Masz starszy komputer, w którym jest mało pamięci RAM, przez co aplikacje wolno się uruchamiają i system kiepsko działa? Możesz wykorzystać pendrive'a jako dodatkową pamięć RAM i przyśpieszyć stary komputer.
W Windowsie znajdziemy wbudowaną funkcję, która umożliwia wykorzystanie pamięci przenośnej jako dodatkowej pamięci RAM. Tą funkcją jest właśnie wspomniany w tytule ReadyBoost.
Co to jest ReadyBoost?
System do uruchomienia aplikacji wymaga ciągłego uzyskiwania dostępu do poszczególnych danych. Normalnie takie dane przechowywane są w bardzo szybkiej pamięci RAM, ale jeśli jej zabraknie, to wtedy wykorzystywana jest pamięć wirtualna na dysku twardym. Problem w tym, że tradycyjny dysk twardy dużo wolniej odczytuje losowe dane niż pamięć flash (pendrive, karty pamięci itp.).
I tu z pomocą przychodzi ReadyBoost. Jeśli nasz pendrive jest kompatybilny z tą funkcją, to możemy go wykorzystać jako wirtualną pamięć w komputerze. Wykorzystywana jest wtedy funkcja SuperFetch, dzięki której dane z pamięci RAM trafiają do pamięci flash. Nasz pendrive zostanie wykorzystany jako dodatkowa pamięć RAM, a starsze komputery uzyskają w ten sposób nieco oddechu.
Jak skorzystać z ReadyBoost?
ReadyBoost nie jest dostępny na każdym urządzeniu przenośnym – nasz pendrive musi być kompatybilny z taką opcją. Jeżeli chcemy zakupić pendrive'a specjalnie w tym celu do starego komputera, to powinniśmy przejrzeć dokładnie jego specyfikację i sprawdzić, czy ReadyBoost jest obsługiwany.
Jeżeli mamy kompatybilne urządzenie, to wystarczy je podłączyć do komputera, a następnie wejść do okna „Mój komputer”. Nasz pendrive lub karta pamięci wyświetli się na liście. Klikamy prawym przyciskiem myszy i wchodzimy do „Właściwości”.
W nowym oknie przechodzimy do zakłądki ReadyBoost. Klikamy w przycisk „Użyj tego urządzenia”. Poniżej możemy ustawić miejsce do zarezerwowania na pendrive dla funkcji ReadyBoost.
System powinien automatycznie ustawić odpowiednia wartość. Jeżeli chcemy poświęcić całe urządzenie jako pamięć RAM, to możemy po prostu zaznaczyć opcję „Dedykuj to urządzenie do funkcji ReadyBoost”.
Po kliknięciu OK pamięć zostanie odpowiednio przygotowana i wykorzystana jako RAM. ReadyBoost jest dostępny w każdym Windowsie począwszy od Windows Vista. Jeżeli chodzi o kompatybilność np. pendrive'a, to musi on posiadać powierzchnię przynajmniej 256MB i zapisywać dane z prędkością 1.75MB/s oraz odczytywać z 2.5MB/s.