Korzystacie z kilku monitorów, ale ich rozdzielczości są niezgodne i dochodzi do problemów? Nic nie szkodzi – wystarczy wejść do odpowiednich ustawień i ustawić prawidłową (natywną rozdzielczość dla każdego monitora osobno).
Rozdzielczość odpowiada za to, ile elementów (np. otwartych okienek) zmieści się na ekranie. Im większa rozdzielczość, tym więcej okien i innych elementów systemowych się zmieści na ekranie, ale będą mniejsze. Z kolei mniejsza rozdzielczość wyświetla mniej elementów, ale są one większe.
Jeżeli rozdzielczość na ekranie jest niezgodna ze specyfikacją monitora, to może dojść do tego, że ekran będzie się wydawał rozmyty i niewyraźny, a wyświetlane elementy będą za duże lub zbyt małe. W tym poradniku pokażemy, jak zmienić rozdzielczość i ustawić osobne wartości w sytuacji, gdy mamy kilka monitorów podłączonych do jednego komputera.
Ustawiamy różne rozdzielczości dla kilku monitorów
Ustawienie rozdzielczości jest proste i nie powinno stanowić problemu. Klikamy prawym przyciskiem myszy na Pulpicie i z menu kontekstowego wybieramy „Rozdzielczości ekranu”.
W nowym oknie wyświetli się lista naszych monitorów, a także ustawione dla nich rozdzielczości. W górnej części wyświetlą się miniatury naszych monitorów, oznaczone liczbami 1, 2, 3, 4 itd. Najpierw upewniamy się, że w polu „Wiele ekranów” wybrana jest opcja „Rozszerz te ekrany”.
Następnie zaznaczamy pierwszy monitor klikając w jego miniaturę. Pod spodem w polu „Ekran” powinna wyświetlić się jego nazwa. Z pola „Rozdzielczość” wybieramy rozdzielczość, którą chcemy ustawić – najlepiej wybrać tą, przy której znajduje się dopisek „zalecana”.
Klikamy przycisk „Zastosuj”, ale nie zamykamy jeszcze okienka z ustawieniami. Teraz zaznaczamy miniaturę kolejnego monitora i w polu „Rozdzielczość” ustawiamy mu odpowiednią wartość. Powtarzamy ten krok dla każdego kolejnego monitora, po czym naciskamy OK. Rozdzielczości zostaną zmienione i ustawione zgodnie z naszą konfiguracją.