Jak włączać i wyłączać roota w CyanogenMod

Niektóre aplikacje w Androidzie nie działają z rootem i w takiej sytuacji należy wyłączyć roota, aby z nich skorzystać. Wyłączanie roota w CyanogenMod wygląda jednak nieco inaczej, gdyż ten ROM posiada domyślnie nadane uprawnienia administratorskie. Jak zatem wyłączyć roota w CyanogenMod? I jak go potem przywrócić?

Jeśli roota zrobiliśmy sami za pomocą SuperSU lub aplikacji typu KingRoot, to wyłączenie uprawnień administratorskich nie jest trudne. Wystarczy uruchomić aplikację SuperSu, KingRoot czy jakąkolwiek inną, która zarządza uprawnieniami roota, a następnie w opcjach wybrać opcję usunięcia roota (tzw. unroot). Niesety, metoda ta nie działa, gdy mamy zainstalowanego CyanogenModa.

CyanogenMod ma domyślnie zrobionego roota, co oznacza, że jego obsługa jest zintegrowana z systemem. Na szczęście istnieje inny, dużo lepszy sposób na to, aby zarządzać uprawnieniami administratora. Możemy zainstalować specjalną aplikację „iSU” dla CyanogenModa, która umożliwia włączanie i wyłączanie roota na żądanie.

Przełączanie roota w CyanogenModzie

Abyśmy mogli skorzystać z aplikacji iSU, trzeba mieć w telefonie zainstalowane niestandardowe recovery (np. TWRP). Jeśli jednak macie CyanogenModa, to zakładam, że macie również TWRP, które bardzo często jest wymagane do jego instalacji. Instalacja aplikacji iSU składa się z dwóch części:

Jeśli masz TWRP Recovery lub inne niestandardowe Recovery w telefonie, to możesz przejść dalej. Przejdź do poniższego linku, który prowadzi do folderu, z którego można pobrać plik APK oraz ZIP dla swojej wersji systemu.

Pobierz iSU

W powyższym linku znajdziesz plik APK – jest on uniwersalny i pasuje do każdej wersji systemu. Oprócz tego musisz pobrać plik ZIP - do wyboru masz wersję Permissive lub Enforcing i musisz wybrać tylko jedną z nich. Którą wersję wybrać?

To bardzo proste – aby sprawdzić, którą wersję pobrać, wejdź w telefonie do zakładki „Ustawienia > Informacje o telefonie”. Znajdziesz tu pole o nazwie „Stan SELinux”.

Jeśli SELinux jest ustawiony na „Restrykcyjny”, to pobierz wersję „Enforcing”. Jeśli jednak masz SELinux ustawiony na „Zezwalający”, to pobierz wersję „Permissive”.

Przekopiuj oba pliki (APK i ZIP) do pamięci wewnętrznej swojego telefonu. Następnie zrestartuj swoje urządzenie z Androidem do trybu TWRP Recovery. Na wszelki wypadek wykonaj kopię zapasową swoich danych i systemu w sekcji „Backup”.

Na początek wykonamy instalację pliku ZIP. W TWRP Recovery przejdź do zakładki „Install”, wyszukaj pliku ZIP od „iSU” i zainstaluj go, przesuwając suwakiem po polu „Swipe to confirm Flash”.

Gdy to zrobisz, uruchom telefon ponownie i włącz dowolnego menedżera plików. Znajdź plik APK z aplikacją iSU i zainstaluj ją. Gdy to zrobisz, na liście aplikacji pojawi się „iSU”.

iSU pozwala na zawołanie włączać lub wyłączać dostęp do roota. Wystarczy, że włączysz teraz aplikację i za pomocą suwaka „Click to activate or deactive SU” wyłączysz roota. Jeśli suwak jest ustawiony do pozycji wyłączonej, to root jest dezaktywowany. Gdy suwak przełączysz do pozycji włączonej, to root zostanie przywrócony. Zmiany wymagają ponownego uruchomienia telefonu.

Komentarze