Jak usunąć Usługi Google Play w Androidzie i dalej korzystać ze Sklepu Play
Usługi Google Play są wymaganym komponentem do prawidłowego działania Sklepu Play i innych aplikacji Google. Istnieje jednak sposób na to, by usunąć usługi Google Play z Androida bez utraty ich funkcjonalności – wszystko dzięki microG Apps, alternatywnemu sposobowi na korzystanie z aplikacji Google bez Usług Google Play.
Usługi Google Play zawierają wszystkie potrzebne usługi i funkcje potrzebne do prawidłowego działania aplikacji Google, a przede wszystkim Sklepu Play. Pomimo tego, że stanowią filar dla wielu niesamowicie ważnych aplikacji w smartfonach Usługi Google Play są jednocześnie jedną z bardziej znienawidzonych „aplikacji”. Bardzo często powodują ogromny drenaż baterii, obciążają słabsze telefony, a także przez wielu są uważane za aplikację, która „szpieguje użytkownika”.
Usług Google Play nie da się tak po prostu usunąć z telefonu. Pomijając fakt, że są wymagane do działania Sklepu Play, Usługi Google Play są także potrzebne do działania innych aplikacji Google. Jest jednak rozwiązanie, która pozwala usunąć ten komponent bez utraty jego funkcjonalności. Rozwiązaniem jest microG Apps.
Plusy i minusy używania microG Apps (ważne!)
microG Apps jest frameworkiem, dzięki którym aplikacje wymagające Usług Google Play mogą działać bez tego komponentu. microG Apps zastępują Usługi Google Play w telefonie przez znacznie lżejsze komponenty, zawierające tylko podstawową funkcjonalność potrzebną do działania Sklepu Play i innych aplikacji od Google. To nieoficjalne rozwiązanie oparte na otwartym kodzie źródłowym, które okażę się świetnym wyborem dla osób mających problemy z Usługami Google Play.
Trzeba jednak pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim instalacja microG Apps jest stosunkowo trudna – wymaga od użytkownika posiadania roota (uprawnień administratorskich) w telefonie, a także niestandardowego trybu Recovery (np. TWRP Recovery). Dzieje się tak dlatego, że podczas instalacji są usuwane oryginalne Usługi Google Play. Wymagany jest Android 4.4 lub nowszy.
Kolejną rzeczą jest fakt, że rozwiązanie to może nie zadziałać na wszystkich urządzeniach, tak po prostu. Wszystko zależy od modelu, wersji Androida i tego, czy microG Apps „polubią” się z danym telefonem. Dlatego absolutnie koniecznym krokiem jest wykonanie kopii zapasowej całego systemu za pomocą trybu Recovery, aby w razie problemów można było przywrócić wszystko do oryginalnego stanu. Nie będziemy w stanie udzielić pomocy użytkownikom, którzy świadomie ignorują ten punkt.
microG Apps jest bardzo mocno okrojoną i uproszczona alternatywą dla Usług Google Play, więc jak się możesz domyślać, nie wszystko działa tak, jak powinno. Usługa „Gry Google Play” obecnie nie działa z microG Apps, więc nie uruchomisz aplikacji, które wymagają tego komponentu. Nie działają też płatności przez operatora w Sklepie Play. Jeśli jednak Usługi Google Play są Ci potrzebne tylko do tego, aby sporadycznie pobrać jakąś darmową aplikację ze Sklepu Play, to nie powinieneś zobaczyć różnicy.
Pamiętaj! Wszystko wykonujesz na własną odpowiedzialność i akceptujesz fakt, że rozwiązanie to może nie zadziałać na twoim smartfonie lub tablecie. Przed przystąpieniem do poniższych czynności wykonaj kopię zapasową całego systemu i wszystkich swoich danych. Autorem paczek instalacyjnych microG Apps jest kamil79123.
