Dokumenty to aplikacja webowa, która istnieje od 2005 r. Dzięki niej Google ma zamiar przyciągnąć do siebie użytkowników pakietu Office Microsoftu, a także takich programów jak LibreOffice czy OpenOffice. Czy Dokumenty Google oferują takie same funkcjonalności?
Pakiet biurowy online - co to takiego?
Dokumenty Google korzystają ze wszystkich dobrodziejstw znanych z innych aplikacji online. W przeciwieństwie do Microsoft Office czy LibreOffice programu nie trzeba instalować na twardym dysku. Wystarczy mieć Konto Google (posiadają go wszyscy użytkownicy Gmaila) i zalogować się przez przeglądarkę.
Aplikacje online wiele innych zalet. Pliki są dostępne z każdego komputera podłączonego do internetu. Nie trzeba zabierać ich ze sobą np. na pendrive'ie. Dokumenty da się udostępniać innym użytkownikom sieci, a nawet pracować nad tekstem czy arkuszem w kilka osób jednocześnie.
Usługi przeglądarkowe mają jednak także kilka wad. Potrzebują stałego połączenia z WWW, oferują też mniej funkcji niż ich desktopowe odpowiedniki. Użytkownik nie musi pamiętać o aktualizowaniu programu, ale jednocześnie nie ma na ten proces wpływu. Jeśli nowa wersja mu się nie podoba, jest i tak skazany na jej używanie.
Dokumenty Google, podobnie jak inne aplikacje online, są jednak stale rozbudowywane. Rosnące możliwości przeglądarek oraz rozwój technologii webowych sprawiają, że usługi sieciowe doganiają programy desktopowe. Obecnie Dokumenty oferują już wszystkie funkcje potrzebne prywatnemu użytkownikowi.
Dokumenty Google a Dysk Google
Od 26 kwietnia 2012 r. działa usługa Dysk Google. Jest to wirtualny dysk twardy, który pozwala na przechowywanie plików online. Użytkownik ma do dyspozycji 5 GB miejsca z możliwością dokupienia większej przestrzeni. Dokumenty Google są częścią Dysku Google. Obie aplikacje mają wspólny interfejs.
Dysk Google pozwala na uploadowanie dowolnych rodzajów plików. Jeśli jakiś plik jest rozpoznawany przez Dokumenty można go w tej usłudze otworzyć, edytować i udostępniać. Działa to też w drugą stronę. Pliki zapisane w formacie własnym Dokumentów da się eksportować do formatów takich jak DOC, XLS czy PDF.
Obie usługi Google'a zostały także częściowo zintegrowane z Gmailem. Z poziomu klienta poczty można otwierać w Dokumentach pliki MS Office'a. Dostępna jest opcja szybkiego podglądu (bez możliwości edycji) oraz otwarcia w pakiecie biurowym (z zapisaniem na Dysku). Funkcja nie działa w przypadku plików LibreOffice. Dla PDF-ów dostępny jest jedynie podgląd.
Najważniejsze funkcje
Dokumenty Google oferują pięć modułów: edytor tekstu i arkuszy kalkulacyjnych oraz programy do tworzenia prezentacji, formularzy i rysunków. Poszczególne elementy omówimy szczegółowo w kolejnych częściach naszego cyklu. Na pierwszy rzut oka widać jednak podobieństwo do MS Office'a i LibreOffice'a.
Poza tym użytkownik jest w stanie tworzyć foldery służące grupowaniu i organizowaniu plików. Obok przycisku Utwórz znajdziemy polecenie Prześlij, które umożliwia upload na Dysk Google z HDD.
Po lewej znajduje się pasek boczny. Katalog Mój dysk zawiera pliki, które sami utworzyliśmy. Poniżej jest folder z plikami udostępnionymi nam przez inne osoby. Kolejne pozycje pozwalają na dostęp do plików ostatnio modyfikowanych, kosza czy loga rejestrującego wszystkie czynności internauty i jego współpracowników.
W prawym górnym rogu głównego interfejsu są jeszcze opcje sortowania, widoku oraz samej aplikacji. Po utworzeniu dokumentu lub kliknięciu jakiegoś już istniejącego elementu załadowany zostanie panel edycji w nowej karcie przeglądarki. Znajdziemy tam menu oraz pasek narzędzi podobny do tego z Worda, Excela itd.
Zaznaczenie pliku (kwadrat obok jego nazwy na liście) sprawi, że nad listą pojawi się kilka przycisków umożliwiających usuwanie, udostępnianie czy przenoszenie poszczególnych elementów. Oczywiście możemy zaznaczyć wiele plików jednocześnie - trzymanie klawisza Control nie jest przy tym wymagane.
Tryb offline
Dysk Google i Dokumenty Google należą do tej nielicznej grupy aplikacji webowych, które oferują tryb offline. Pozwala on na pracę bez internetu. Dostęp do tej funkcji uzyskujemy z poziomu lewego paska bocznego. Najpierw instalujemy aplikację do przeglądarki Chrome (niestety usługa jest dostępna tylko dla tego programu).
Później włączamy tryb offline, a Dysk zapisuje całą zawartość na HDD. Funkcja sprawdza się świetnie np. w podróży, kiedy dostęp do internetu jest okazyjny. Po ponownym podłączeniu do sieci aplikacja dla Chrome'a automatycznie zsynchronizuje zawartość dysku twardego z usługą online.
Jak widać Dokumenty Google mają sporo ciekawych funkcji. Nie są w stanie w stu procentach zastąpić np. Microsoft Office'a, ale zawierają większość potrzebnych na co dzień funkcji i opcji. Tematem tym zajmiemy się dokładniej już za tydzień, kiedy to poświęcimy cały artykuł najpopularniejszemu modułowi Docsów - edytorowi tekstu.