Jak użyć Windows Phone jako pilota do komputera

Smartfon z Windows Phone może być użyty jako pilot do zdalnej obsługi komputera – możemy siedzieć wygodnie na kanapie i przełączać muzykę w Spotify, uruchamiać filmy na YouTube lub w VLC, a także kontrolować nawet myszkę czy rzucić obraz z monitora na ekran telefonu.

Wszystkiego dokonamy za pomocą darmowej aplikacji PC Remote Free. Po zainstalowaniu możemy się za jej pomocą połaczyć z naszym komputerem i kontrolować go na wiele różnych sposobów. PC Remote wspiera obsługę YouTube'a, VLC, iTunes, Zune, XBMC, Windows Media Playera, a także umożliwia przejmowanie kontroli nad kursorem myszy czy zasilaniem komputera.

Jedyny warunek? Nasz komputer i smartfon musi znajdować się w tej samej sieci Wi-Fi. No i nasz komputer musi mieć zainstalowanego Windowsa – rozwiązanie to nie działa z Linuksem czy OS X.

Konfigurowanie połączenia PC z Windows Phone

Abyśmy mogli nawiązać połączenie z komputerem za pomocą telefonu, to poza aplikacją PC Remote na telefonie, musimy zainstalować także program do zarządzania połączeniem na komputerze. Pobieramy zatem PC Remote Server na komputerze z Windowsem.

Następnie instalujemy program i uruchamiamy go. Na ekranie wyświetli się okno aplikacji. Nie musimy tu niczego zmieniać, chociaż dla bezpieczeństwa warto wejść do zakładki Password i ustawić sobie hasło dostępowe, aby nikt inny nie mógł uzyskać dostępu do naszego systemu.

Gdy już to zrobimy, to instalujemy aplikację PC Remote na Windows Phone, a następnie uruchamiamy ją. Możemy go pominąć. Gdy przedostaniemy się już do właściwej aplikacji, to zauważymy, że PC Remote przeszukuje naszą sieć w poszukiwaniu komputerów z zainstalowanym PC Remote.

Po chwili na liście w zakładce „Computers” powinien pokazać się nasz komputer. Wybieramy go, a następnie wpisujemy hasło dostępowe i łączymy się z komputerem. Na pytanie, czy chcemy włączyć zdalną kontrolę przez Internet odpowiadamy „No” (to opcja premium). Po połączeniu wyświetlą się dostępne opcje.

Kontrolowanie komputera za pomocą Windows Phone

Wszystkie funkcje podzielone są na kategorie. Pierwsza kategoria to „Controls”, która umożliwia sterowanie myszką, klawiaturą, dźwiękiem czy innymi opcjami. Przykładowo, jeśli chcemy zwiększyć głośność, to przechodzimy do opcji „Volume”, a następnie wciskamy przycisk zgłaśniania lub ściszania. W zakładce „Power Controls” z kolei znajdziemy opcje pozwalające zamknąć system, uruchomić go ponownie czy też uśpić. Mamy też zakładkę Files, która pozwala wymieniać się plikami między komputerem a telefonem, jednakże jest ona zarezerowana dla użytkowników płatnej wersji aplikacji.

Przesuwając palcem w bok przełączymy się do kolejnej zakładki. W sekcji „Features Apps” znajdziemy najczęściej używane aplikacje, które możemy kontrolować za pomocą naszego pilota. Możemy przykładowo wejść do aplikacji „YouTube”, wyszukać za pomocą telefonu interesującego nas filmu, a następnie otworzyć go na ekranie monitora.

Kolejną zakladką jest „Media Controls”, w której znajdziemy przyciski do sterowania aplikacjami multimedialnymi. Możemy za ich pomocą przełączać piosenki w Spotify, Winampie czy iTunesie, a także zatrzymywać lub wznawiać oglądanie filmów w odtwarzaczach.

Korzystanie z każdej z tych opcji jest bardzo proste – po wybraniu wyświetlą się indywidualne dla danej aplikacji przyciski, zupełnie jak pilocie, czyli przyciski pauzowania, zatrzymywania i odtwarzania multimediów, a także przyciski wyłączania czy resetowania komputera.

Z kolei jeśli wybierzemy funkcję zdalnej kontroli myszy, to na ekranie wyświetli się rodzaj gładzika, gdzie przesuwając palcem poruszamy także kursorem myszy. Możemy także wybrać funkcję „Desktop”, która wyświetli zawartość ekranu komputera na ekranie smartfona – mamy tu do dyspozycji sporej wielkości kursor, który również możemy przesuwać palcem myszy i klikać stukając w ekran.

 

Komentarze