Spis treści
Kalibrator System UI to ukryta zakładka, która pozwala zmodyfikować wygląd interfejsu Androida. Niektórzy producenci ją usuwają ze swojego oprogramowania, ale istnieje sposób, aby przywrócić System UI Tuner do każdego Androida 6.0 lub nowszego.
O funkcji Kalibrator System UI już wspominaliśmy, pokazując instrukcję uaktywnienia ukrytej zakładki System UI Tuner w Androidzie 6.0. Opcja ta działała w urządzeniach, które miały oprogramowanie zbliżone do czystego Androida i pozwalała edytować wygląd interfejsu, przełączać widoczność poszczególnych skrótów i ikon, a także dokonywać wiele, wiele innych pomniejszych zmian. Niestety wielu dużych producentów smartfonów (np. Samsung) usuwa tę zakładkę ze swojego oprogramowania. Czy wszystko wtedy stracone?
Okazuje się, że nie. Jeden z użytkowników Androida postanowił stworzyć pakiet pozwalający ponownie zainstalować ukrytą zakładkę Kalibrator System UI (System UI Tuner). Dzięki temu możesz zainstalować tę opcję w każdym Androidzie 6.0 lub nowszym – nawet w takim, z którego producent celowo usunął tę funkcję. Co więcej, nie trzeba nawet roota (chociaż jeśli go mamy, to jest dużo łatwiej).
Instalacja Kalibrator System UI w każdym Androidzie 6.0 lub nowszym
Aplikacja została wydana pod taką samą nazwą, pod jaką występuje normalnie, czyli System UI Tuner (Kalibrator System UI). Możecie ją pobrać za darmo ze Sklepu Play.
Instalacja różni się w zależności od tego, czy mamy roota, czy też nie. Nie zmienia to jednak faktu, że program da się zainstalować zarówno na zrootowanym urządzeniu, jak i na takim, w którym nie mamy żadnej modyfikacji. Pokażemy proces w obu przypadkach.
-
Instalacja z rootem
Jeżeli masz zrootowanego Androida, to po zainstalowaniu aplikacji ze Sklepu Play uruchom System UI Tuner. Pojawi się ekran powitalny – wybierz opcję „Continue”. Następnie wyświetli się zapytanie o to, czy mamy roota.
Jeśli mamy roota, to wybieramy po prostu opcję „I am rooted”. Aplikacja poprosi o uprawnienia do roota, więc na ekranie pojawi się okienko z aplikacji KingRoot lub SuperSU z zapytaniem, czy chcesz zezwolić System UI Tuner na uprawnienia roota. Wybierz opcję zezwolenia i to wszystko. Aplikacja uzyska uprawnienia i dokończy instalację automatycznie.
-
Instalacja bez roota
Jeśli nie masz roota, to konieczne będzie podłączenie smartfona do komputera za pomocą kabla USB, aby podczas pierwszego uruchomienia System UI Tuner wykonać kilka prostych komend ADB, które potwierdzą instalację. W tym celu należy na komputerze pobrać niewielki pakiet o nazwie Google Platform Tools.
Wypakuj archiwum platform-tools w dowolne miejsce, a następnie otwórz folder z rozpakowanymi plikami. Znajdziesz w środku plik ADB.exe. Wciśnij i przytrzymaj klawisz Shift na klawiaturze, a następnie kliknij prawym przyciskiem myszy wewnątrz folderu platform-tools i wybierz „Otwórz okno polecenia tutaj”.
W swoim Androidzie włącz opcje programistyczne i debugowanie USB, a następnie podłącz smartfona do komputera kablem USB. W oknie Wiersza polecenia na komputerze wpisz poniższą komendę, aby nawiązać połączenie ADB z telefonem:
adb devices
Na ekranie telefonu wyświetli się teraz okienko z zapytaniem, czy chcesz zezwolić na debugowanie USB. Zaznacz opcję zapamiętania komputera i wybierz „Zezwól”.
Mając sparowane urządzenie z komputerem możesz teraz włączyć zainstalowaną aplikację System UI Tuner. Nie odłączaj jednak kabla USB, gdyż połączenie ADB będzie jeszcze potrzebne. Wybierz „Continue” w aplikacji System UI Tuner, a następnie na kolejnym ekranie dotknij przycisku „I am NOT rooted” (Nie mam roota).
Pojawi się teraz ekran informujący, że w celu dokończenia instalacji trzeba wykonać dwie komendy ADB. Na komputerze w oknie Wiersza polecenia wpisz teraz poniższą komendę:
adb shell pm grant com.zacharee1.systemuituner android.permission.WRITE_SECURE_SETTINGS
Potwierdź komendę przyciskiem ENTER i poczekaj, aż zostanie wykonana. Następnie wpisz i wykonaj kolejną:
adb shell pm grant com.zacharee1.systemuituner android.permission.DUMP
Gdy i ta komenda zostanie wykonana, to możesz teraz w aplikacji System UI Tuner dotknąć przycisku „Dalej”. Jeśli wszystko zostało poprawnie wykonane, to aplikacja zostanie zainstalowana w Androidzie.