Krok 1: Zrób roota i zainstaluj TWPR Recovery
Ten krok niestety musisz zrobić w dużej mierze samemu, gdyż większość urządzeń rootuje się inaczej i bardzo często trzeba szukać indywidualnych instrukcji dla konkretnego urządzenia. Na początek do wykonania roota zalecamy zapoznanie się z naszymi poradnikami, w których przedstawiamy kilka uniwersalnych sposobów na wykonanie roota np. za pomocą narzędzi typu Kingo Android Root czy KingRoot. Jeśli jednak nie zadziałają one na twoim urządzeniu, to musisz poszukać konkretnych instrukcji dla swojego modelu smartfona.
- Jak zrobić root za pomocą KingRoot
- Jak zrobić root za pomocą Kingo Android Root
- Jak zrobić root za pomocą TowelRoot lub VRoot
Gdy zrobisz już roota, to kolejnym krokiem jest zainstalowanie TWRP Recovery, czyli najpopularniejszego, niestandardowego trybu Recovery. Dzięki niemu będzie możliwe wykonanie kopii zapasowej systemu (tzw. Nandroid Backup) i przywrócenie jej w razie problemów. TWRP przyda się także do instalacji microG Apps. Jednym z łatwiejszych sposobów na instalację TWRP Recovery jest użycie aplikacji TWRP Manager (wymaga ona roota).
Szczegóły znajdziesz w powyższym poradniku. Jeśli jednak TWRP Manager nie posiada obsługi twojego urządzenia, to konieczne będzie wyszukanie w sieci indywidualnych instrukcji odnośnie tego, jak zainstalować TWRP w twoim smartfonie lub tablecie.
Krok 2: Zainstaluj aplikację Quick Reboot (opcjonalne)
Ten krok nie jest potrzebny, ale znacznie ułatwi nam proces wchodzenia do Recovery. Wiemy, że część użytkowników ma problem z restartowaniem smartfonów do trybu Recovery za pomocą odpowiedniej kombinacji klawiszy. Dzięki aplikacji Quick Reboot nie trzeba tego robić w ten sposób, wystarczy tylko wybrać „Uruchom ponownie w trybie Recovery” i telefon sam się odpowiednio zrestartuje.
Quick Reboot można pobrać ze Sklepu Play za darmo. Kliknij w powyższy link i zainstaluj aplikację w swoim telefonie. Korzystanie z aplikacji jest bardzo proste.
Wystarczy ją uruchomić i wybrać „Recovery mode”, a następnie potwierdzić ponowne uruchomienie przyciskiem „Yes”. Gdy aplikacja zapyta o uprawnienia roota, wybierz opcję „Pozwól”. Telefon uruchomi się ponownie w trybie Recovery.
Krok 3: Wykonaj kopię zapasową systemu za pomocą Recovery
Uruchom telefon ponownie w trybie Recovery za pomocą Quick Reboot. Pojawi się ekran trybu TWRP Recovery lub innego, który zainstalowałeś.
Wybierz opcję „Backup”. Domyślnie TWRP tworzy kopię zapasową w pamięci wewnętrznej urządzenia. Jeśli jednak masz mało miejsca w telefonie i więcej wolnej przestrzeni masz na zewnętrznej karcie SD, to możesz dotknąć opcji „Select storage” i wybrać „External SD Card” jako miejsce wykonania kopii zapasowej.
Wybierz „Advanced Backup” i zaznacz wszystkie pola. Następnie potwierdź wykonanie kopii zapasowej, przesuwając palcem po polu „Swipe to backup”. Gdy kopia zapasowa zostanie wykonana, cofnij się do ekranu głównego TWRP i wybierz „Reboot > System”.
Po ponownym uruchomieniu telefonu w zwykłym trybie podłącz go kablem USB do komputera i skopiuj kopię zapasową na dysk twardy swojego komputera. Kopia znajduje się w pamięci wewnętrznej lub na karcie SD w folderze „TWRP”. Dzięki temu będzie ona bezpieczna na komputerze i nie zostanie przypadkiem usunięta z pamięci telefonu.
Krok 4a: Instalacja microG Apps dla Androida 4.4
Poniższa instrukcja przeznaczona jest dla urządzeń z Androidem 4.4 KitKat. Jeśli masz nowszą wersję systemu, to skorzystaj z punktu 4b.
