Przychodzisz do domu i pierwsze, co robisz, to uruchomienie komputera? Zobacz, jak ułatwić sobie to zadanie i zautomatyzować uruchamianie komputera od razu po wejściu do domu przy użyciu Androida.
Automatyzacja rzeczy, które wykonujemy rutynowo jest zawsze mile widziana. Dzisiejsze ekspresy do kawy możemy zaprogramować, aby automatycznie zaparzały nam kawę każdego ranka o wybranej godzinie, dzięki czemu przed wyjściem do szkoły lub pracy może już czekać na nas pyszna kawa. Dlaczego podobnych mechanizmów nie zastosować w innych dziedzinach życia?
Co prawda nie pokażemy wam cudownego sposobu na zaparzenie kawy za pomocą smartfonu, ale jeśli pierwszą rzeczą, którą robicie po powrocie do domu, jest włączenie komputera, to możecie to zautomatyzować do tego stopnia, że komputer włączy się samodzielnie tuż po tym, jak przekroczycie próg swojego domostwa.
Jak to działa i co będzie mi potrzebne?
Do wszystkiego wykorzystamy funkcję Wake on Lan, która dostępna jest w większości płyt głównych w komputerach stacjonarnych. Dzięki tej funkcji inne urządzenia podłączone do tej samej sieci mogą zdalnie uruchamiać nasz komputer (np. jeden komputer może uruchomić drugi przy użyciu samego kabla sieciowego).
Jak się ma do tego Android? Za pomocą odpowiedniej aplikacji możemy wybudzać nasz komputer po podłączeniu telefonu do tej samej sieci, w której znajduje się komputer. Co więcej aplikacja posiada funkcje automatyzacji, dzięki czemu aktywuje się samodzielnie tuż po tym, jak nasz komputer znajdzie się w wybranej sieci Wi-Fi. W praktyce oznacza to, że jeśli tylko wejdziemy do domu i telefon podłączy się do naszej domowej sieci Wi-Fi, to do komputera zostanie wysłany sygnał uruchomienia.
Pewne warunki muszą być jednak spełnione i nie ma od nich wyjątków:
- płyta główna w komputerze musi obsługiwać funkcję WOL (Wake On Lan)
- musimy posiadać w domu sieć Wi-Fi, do której Android będzie się podłączać
- pomimo posiadania domowej sieci Wi-Fi, komputer stacjonarny musi i tak być podłączony do routera kablem sieciowym, gdyż nie ma możliwości wysłania sygnału włączającego komputer bez połączenia kablowego
Automatyczne uruchamianie komputera za pomocą Androida
Gdy wszystkie powyższe warunki zostaną spełnione, to możemy przejść do ustawiania odpowiednich funkcji. Przede wszystkim należy uaktywnić funkcję Wake on Lan w BIOSie lub ustawieniach UEFI płyty głównej.
Przy uruchomieniu komputera sprawdzamy, który klawisz jest odpowiedzialny za przejście do BIOSu lub UEFI i wciskamy go, aby wejść do ustawień (zazwyczaj jest to przycisk Delete na klawiaturze). Wyszukujemy teraz funkcji Wake on Lan – zazwyczaj znajduje się ona w ustawieniach zasilania, czyli Power.
Może występować pod różnymi nazwami – Wake on Lan, WOL, Remote Wake Up itp. Uaktywniamy opcję, a następnie ponownie uruchamiamy komputer i logujemy się do Windowsa.
Teraz pora na Androida. We wszystkim pomoże aplikacja o nazwie PcAutoWaker. Za jej pomocą możemy wybudzać komputer po wciśnięciu odpowiedniego przycisku na ekranie telefonu lub skonfigurować wspomniane automatyczne wybudzanie tuż po podłączeniu się do Wi-Fi.
Po uruchomieniu aplikacji musimy dodać nasz komputer do listy urządzeń, które mają być obsługiwane. Dotykamy w tym celu przycisku Add.
W pierwszym kroku podajemy jakąś nazwę dla naszego komputera. Następnie w kolejnym kroku musimy podać adres MAC karty sieciowej, której komputer używa do połączenia się po kablu z routerem. Aby sprawdzić MAC karty sieciowej, należy wcisnąć kombinację klawiszy Windows + R i w oknie uruchamiania wpisać komendę CMD.
Wyświetli się okno Wiersza polecenia. Wpisujemy w nim polecenie „ipconfig /all”. Pojawią się szczegóły odnośnie wszystkich aktywnych połączeń sieciowych. Wyszukujemy na liście połączenia, które ma w nazwie „Ethernet” lub „Lokalne połączenie sieci przewodowej”.
Wśród dostępnych szczegółów będzie widoczny nasz adres fizyczny. To właśnie adres MAC, który musimy przepisać do odpowiednich pól w aplikacji na Androidzie.
W kolejnym kroku musimy podać nazwę sieci bezprzewodowej w naszym domu. Gdy Android podłączy się do tej sieci, to wysłany zostanie sygnał do routera, a ten z kolei przekaże go kablem do naszego komputera. Jeśli aktualnie znajdujemy się w naszej sieci domowej, to możemy wybrać „Use current WiFi connection SSID” (Użyj nazwy aktualnie podłączonej sieci WiFi).
Na samym końcu pozostawiamy włączoną opcję „Automatic WOL”, gdyż dzięki niej sygnał o uruchomieniu komputera jest wysyłany automatycznie po tym, jak telefon podłączy się do sieci Wi-Fi i routera. Od teraz za każdym razem, jak wrócimy do domu i telefon z Androidem podłączy się do sieci Wi-Fi, nasz komputer zostanie automatycznie uruchomiony, gdyż router wyśle po kablu odpowiedni sygnał wybudzający.