Jak usunąć sterowniki i ich pozostałości z Windows
Chcesz usunąć sterowniki do karty graficznej lub dźwięku? A może oprogramowanie NVIDIA PhysX sprawia Ci problem i nie pozwala na odinstalowanie ani aktualizację? Z pomocą przyjdzie program Driver Fusion, który umożliwia szybkie odinstalowanie sterowników i ich pozostałości z systemu.
Wielokrotnie zdarza się, że musimy usunąć sterowniki z systemu i zainstalować nowe. Co prawda możemy je odinstalować przez Panel sterowania (co zalecamy spróbować wykonać w pierwszej kolejności), niemniej jednak nie zawsze jest to możliwe. Sam się o tym przekonałem wczoraj, gdy na moim komputerze pojawił się problemy z oprogramowaniem od karty graficznej NVIDIA PhysX, które po odinstalowaniu pozostawiło śmieci uniemożliwiające zainstalowanie nowszych wersji bibliotek (przez co z kolei kilka gier przestało działać). Z pomocą jednak przyszło narzędzie Driver Fusion.
Odinstalowujemy sterowniki i to, co po nich zostało
Driver Fusion to następca popularnego programu Driver Sweeper. Umożliwia wykasowanie z komputera wybranych sterowników wraz z ich wszystkimi pozostałościami. Cechuje się prostym i czytelnym interfejsem, dzięki czemu osoby mniej zaawansowane nie będą miały problemu z połapaniem się w programie (przy czym odinstalowanie sterowników raczej odradzamy niedoświadczonym użytkownikom).
Po uruchomieniu programu wyświetli się główny interfejs aplikacji. Driver Fusion posiada polskie tłumaczenie, które warto uaktywnić - w tym celu klikamy w ikonę z trybikiem w górnym prawym rogu, a następnie w sekcji "Język" wybieramy "polski".
Mając program po polsku zauważymy, że wszystkie sterowniki podzielone są na kategorie, takie jak Chipset, Drukarka, Dźwięk, Grafika, Klawiatura, Mysz, Pamięć masowa, PhysX czy Sieć. Szukamy rodzaju sterownika, który chcemy odinstalować, a następnie klikamy w jego ikonę lewym przyciskiem myszy.
W zależnosci od wybranego rodzaju wyświetli się jedna lub więcej pozycji. Przykładowo, klikając w grafikę mamy możliwość wyboru, jakie sterowniki chcemy odinstalować (AMD, Intel czy NVIDIA). W przypadku dźwięku znajdziemy z kolei ASUSa, Creative i Realtek - trzy najpopularniejesze sterowniki do kart muzycznych.
Zaznaczamy na liście sterownik, który chcemy odinstalować, a następnie klikamy przycisk "Usuń" w dolnym lewym rogu. Program rozpocznie pracę, wykryje zainstalowane sterowniki danego typu i odinstaluje je z naszego komputera.