Dysk Google to jeden z najpopularniejszych wirtualnych dysków twardych. Usługa nie musi jednak służyć wyłącznie do przechowywania plików w chmurze. Równie dobrze sprawdzi się jako darmowa alternatywa hostingu, pozwalająca na publikowanie w sieci własnych witryn.

Mogą to być zarówno proste, statyczne serwisy wykorzystujące jedynie podstawowy HTML, jak i bardziej złożone strony WWW używające kaskadowych arkuszy stylów (CSS) oraz JavaScriptu. Dysk Google umożliwia ponadto hostowanie niestandardowych fanpage'y Facebooka.

Aby witryna działała prawidłowo należy utworzyć dla niej na Dysku katalog, następnie nadać folderowi status publiczny, uploadować do niego pliki HTML, grafiki oraz inne elementy, a potem otworzyć w Dokumentach Google index.html.

Ostatni krok to uzyskanie linku do Podglądu dokumentu - ten URL może być wysyłany do innych osób. Każdy internauta, który wpisze go w pasek adresu przeglądarki, zobaczy naszą stronę internetową.

Proces ten można zautomatyzować. W tym celu kompresujemy katalog serwisu do formatu ZIP (jeszcze na dysku twardym). Potem klikamy tutaj i autoryzujemy skrypt. Skrypt ten jest używany do uploadowania ZIP-a na Dysk Google.

Opisywany mechanizm nie tylko rozpakowuje pliki HTML i inne w chmurze, ale nadaje też im odpowiednie uprawnienia oraz generuje publiczny link, który może być używany w celu uzyskania dostępu do witryny.

Wszystkie strony WWW hostowane w ramach Dysku Google mają linki typu https://www.googledrive.com/host/... Oficjalnie nie da się tego URL-a zmienić. Nie można też w teorii użyć własnej domeny (np. www.uzywanelaptopy.pl).

Ograniczenie to można obejść stosując IFRAME - element kodu HTML, który pozwala na zawarcie jednego dokumentu HTML w innym dokumencie HTML. IFRAME'y stosuje się zwykle podczas wyświetlania reklam w serwisach internetowych.

W tym przypadku funkcja jest typowo użytkowa, a kod do umieszczenia w pliku index.html to:




Twoja strona WWW na Dysku Google




Wysokość i szerokość IFRAME'a to 100%. Chodzi o to, aby ramka zajmowała cały obszar wyświetlany przez przeglądarkę. Podczas odwiedzania różnych podstron link wyświetlany w pasku adresu nie będzie się jednak zmieniał. Użytkownik może się więc łatwo pogubić.

Uwaga: Dysk Google nie może być wykorzystywany do hostowania dynamicznych stron WWW używających PHP. Blog na WordPressie więc odpada.