ze Sklepu Play, a następnie ją uruchamiamy. Wyświetli się prosty ekran z listą ostatnich zmian, a także dwoma przyciskami - konfiguracji oraz startu. Najpierw wchodzimy do konfiguracji.
Jeśli grę mamy w formacie kilku plików ADF, to znaczy, że każdy plik ADF to oddzielna dyskietka. Znajdziemy tu pola Floppy 1 Location, Floppy 2 Location itp. Każde pole to oddzielna stacja dyskietek, do której możemy załadować pliki ADF (wirtualne dyskietki z grami).
Przykładowo, ja posiadam grę na dwóch dyskietkach ADF. W pierwszym polu oznaczonym numerem #1 wskazuje pierwszy dyskietkę ADF, a w drugim polu drugą dyskietkę. Możemy w opcjach także dostosować emulowanie dźwięku i kilka innych opcji.
Po załadowaniu dyskietek cofamy się do ekranu głównego i dotykamy opcji "Start Amiga", aby rozpocząć uruchamianie gry.