Jak w pełni wykorzystać potencjał Centrum akcji systemu Windows?

Centrum akcji Windowsa to moduł systemowy, którego zadaniem jest monitorowanie komputera i wyświetlanie różnego rodzaju ostrzeżeń. Czasami funkcja ta bywa irytująca - bombarduje nas zbędnymi komunikatami. W kilka minut możemy ją jednak zamienić w naprawdę przydatne narzędzie.

Dostęp do Centrum akcji w Windowsie 7 jest możliwy z poziomu zasobnika systemowego. Znajdziemy tam ikonę w kształcie flagi. Jej kliknięcie otwiera dymek z podstawowymi informacjami oraz linkiem Otwórz Centrum akcji. Funkcja ta znajduje się także w Menu Start.

W Windowsie 8 najprościej wpisać frazę "centrum akcji" w wyszukiwarce systemowej. W obu wersjach OS-a znajdziemy Centrum również w Panelu sterowania.

Standardowo Centrum akcji wyświetla nam informacje w takich zakładkach jak Zabezpieczenia czy Konserwacja. W tej pierwszej znajdują się doniesienia na temat prawidłowego działania zapory sieciowej, Windowsa Update, programu antywirusowego czy Kontroli konta użytkownika.

Konserwacja zawiera informacje o kopii zapasowej, rozwiązywaniu problemów czy aktualizacjach. Poniżej mamy jeszcze skróty do głównego narzędzia rozwiązywania problemów Windowsa oraz odzyskiwania systemu.

Jeśli denerwuje nas za duża liczba komunikatów wyświetlanych przez Centrum akcji przechodzimy do panelu Zmień ustawienia... w lewym pasku bocznym. Da się tutaj wyłączyć poszczególne rodzaje powiadomień.

Ja osobiście wyłączyłem np. informacje o kopii zapasowej, gdyż z tej funkcji w Windowsie nie korzystam. Jeśli kopia nie jest skonfigurowana Centrum ciągle przypomina nam o jej stworzeniu, co po prostu przeszkadza. Komunikaty o zaporze czy antywirusie warto jednak zostawić.

Dzięki temu od razu dowiemy się o nieoczekiwanych problemach z tymi elementami oprogramowania. Sprawdzimy, czy antywirusa nie wyłączył przypadkiem jakiś złośliwy program.

Centrum akcji pozwala także na zmianę ustawień Kontroli konta użytkownika, czyli bodaj najbardziej wkurzającej nowości, która dawniej trapiła użytkowników Visty. Nowsze Windowsy są bardziej elastyczne i pozwalają na usunięcie wszelkich powiadomień UAC.

Czy jest to dobry pomysł? Jeśli dysponujemy skutecznym programem antywirusowym, który na bieżąco monitoruje aktywność programów w komputerze, UAC możemy spokojnie dezaktywować. Antywirus poradzi sobie z tym zadaniem dużo lepiej przy znacznie mniejszej liczbie komunikatów i zapytań.

W zakładce Konserwacja da się także wyłączyć (pod poleceniem Ustawienia w sekcji Wyszukaj rozwiązania dotyczące raportów o problemach) procedurę wyszukiwania rozwiązań online. W praktyce jest ona mało skuteczna, a zajmuje sporo czasu.

To samo dotyczy sekcji Konserwacja systemu, gdzie możemy wyłączyć automatyczne skanowanie Windowsa i naprawianie błędów. W tym wypadku radziłbym jednak zostawić tę funkcję włączoną. Nie obciąża mocno komputera, a naprawdę potrafi rozwiązać sporo problemów.

Komentarze