Jak w prosty sposób tworzyć animacje GIF?
Przeglądając zasoby Internetu, a zwłaszcza strony ze śmiesznymi obrazkami, niejednokrotnie natknęliśmy się na animowane gify, które przedstawiały ciekawe animacje bądź nawet sceny z filmów czy seriali. Jeżeli chcielibyście stworzyć samemu takiego GIFa to pomoże wam w tym GIFCam.
Do tej pory przygotowanie animacji na podstawie jakieś sceny z filmu, meczu, teledysku czy serialu stanowiło spory problem - najpierw trzeba było pobrać materiał na dysk, później wyciąć wybrany fragment, a następnie przekonwertować go na format GIF. Na szczęście możemy o tym zapomnieć gdyż pojawiła się prostsza alternatywa.
GIFCam to niewielki program, który pozwala tworzyć animacje poprzez przechwycenie obrazu z wybranego obszaru ekranu i zapisanie go do formatu GIF. Aplikacja działa jak wirtualna kamerka, która rejestruje wybrany kadr na ekranie - wystarczy rozciągnąć okienko GIFCam nad odtwarzanym filmem, włączyć nagrywanie, zatrzymać w wybranym momencie i gotowe.
Instalacja i obsługa programu.
Aplikacja jest darmowa i możecie ją ściągnąć z naszej strony - Pobierz GifCam. Nie trzeba jej instalować, gdyż jest to aplikacja typu “portable” - składa się z jednego pliku exe, który można odpalić bez potrzeby instalacji. Po uruchomieniu programu naszym oczom ukaże się proste okienko.
Interfejs jest bardzo prosty i na pierwszy rzut oka już wiadomo, jak mniej więcej użyć programu. Z prawej strony znajdziemy przyciski nawigacyjne, z kolei przezroczysty prostokąt po lewej stronie to swego rodzaju obiektyw, którym będziemy nagrywać naszego GIFa. Nasz obiektyw możemy dowolnie powiększać lub pomniejszać poprzez rozciąganie okna.
Nagrywanie rozpoczynamy poprzez przeciągnięcie okna programu np. na odtwarzany film lub jakąkolwiek inną rzecz, z której chcemy zrobić GIFa. Klikamy w przycisk Rec (nagrywaj), po czym w określonym momencie zatrzymujemy nagrywanie przyciskiem Stop.
Po nagraniu materiału możemy go od razu zapisać do formatu GIF lub nieco edytować. Okno edycji uruchamiany przyciskiem Edit.
Możemy w tym miejscu przejrzeć wszystkie klatki, z których składać się będzie nasza animacja. Po kliknięciu prawym przyciskiem myszy wyświetli się rozwijane menu z opcjami. Klatki możemy usuwać oraz zmieniać opóźnienie (delay) wyświetlania. Warto także przyjrzeć się opcji “Show Green Screen” (pokazuj zielony obraz). Jeżeli na naszym GIFie pojawiają się niemile widziane zielone kropki czy paski to należy tę opcję odznaczyć. Po dopasowaniu opcji edycji przechodzimy do zapisania naszego GIFa.
Możemy kliknąć po prostu przycisk Save i zapisać go w domyślnych ustawieniach kolorystycznych, ale możemy również obniżyć jakość w celu zwiększenia kompresji i pomniejszenia wagi pliku wynikowego.
W tym celu klikamy na strzałkę tuż obok przycisku Save. Program rozwinie listę dostępnych opcji - do dyspozycji mamy kilka schematów ułożonych od najlepszej jakości do najsłabszej. Quantize postara się zachować kolory najbliższe oryginałowi, dwie kolejne opcje ograniczą paletę do 256 lub 20 kolorów, grayscale przedstawi naszą animację w skali szarości a monochrome wyświetli ją w jednym kolorze lub jego odcieniach.
Po wybraniu opcji jakości wystarczy potwierdzić ustawienia przyciskiem Save i zapisać plik na dysku. Gotowego GIFa możemy odtworzyć w przeglądarce graficznej obsługującej animacje lub po prostu w przeglądarce internetowej typu Chrome czy Opera. Możemy go także wstawić na stronę lub do serwisu ze śmiesznymi grafikami.