Odkąd Google Reader został zamknięty w Internecie namnożyło się mnóstwo serwisów, które oferują internetowe czytniki RSS. Użytkownikom jednak ciężko jest się przyzwyczaić do nowych usług. A gdybyśmy tak mogli otrzymywać nowości z kanałów RSS bezpośrednio na Gmaila do odpowiedniego folderu?

Folder RSS z subskrypcjami na Gmailu

Pocztę sprawdzamy codziennie i nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać ją również do otrzymywania nowości z kanałów RSS. Dzięki elastyczności Gmaila, filtrom i etykietom możemy sprawić, że Gmail będzie odbierał nowości z kanałow RSS i automatycznie przenosił je do odpowiedniego folderu, nie zaśmiecając tym samym sobie katalogu z odebranymi wiadomościami.

Od czego zacząć?

Gmail jest świetną usługą, ale nie ma cudów - domyślnie nie jest on klientem RSS i nie posiada funkcji zbierania newsów, więc musimy skorzystać z jakieś zewnętrznej usługi, która będzie zbierać nowości, a następnie przekazywać je do naszego konta pocztowego. Taką usługą jest InoReader - czytnik z możliwością przekazywania nowych wpisów na maila.

Krok 1: Zakładamy konto w InoReader i dodajemy swoje subskrypcje

Przechodzimy na stronę InoReader.com i tworzymy nowe konto. Jako że będziemy używać InoReadera głównie do przesyłania nowości na nasze konto pocztowe, to warto utworzyć konto od razu za pomocą Google+ - oszczędzi nam to czasu. Klikamy w ikonę G+ i akceptujemy warunki.

Gdy już jesteśmy zalogowani na swoim koncie InoReader, to pora zmienić język na polski i dodać tutaj własne subskrypcje.

Ustawienie języka polskiego dla InoReadera

Klikamy w górnym prawym rogu na ikonę z kołem zębatym - wyświetlone zostanie okno ustawień. Przechodzimy do zakładki “Reading”, przesuwamy się w dół i zmieniamy “Language” na “Polski”, po czym klikamy “Save & Close”. Strona powinna być już po polsku - ułatwi to nam konfigurację.

Musimy teraz dodać swoje subskrypcje RSS - w lewym górnym rogu klikamy w przycisk “Dodaj subskrypcję” i wpisujemy adres RSS lub słowo kluczowe, które pozwoli wyszukać subskrypcje i dodać ją do naszego profilu. Możemy w ten sposób dodać dowolną ilość subskrypcji.

InoReader - dodawanie własnych subskrypcji

*Opcjonalnie* Jeżeli posiadamy już subskrypcje w innym serwisie, to możemy je wyeksportować do formatu OPML (domyślny format eksportu subskrypcji ze wszystkim czytników RSS), a następnie zaimportować do InoReader. W tym celu przechodzimy znów do ustawień poprzez ikonę z kołem zębatym, wybieramy zakładkę “Import / Eksport” i wskazujemy nasz plik OPML z innego czytnika.

Krok 2: Ustawiamy przekazywanie wpisów z RSS na nasz adres e-mail

Tak jak wspomniałem InoReader służyć nam będzie tylko jako przekaźnik danych do Gmaila. Gdy już dodaliśmy swoje subskrypcje do czytnika, to klikamy w ikonę z kołem zębatym, udajemy się do opcji i przechodzimy do zakładki “Subskrypcje”. W tym miejscu wyświetli się lista naszych subskrypcji.

InoReader - lista subskrybcji użytkownika

Przy każdej pozycji znajdują się przyciski z opcjami po prawej stronie. Klikamy w ikonę z papierowym samolotem (“Automatyczne przesyłanie do zewnętrznych serwisów”), a następnie w nowym oknie zaznaczamy pierwsze pole “Prześlij nowe artykuły na email”.

Przesyłanie subskrypcji RSS na maila w InoReader

 

Tuż obok możemy wpisać prefiks dla tematu wiadomości. Domyślnie tematem wiadomości jest nazwa newsa z kanału RSS więc dobrze dopisać sobie jako prefiks nazwę całej subskrypcji. Gdy np. subskrybujemy serwis Kotaku, to jako prefiks możemy ustawić “Kotaku:”.

Potwierdzamy ustawienia przyciskiem “Zapisz” i powtarzamy dla każdego kanału, który subskrybujemy. Od teraz każdy news, który pojawi się na subskrybowanych kanałach zostanie automatycznie przesłany na naszą pocztę w formie wiadomości e-mail.

Krok 3: Ustawiamy odpowiednio Gmaila

Ostatnim krokiem jest ustawienie Gmaila w taki sposób, aby newsy z kanałów RSS nie wyświetlały się w zakładce “Odebrane” (szybko byśmy wprowadzili niesamowity bałagan), tylko były automatycznie archiwizowane i przenoszone do nowego folderu “RSS”. Udajemy się do Gmaila i logujemy na nasze konto pocztowe.

Najpierw utworzymy nowy folder (etykietę), w której wyświetlane będą nasze nowości z kanałów RSS. Z paska bocznego po lewej stronie (tam, gdzie jest folder "Odebrane", "SPAM" itp.) klikamy w odnośnik “Więcej” i na samym dole uruchamiamy opcję “Utwórz nową etykietę”. Wpisujemy nazwę etykiety (folderu), np. RSS i potwierdzamy utworzenie folderu.

Okno tworzenia nowej etykiety Gmail

Gdy już mamy przygotowane miejsce, do którego będą przenoszone otrzymane wpisy, to jeszcze musimy ustawić odpowiednie filtry, aby tak faktycznie się działo. W tym celu klikamy w ikonę z kołem zębatym po prawej stronie i wybieramy “Ustawienia”. W ustawieniach Gmaila przechodzimy do zakładki “Filtry”.

Gmail - ustawienia filtrów

Aby utworzyć nowy filtr, należy kliknąć w przycisk “Utwórz nowy filtr”. Wyświetlony zostanie panel, w którym możemy dostosować ustawienia filtru. W pierwszym kroku wybieramy, jaki rodzaj wiadomości chcemy “wziąć pod lupę”. Wszystkie wiadomości z czytnika InoReader przychodzą z konta o adresie no-reply@inoreader.com - wpisujemy zatem ten adres w polu “Od”.

Gmail - ustawianie filtru dla InoReader

Następnie w dolnym prawym rogu panelu klikamy w przycisk “Utwórz filtr na podstawie tych kryteriów wyszukiwania”. Teraz możemy dostosować co ma się dziać z wiadomościami ze wspomnianego adresu. Zaznaczamy “Pomiń folder Odebrane (Archiwizuj)” oraz “Zastosuj etykiety”. Rozwijamy listę etykiet i wybieramy utworzoną przez nas etykietę (w moim przypadku jest to etykieta “RSS”)

Gmail - wybór opcji dla filtru

Po wszystkim klikamy w przycisk “Utwórz filtr” i gotowe.

Od teraz wszystkie wpisy z kanałów RSS będą przesyłane na nasz adres e-mail automatycznie, a Gmail je przechwyci, ukryje w skrzynce odbiorczej i przeniesie od razu do etykiety RSS.