Jak usunąć Sklep z Windows 10 wraz z powiązanymi aplikacjami
Chcesz usunąć Sklep z Windows 10 wraz z powiązanymi z nim aplikacjami, które są zainstalowane domyślnie w systemie? Da się to zrobić. Możesz całkowicie usunąć Sklep i wszystkie domyślne aplikacje UWP z systemu Windows 10. Jak to zrobić?
Wielu użytkowników nie korzysta ze Sklepu w Windows 10, nie pobiera z niego żadnych aplikacji i nie wykorzystuje także żadnych domyślnie zainstalowanych aplikacji. Ba, sporo osób uważa, że Sklep i domyślne aplikacje w Windows 10 w sporej części są zwykłem „bloatware”, czyli zbędnym oprogramowaniem. Czy można zatem usunąć Sklep i powiązane z nim aplikacje z Windows 10?
Dla osób, które preferują czysty system Windows 10 bez zbędnych opcji oferujemy takie rozwiązanie. Można usunąć zarówno Sklep jak i wszystkie aplikacje z nim powiązane, czyli domyślne pozycje typu Pogoda, Xbox, Groove Music, Filmy, Skype, Alarmy i inne podobne. Wykorzystamy w tym celu skrypt PowerShell o nazwie „Windows 10 Decrapifier”, który pozwala wykasować z systemu wybrane składniki. Skonfigurujemy go tak, aby usunąć tylko Sklep i aplikacje UWP, bez jakiejkolwiek innej ingerencji w system Windows 10.
Uwaga! Procedura jest prosta, ale ze względu na swoją naturę przeznaczona dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Wszystko wykonujesz na własną odpowiedzialność. Zalecamy utworzenie punktu przywracania systemu przed przystąpieniem do operacji. Poniższe instrukcje zostały przetestowane przez autora poradnika na maszynie wirtualnej ze świeżo zainstalowanym systemem Windows 10 i nie spowodowały żadnych efektów ubocznych.
Krok 1: Pobierz skrypt Windows 10 Decrapifier i ustaw mu łatwą nazwę pliku
Pierwszym krokiem jest pobranie najnowszej wersji skryptu Windows 10 Debloatifier, przeznaczonej dla aktualnej wersji systemu Windows 10. Obecna wersja skryptu obsługuje Windows 10 w kompilacji 1803 (April 2018 Update) oraz aktualną 1809 (October 2018 Update). Starsze wersje nie są obsługiwane.
Pobierz Windows 10 Decrapifier
Wejdź w powyższy link prowadzący do skryptu w serwisie GitHub. Nad poglądem zawartości skryptu znajdziesz przycisk „Raw”,prowadzący do pliku ze skryptem.
Kliknij w przycisk „Raw” prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję „Zapisz link jako…” lub „Zapisz element docelowy jako…” (w zależności od przeglądarki).
Pojawi się nowe okno zapisu pliku. Wybierz dowolne miejsce docelowe ORAZ nadaj plikowi łatwiejszą nazwę (np. po prostu „script”). Zapisz plik w wybranym miejscu pod nową, łatwą nazwą.
Gdy masz już zapisany plik ze skryptem (np. „script.ps1”), to teraz pora na jego uruchomienie i wykonanie w odpowiedni sposób. Nie uruchamiaj skryptu normalnie! Musisz go uruchomić z odpowiednimi argumentami, które należy dopisać w oknie PowerShell.
Krok 2: Uruchom skrypt Windows 10 Decrapifier w trybie usuwania Sklepu i aplikacji
Windows 10 Decrapifier to skrypt, który ma bardzo szerokie spektrum działania. Umożliwia usunięcie z systemu praktycznie wszystkich zbędnych składników, aby pozostawić tylko to, co jest najpotrzebniejsze do jego działania. Oprócz tego potrafi zmienić ustawienia prywatności na najbardziej rygorystyczne.
My chcemy jednak użyć go tylko i wyłącznie do usunięcia Sklepu i powiązanych z nim aplikacji, bez wprowadzania innych zmian, dlatego musimy wywołać skrypt z odpowiednimi argumentami.
Otwórz folder, w którym zapisany został plik ze skryptem. Następnie w oknie Eksploratora pliku kliknij w zakładkę „Plik” i wybierz opcję „Otwórz program Windows PowerShell > Otwórz program Windows PowerShell jako administrator”.
W nowym oknie PowerShell musimy najpierw wpisać komendę, która zezwoli na wykonywanie tak zaawansowanych skryptów. W tym celu wpisujemy poniższe polecenie:
set-executionpolicy unrestricted
Po wpisaniu tego polecenia wyświetli się zapytanie, czy na pewno chcemy zezwolić na jego wykonanie. Potwierdź chęć wykonania tej operacji wciskając i potwierdzając klawisz A.
Teraz możemy wykonać nasz skrypt. W tym celu wpisujemy poniższe polecenie wraz z dopisanymi niżej argumentami „-allapps” oraz „-appsonly”.
.\script.ps1 –allapps –appsonly
Dopisane na końcu argumenty sprawią, że zakres działania skryptu ograniczy się tylko i wyłącznie do usuwania Sklepu oraz aplikacji – cała reszta systemu pozostanie nienaruszona. Po wykonaniu tego polecenia pojawi się zapytanie, czy na pewno chcemy wykonać skrypt. Potwierdzamy wykonanie przyciskiem R.
Rozpocznie się proces kasowania Sklepu oraz usuwania wszelkich powiązanych z nim aplikacji. Musisz uzbroić się teraz w cierpliwość i poczekać, aż wszystko zostanie ukończone. O ukończeniu dowiesz się, gdy w oknie PowerShell pojawi się komunikat „Decrapification complete”.
Wraz z ukończeniem operacji pojawi się także sugestia, aby z powrotem przełączyć ustawienia wykonywania skryptów na ograniczone. To bardzo dobra sugestia, którą przyjmujemy. Wpisujemy w tym celu ostatnią komendę:
set-executionpolicy restricted
Gdy system zapyta, czy wykonać polecenie, potwierdzamy chęć wykonania klawiszem A.
Teraz wystarczy już uruchomić komputer ponownie – skrypt został wykonany, a Sklep i aplikacje zostały usunięte z systemu.
Krok 3: Usuń ostatnie pozostałości po Sklepie i aplikacjach z menu Start
Bardzo możliwe, że w menu Start nadal pozostaną pojedyncze kafelki powiązane z aplikacjami ze Sklepu. Mogą to być np. kafelki reklamowe z sugestiami aplikacji lub pojedyncze pozycje, których skrypt nie objął. Te elementy można jednak usunąć w tradycyjny sposób.
Wystarczy, że na wybranych pozycjach klikniemy prawym przyciskiem myszy i wybierzemy opcję „Odinstaluj”. Jeśli np. na wybranych grach nie ma opcji odinstalowania, to najprawdopodobniej oznacza to, że mamy do czynienia ze zwykłym kafelkiem reklamowym, który kieruje do Sklepu (którego już nie ma). Takie kafelki możemy odpiąć, klikając w nie prawym przyciskiem myszy i wybierając „Odepnij od ekranu startowego”.