Jak w pełni wykorzystać touchpad w Windows 7 i 8?

Wielu użytkowników laptopów nienawidzi touchpadów, korzysta z nich tylko w ostateczności i używa zazwyczaj myszy. Tymczasem w nowszych komputerach te urządzenia potrafią naprawdę ułatwić życie. Jak to działa w Windowsie 7 i 8?

Aby naprawdę wykorzystać potencjał touchpada powinniśmy mieć zainstalowany w systemie specjalny sterownik dla tego podzespołu komputera. Pozwala on na używanie dodatkowych gestów oraz funkcji, które standardowo nie są dostępne.

Sterownik (wraz z klientem, do którego dostęp mamy przez Panel sterowania lub Menu Start) jest najczęściej instalowany przez producenta komputera. Dodatkowo umieszcza się go na ukrytej partycji systemowej, służącej do przywracania Windowsa.

W praktyce więc w 90% sytuacji po reinstalacji OS-u touchpad będzie oferował dodatkowe funkcje. Jeśli coś nie działa jak powinno szukamy sterownika na stronie WWW producenta komputera lub samego touchpada.

W Windowsie 7 i 8 najpopularniejsze gesty związane z touchpadem to przewijanie (dwa palce obok siebie, ruch do góry i w dół), powiększanie (rozsuwanie i łączenie dwóch palców, tzw. uszczypnięcie) czy obracanie (jeden palec w rogu, drugi przesuwamy po okręgu).

Ta pierwsza funkcja przydaje się w zasadzie codziennie, podczas przeglądania stron WWW czy edycji tekstu. Druga jest niezastąpiona w trakcie przeglądania zdjęć. Obracanie również przydaje się podczas pracy z fotografiami.

W Windowsie 8 obsługa gestów została dodatkowo rozbudowana. Są to funkcje wbudowane w system, działające bez dodatkowych sterowników (dot. nowych laptopów, nie aktualizacji z 7), zastępujące gesty wykonywane na ekranie dotykowym urządzenia mobilnego.

Dostępne zadania to: uruchomienie paska zaklęć (przesuwamy palec od prawego brzegu do środka płytki), zmieniarka aplikacji (od lewego brzegu do środka), wywołanie domyślnie ukrytej belki aplikacji w interfejsie Modern (z góry do środka).

Do tego dochodzi tzw. zoom semantyczny, bardziej rozbudowany od tradycyjnego. Działa tak samo jak w Windowsie 7 (rozsuwamy lub łączymy dwa palce).

Nowe laptopy oferują także ulepszone wersje sterowników touchpadów, które zawierają dodatkowe funkcje. Ich dostępność zależy od producenta komputera. Warto więc zajrzeć do Panelu sterowania, sekcji Mysz i tam odszukać ustawienia touchpada.

Wśród przydatnych, a rzadziej spotykanych funkcji można wymienić: pojedyncze kliknięcie (uderzenie palcem), podwójne kliknięcie (dwa uderzenia) i przewijanie jednym palcem (umieszczonym na wcześniej zdefiniowanym obszarze touchpada).

Komentarze