Dysk naprawy systemu Windows to wygodne i przydatne narzędzie, które pozwala na uruchomienie komputera nawet w razie poważnej awarii OS-u. Jak przygotować taką płytę i jak należy z niej korzystać?
Jeśli używamy Windowsa 7 najprostszym sposobem jest przejście do Menu Start i wpisanie frazy "zapas". Na liście sugestii pojawi się element Kopia zapasowa/Przywracanie. Klikamy go i uruchamiamy Panel sterowania. Opisywany moduł służy głównie do tworzenia backupów danych.
Po prawej mamy dodatkowe polecenie o nazwie Tworzenie dysku naprawy systemu. Klikamy go i wkładamy do napędu czystą płytę DVD. Czekamy, aż Windows nagra na nią niezbędne dane. Zalecane jest również stworzenie tzw. kopii zapasowej na innym krążku.
Operacja przywracania wymaga najpierw użycia dysku naprawy systemu w celu uruchomienia komputera. Kolejny krok to włożenie płyty z kopią zapasową (obrazem OS-u). Pozwala to na odzyskanie ostatniej dobrej konfiguracji. Kopie możemy zapisywać na płytach tak często jak chcemy.
W Windowsie 8 dysk naprawy tworzymy także w Panelu Sterowania, gdzie wpisujemy w wyszukiwarkę słowo "przywracanie" i odnajdujemy na liście wyników polecenie Utwórz dysk naprawy systemu. Uzyskane w ten sposób DVD również nie zawiera naszych danych, a jedynie narzędzia.
Za ich pomocą możemy uruchomić nawet mocno uszkodzony OS. Po tym etapie postępujemy tak samo, jak w Windowsie 7 - wkładamy do napędu wcześniej przygotowaną płytę z kopią zapasową.