Jak usuwać aplikacje z Androida bez pozostawiania zbędnych plików w pamięci
Usuwanie aplikacji z Androida wydaje się proste, ale po jakimś czasie zauważymy, że w pamięci telefonu lub na karcie SD znajduje się mnóstwo zbędnych plików i pozostałości po usuniętych grach czy programach. Jak zatem usuwać aplikacje tak, aby zminimalizować ten efekt i pozbyć się zbędnych plików?
Wydawałoby się, że usunięcie aplikacji w Androidzie to błahostka – wystarczy przeciągnąć ikonę do pola „Usuń” i potwierdzić wykasowanie, prawda? Niestety, po jakimś czasie zauważymy, że w wewnętrznej pamięci telefonu lub na karcie SD gromadzi się sporo dziwnych katalogów i plików.
Domyślnie Android tworzy w pamięci wewnętrznej tylko kilka katalogów, takich jak Pictures (obrazki), DCIM (zdjęcia z aparatu), Music (piosenki) czy Videos (filmy). Dodatkowe foldery z innymi nazwami są tworzone przez aplikacje, które instalujemy. Niestety, nawet gdy usuniemy aplikacje, to foldery często zostają z kilkoma niewielkimi plikami czy też nawet puste. Zaśmiecają nam pamięć w telefonie i utrudniają zachowanie czystej i prostej struktury katalogów.
Krok 1: Usuwanie aplikacji wraz ze wszystkimi danymi
Zamiast usuwać aplikacje poprzez zainstalowanego launchera, lepiej jest to zrobić poprzez Menedżera aplikacji w Androidzie i przed usunięciem wykasować wszystkie dane tymczasowe oraz pamięć cache aplikacji.
Przejdź do „Ustawienia > Aplikacje” w Androidzie. Wyświetli się teraz lista aplikacji, które zainstalowaliśmy w systemie. Wybieramy tą, którą chcemy usunąć i wchodzimy w jej szczegóły.
Wybieramy opcję „Wymuś zatrzymanie”, następnie „Wyczyść pamięć cache”, a na końcu „Wyczyść dane” (w takiej kolejności).
Po wykonaniu powyższych czynności wybieramy na sam koniec opcję „Odinstaluj”. Aplikacja teraz zostanie usunięta wraz z większością danych, które utworzyła lub pobrała.
Alternatywnie, jeśli mamy zrootowane urządzenie, możemy skorzystać z aplikacji Titanium Backup do usuwania aplikacji. To świetne narzędzie, które pozwala wykonać zarówno kopię zainstalowanej aplikacji, jak i ją całkowicie odinstalować wraz ze wszystkimi danymi.
Krok 2: Usuń puste foldery i inne pozostałości
Wciąż może jednak zdarzyć się, że pomimo wykonania usunięcia w powyższy sposób na karcie SD lub w pamięci wewnętrznej pozostaną jakieś pomniejsze dane (np. puste katalogi). Możemy się ich pozbyć.
W tym celu polecam dwie aplikacje, które warto mieć w telefonie i korzystać z nich od czasu do czasu. Pierwsza to opisywany przez nas ostatnio SD Maid.
To świetna aplikacja, która skanuje pamięć wewnętrzną Androida lub kartę SD i wykrywa zbędne dane, które zostały m.in. pozostawione przy usuwaniu aplikacji. SD Maid oczyszcza pamięć naszego telefonu z tego typu zbędnych plików.
Druga aplikacja to Empty Folder Cleaner i świetnie się sprawdzi na samym końcu, gdy już odinstalujemy aplikacje i usuniemy zbędne pliki programem SD Maid. Empty Folder Cleaner to prosta aplikacja, która po prostu wykrywa i usuwa puste katalogi z pamięci smartfona. Wystarczy ją uruchomić i rozpocząć czyszczenie, a aplikacja wszystki zrobi za nas.