Menedżer urządzeń to przydatne narzędzie systemowe, które wyświetla wszystkie zainstalowane podzespoły komputera. Pomaga w diagnozowaniu problemów sprzętowych oraz aktualizowaniu sterowników. To, co widać w nim na pierwszy rzut oka jest jednak tylko wierzchołkiem góry lodowej.

Poza tym w menedżerze znajdują się tzw. ukryte urządzenia. Dostęp do nich uzyskujemy klikając menu Widok i wybierając polecenie Pokaż ukryte urządzenia. Zauważymy, że lista podzespołów znacznie się wydłuży. Pojawią się nowe kategorie oraz dodatkowe pozycje.

Na nowej liście zobaczymy m.in. pendrive'y oraz inne nośniki pamięci masowej, które były w przeszłości podłączane do peceta. Obecnie nie są wyświetlane, bo Windows ich nie wykrywa. Ich sterowniki nadal są jednak obecne w systemie.

Ukryte urządzenia

Do czego potrzebny jest dostęp do ukrytych urządzeń? Przyda się zawsze wtedy, gdy mamy do czynienia z konfliktem driverów lub innych elementów i nie jesteśmy w stanie zidentyfikować problemu na standardowej liście.

Przyczyną konfliktu może być np. powtarzająca się nazwa drukarki albo używana wcześniej litera, którą OS błędnie przypisał do nowego dysku. W takiej sytuacji najlepszym wyjściem jest po prostu usunięcie starego podzespołu, co zwolni nazwę czy literę i skasuje jego sterownik.

Niewskazane jest jednak hurtowe usuwanie niepotrzebnych urządzeń. Ich pliki zajmują na dysku bardzo mało miejsca. Z drugiej strony mogą się one jeszcze przydać. Część podzespołów ma także sterowniki współdzielone, więc usunięcie zbędnego urządzenia może spowodować problemy z innym, nadal potrzebnym.