Spis treści
Posiadasz MacBooka lub inny komputer typu Mac firmy Apple? Domyślnie nie masz więc dostępu do dysków zewnętrznych, kluczy USB i innych tego typu nośników sformatowanych za pomocą technologii NTFS. Tutaj dowiesz się jednak, jak to zrobić w bardzo prosty sposób. Zapraszamy!
Jakiś czas temu chciałem nagrać pliki z komputera MacBook na dysk zewnętrzny, z którego wcześniej korzystałem w komputerze z Windows. Żaden problem? Niestety, wcześniej miałem zapisane na owym dysku inne pliki, których nie chciałem utracić. Jednak po podłączeniu dysku do MacBooka okazało się, że jedyny sposób na dostęp do plików to ich odczytanie. Nie ma możliwości zapisu.
Wszystko dlatego, że domyślnym formatem dla dysków zewnętrznych (pendrive'ów czy pamięci zewnętrznych) jest format NTFS wspierany przez system Windows. Większość, a przynajmniej ogromna część nośników sformatowana jest właśnie za pomocą NTFS. Niestety, format ten nie jest wspierany przez komputery z systemem macOS, czyli MacBooki i iMaki. Komputery firmy Apple posiadają własny system formatowania dysków. Zatem dostęp do dysków w formacie NTFT jest bardzo utrudniony.
W takim przypadku można oczywiście wymazać podłączony do MacBooka czy iMaka dysk, a następnie zapisać go na nowo - za pomocą formatu wspieranego przez macOS. Niestety, w ten sposób utracimy przechowywane wcześniej na dysku zewnętrznym czy kluczu USB pliki. Jest jednak na to metoda. Wystarczy skorzystać z odpowiedniego rozwiązania, które umożliwi nam dostęp do zapisywania i kopiowania plików na dyskach zewnętrznych z poziomu komputerów firmy Apple.
Jak zapisywać pliki na dyskach NTFS z MacBooka
Przejdźmy zatem do samego sposobu, który umożliwi nam nadpisywanie plików na dyskach NTFS z poziomu komputerów Apple'a. Możemy w tym celu skorzystać z kilku prostych rozwiązań. Omówimy tutaj najpopularniejsze oraz najlepsze rozwiązania, które dostępne są dla nowszych wersji systemu macOS. W przypadku starszych wydań systemu Apple'a mogą bowiem pojawić się pewne problemy.
Na początek polecamy ciekawe rozwiązanie, które dość szybko pozwoli nam na zainstalowanie pliku z komputera Mac na dysku zewnętrznym. Jest to program Paragon NTFS for Mac. Aplikacja wprawdzie jest płatna, jednak bez problemu możemy pobrać darmową wersję trial, która pozwoli nam na jednorazowe nagranie plików na dysk zewnętrzny.
Po pobraniu aplikacji Paragon, instalujemy ją w komputerze, a następnie uruchamiamy. Zaznaczamy, że chcemy skorzystać z wersji trial i przechodzimy do dalszego sposobu umożliwiającego korzystanie z programu. Wersja darmowa pozwala notabene korzystać z Paragonu przez 10 dni bez żadnych opłat.
Po uruchomieniu po prostu podpinamy dysk do komputera i odczytujemy go za pomocą wzmiankowanej aplikacji. Następnie możemy przejść do podstawowych funkcji. Są to obok zapisu plików, formatowanie (również w NTFS), odczytywanie plików, kopiowanie itp. Po wykonaniu żądanych czynności, odłączamy dysk od komputera, a program Paragon możemy spokojnie wyłączyć.
Aktywowanie NTFS z poziomu systemu macOS
Możemy również skorzystać z innego rozwiązania. Jest nim aktywowanie obsługi NTFS z poziomu naszego komputera. Nie jest to tak łatwe, jak korzystanie z aplikacji Paragon, jednak nie powinno też przysparzać nam zbyt wielu trudności.
W tym celu uruchamiamy w MacBooku czy innym Maku aplikację Terminal i logujemy się do naszego konta - wpisując "sudo", a następnie podając hasło do komputera.
Następnie, po wykonaniu tej czynności, wklepujemy i zatwierdzamy Enterem następne polecenie:
nano /etc/fstab
A dalej, wpisujemy kolejne polecenie:
LABEL=NAZWA DYSKU none ntfs rw,auto,nobrowse
Gdzie "NAZWA DYSKU" to nazwa dla naszego dysku zewnętrznego, który chcemy nadpisać jakimś plikiem z MacBooka. Następnie wykonujemy dwa skróty klawiszowe Ctrl + O oraz Ctrl + X i przechodzimy do Findera. Możemy teraz bez problemu z poziomu folderu Volumes nadpisać pliki, które chcemy umieścić na dysku zewnętrznym podpiętym do naszego komputera z systemem firmy Apple. To wszystko, jednak gdy będziemy chcieli podpiąć nowy dysk - całą operację trzeba będzie wykonać ponownie.