Masz w telefonie wirusa lub inne szkodliwe oprogramowanie, które utrudnia korzystanie ze smartfona i spowalnia go? Zobacz, co zrobić, jeśli nie da się takich szkodników usunąć w zwykły sposób.
Może się zdarzyć, że zainstalujemy w Androidzie aplikacje, która okaże się szkodnikiem utrudniającym korzystanie z telefonu. Niestety, szkodliwe aplikacje nie tylko narażają naszego smartfona na niebezpieczeństwo, ale także koszmarnie go spowalniają. Co więcej, odinstalowanie takiej aplikacji może okazać się niemożliwe w tradycyjny sposób.
Jest dużo metod na usunięcie szkodników z telefonu, a niektóre rodzaje wirusów wymagają odpowiedniego podejścia. My poniżej pokażemy najprostszą metodę, którą powinniście wypróbować jako pierwszą, a dopiero potem sięgać po bardziej ukierunkowane działania.
Jeśli jednak macie szkodliwe oprogramowanie w telefonie, które zablokowało dostęp do urządzenia i próbuje wyciągnąć z was pieniądze za odblokowanie, to możecie skorzystać z naszego poradnika usuwania wirusów typu Ransomware z Androida. Innym przykładem są szkodliwe aplikacje, które są niewidoczne w systemie, a na dodatek mają uprawnienia administratora - w takim wypadku polecamy nasz poradnik usuwania ukrytych aplikacji z uprawnieniami administratora w Androidzie. Póki co wróćmy jednak do prostszych rozwiązań.
Usuwanie szkodliwych aplikacji z Androida za pomocą trybu awaryjnego
Najprostszym rozwiązaniem jest skorzystanie z trybu awaryjnego. Gdy uruchomimy Androida w takim trybie, to załadowane zostaną tylko podstawowe aplikacje systemowe, a reszta programów będzie nieaktywna i niedostępna. Nie zostaną zatem załadowane żadne funkcje i usługi, które blokowałyby odinstalowanie szkodnika.
Uruchomienie trybu awaryjnego w większości Androidów jest łatwe. Najpierw musimy przytrzymać przycisk zasilania przez chwilę, aż na ekranie pojawi się okno opcji zasilających. Trzeba uważać, by nie trzymać przycisku za długo, gdyż wtedy po prostu wyłączymy telefon całkowicie.
Gdy wyświetli się okno zasilania, to znajdziemy w nim opcję wyłączenia telefonu bądź uruchomienia go ponownie. Dotykamy palcem i przytrzymujemy przez chwilę opcji "Wyłącz telefon". Przytrzymanie palca na opcji wyłączenia urządzenia spowoduje wywołanie trybu awaryjnego.
Android zapyta nas, czy na pewno chcemy uruchomić tryb awaryjny - dotykamy przycisku OK i czekamy, aż urządzenie się zrestartuje. Po chwili telefon uruchomi się w trybie awaryjnym, gdzie dostępne będą tylko podstawowe aplikacje Androida.
Jeśli szkodliwe oprogramowanie blokuje nam dostęp do menu zasilania lub sprawia, że nie możemy w ten sposób wywołać trybu awaryjnego, to możemy zrobić to w inny sposób. Wyłączamy całkowicie telefon (np. poprzez wyjęcie baterii), a następnie włączamy go ponownie.
Podczas włączenia telefonu należy wcisnąć odpowiednią kombinację klawiszy, co spowoduje uruchomienie Androida w trybie awaryjnym. W większości przypadków przytrzymujemy oba przyciski głośności aż system się uruchomi.
Usuwanie szkodliwych aplikacji w trybie awaryjnym
Teraz możemy spróbować odinstalować szkodliwe oprogramowanie - w tym celu przechodzimy do Ustawień i uruchamiamy sekcję menedżera aplikacji.
Wyszukujemy na liście szkodliwej aplikacji. Oczywiście nie zawsze jest dla nas jasne, która z aplikacji powoduje problemy, więc przechodzimy w menedżerze aplikacji do listy wszystkich aplikacji zainstalowanych w telefonie, a następnie przeglądamy całą listę i wyszukujemy pozycji, których nie znamy lub które ostatnio instalowaliśmy - najprawdopodobniej to właśnie one będą źródłem problemów.
Wchodzimy w szczegóły aplikacji, a następnie dotykamy przycisku "Odinstaluj", aby ją usunąć. Jeśli aplikacja będzie mieć szary przycisk "Odinstaluj", to znaczy, że prawdopodobnie ma uprawnienia administratora, które należy najpierw zdjąć.
W tym celu przechodzimy w Androidzie do "Ustawienia > Zabezpieczenia > Administratorzy urządzenia".
Jeśli wcześniej znaleziona aplikacja jest tu na liście, to należy ją stąd usunąć, po czym ponownie spróbować ją odinstalować.
W tym celu wchodzimy w szczegóły wybranej aplikacji i dotykamy opcji "Dezaktywuj". Teraz możemy wrócić do ekranu menedżera aplikacji i ją odinstalowac.
Powrót do normalnego trybu w Androidzie
Gdy już wykasowaliśmy szkodliwe aplikacje, to teraz pozostaje nam już tylko zrestartować Androida do normalnego trybu działania.
W tym celu wystarczy już tylko przytrzymać przycisk zasilania i wybrać opcję wyłączenia telefonu. Po ponownym uruchomieniu powinniśmy zostać przeniesieni od razu do trybu normalnego, a telefon będzie działać prawidłowo.