Z poniższego linku pobierz paczkę microG Apps dla Androida 4.4 KitKat.
Pobierz microG Apps dla Androida 4.4
Pobrany zostanie plik z archiwum w formacie .ZIP. Skopiuj plik do pamięci wewnętrznej urządzenia za pomocą kabla USB.
Gdy plik znajdzie się w pamięci wewnętrznej, odłącz kabel USB. Uruchom aplikację Quick Reboot i zrestartuj urządzenie do trybu Recovery.
W trybie Recovery przejdź do zakładki „Install” i wyszukaj w pamięci wewnętrznej pliku .ZIP z microG Apps. Wybierz go i potwierdź instalację poprzez przesunięcie suwaka „Swipe to confirm Flash”.
Paczka zostanie zainstalowana. Wróć do ekranu głównego TWRP i wybierz „Reboot > System”. Urządzenie zostanie ponownie uruchomione w zwykłym trybie.
Na liście aplikacji znajdziesz teraz Xposed. Uruchom Xposed i wejdź do sekcji Framework. Zainstaluj Xposed Framework i uruchom telefon ponownie.
Po ponownym uruchomieniu ponownie włącz Xposed i przejdź do zakładki „Moduły”. Aktywuj moduł FakeGapps, zaznaczając go na liście.
Następnie uruchom aplikację microG App i zaznacz opcje aktywujące usługi w tle. Uruchom telefon ponownie. Instalacja została ukończona – w telefonie nie powinno teraz być klasycznych Usług Google Play i zamiast tego wszystkie aplikacje Google będą korzystały z microG Apps.
Krok 4b: Instalacja microG Apps dla Androida 5.0 i nowszych
Jeśli masz Androida 5.0, to musisz pobrać microG Apps w odpowiedniej wersji. Musisz także pobrać instalator Xposed Framework odpowiedni dla swojego urządzenia.
Pobierz microG Apps dla Androida 5.0 lub nowszych
Przy pobieraniu Xposed Framework pojawi się lista wersji. Musisz pobrać odpowiednią dla posiadanej wersji Androida oraz architektury procesora w telefonie. Którą wersję pobrać? Najpierw musisz wybrać wersję SDK, która po prostu odpowiada konkretnej wersji Androida:
- sdk21 – Android 5.0 Lollipop
- sdk22 – Android 5.1 Lollipop
- sdk23 – Android 6.0 Marshmallow
Następnie musisz wybrać wersję arm, x86 lub x64. Te oznaczenia odpowiadają architekturze procesora w twoim urządzeniu:
- arm – paczka dla większości urządzeń na standardowej architekturze ARM
- x86 – paczka dla urządzeń z procesorem x86 (np. Intel Atom)
- x64 – paczka dla urządzeń z procesorem 64-bitowym
Po wybraniu odpowiedniej wersji i architektury pojawi się lista wydań Xposed. Pobierz najnowszą wersję w formacie .ZIP.
Gdy masz już pliki .ZIP z microG Apps oraz Xposed, skopiuj je do pamięci wewnętrznej telefonu. Następnie za pomocą Quick Reboot uruchom telefon ponownie w trybie Recovery.
Gdy uruchomi się TWRP Recovery, wybierz zakładkę „Install”. Najpierw wybierz plik z microG Apps i zainstaluj go, przesuwając suwak „Swipe to confirm flash”. Następnie zrób to samo, wskazując plik z Xposed Framework. Po wszystkim wróć do ekranu głównego TWRP i wybierz „Reboot > System”.
Po ponownym uruchomieniu włącz aplikację Xposed i przejdź do zakładki „Moduły”. Aktywuj moduł „FakeGapps”, zaznaczając go na liście. Po aktywacji modułu uruchom aplikację microG App i zaznacz opcje działania usług w tle. Po wszystkim zrestartuj urządzenie.
Po ostatnim restarcie urządzenia wszystko powinno działać poprawnie – w urządzeniu działają teraz microG Apps zamiast Usług Google Play. Może być konieczne ponowne zalogowanie się na konto Google w urządzeniu.