Jak włączyć monitorowanie snu w zegarku Apple Watch

Z dzisiejszego poradnika dowiesz się, jak w prosty i skuteczny sposób monitorować swój sen z poziomu zegarka Apple Watch. Jako że funkcja ta nie jest domyślnie aktywna w smartwatchach firmy Apple, należy skorzystać ze specjalnego sposobu. Omówimy tutaj najlepsze rozwiązania oraz wytłumaczymy, dlaczego niektóre rozwiązania nie są na razie dostępne. Zapraszamy do naszego poradnika.

Apple Watch to nie tylko narzędzie przeznaczone do odbierania powiadomień z telefonów iPhone. To również zaawansowany sprzęt, dzięki któremu możemy monitorować nasz stan zdrowia, uprawiać sport czy sprawdzać ogólną kondycję. Dzięki takim rozwiązaniom zegarki Apple Watch są świetnymi narzędziami ułatwiającymi kontrolę naszego zdrowia. To jednak nie wszystko, z poziomu Apple Watcha możemy również monitorować nasz sen.

Funkcja ta nie jest wszelako dostępna automatycznie w smartwatchach firmy Apple. Niestety, jak na razie zespół programistów Tima Cooka nie zdecydował się na wdrożenie takiego rozwiązania - być może ze względu dużego zużycia baterii lub też nieprecyzyjnych pomiarów. Nie oznacza to jednak, że nie mamy innych możliwości śledzenia naszego snu z poziomu zegarka Apple Watch. Opcja ta, owszem, jest możliwa - ale z poziomu zewnętrznych aplikacji dostępnych w sklepie App Store. Znajdziemy tam zarówno płatne jak i zupełnie darmowe rozwiązania. Poniżej omówimy najciekawsze naszym zdaniem narzędzia.

Podstawowy monitoring snu w Apple Watch

Jednym z ciekawszych narzędzi, jakie oferują monitoring snu z poziomu smartwatcha firmy Apple jest darmowa aplikacja Sleep++ - oferująca podstawowe funkcje zbierająće dane na nasz temat. Aplikacja, jeżeli włączymy odpowiednią opcję, pozwala na eksport naszych danych do narzędzia Zdrowie. Dzięki temu nawet po jej odinstalowaniu będziemy mieli dostęp do naszych danych.

Co jednak znacznie ważniejsze, Sleep++ pozwala na dokładne (na ile to możliwe) śledzenie stanów naszego snu. Kładąc się spać, należy uruchomić aplikację w telefonie, bądź też z poziomu Apple Watcha określić, że idziemy własnie do łóżka. Tak samo, po przebudzeniu należy wyłączyć monitoring ze strony Sleep++. Gotowe dane zebrane z nocy zostaną wyświetlone w postaci wykresu słupkowego. Znajdziemy tam informacje na temat stanów snu (głęboki, płytki), czasu trwania snu, ewentualnych wybudzeń czy naszego tętna podczas spania.

Przed położeniem się spać należy natomiast naładować Apple Watcha "do pełna". Aplikacja Sleep++ (jak zresztą i inne narzędzia) zużywa bowiem sporo baterii podczas monitorowania naszego spoczynku. Oczywiście, aby poprawnie działała, musimy mieć w trakcie snu zegarek nałożony na rękę.

Innym rozwiązaniem, jakie warto przetestować jest SleeepTrack, czyli darmowa aplikacja, która skupia się na śledzeniu jakości snu. Aplikacja poinformuje nas, jeżeli w ostatnim czasie nie spaliśmy tyle, co potrzeba lub zbyt często wybudzaliśmy się w trakcie nocy. Prosty wygląd narzędzia sprawia, że szybko możemy uzyska dostęp do podstawowych danych takich jak przedział snu, sen głęboki i płytki, monitorowanie tętna itp.

Dane z SleepTrack mogą być również automatycznie transportowane do aplikacji Zdrowie. Wystarczy tylko z poziomu ustawień tego narzędzia włączyć możliwość przekazywania informacji. Oczywiście, podobnie jak w przypadku pozostałych narzędzi, tutaj trzeba również założyć zegarek na rękę.

Kolejne rozwiązanie, jakie chcemy przedstawić, to aplikacja Heart Analyzer. Jest to darmowe narzędzie, którego zadaniem jest śledzenie naszego tętna. W ten sposób możemy również monitorować nasz sen. Co ciekawe, z poziomu narzędzia nie trzeba włączać przycisku, że idziemy spać czy budzimy się. Aplikacja sama to określi na podstawie naszego tętna. W trakcie nocy dane na temat naszego snu również będą zbierane na podstawie tego, jak zachowuje się nasze serce. Podobnie, jak w przypadku konkurencji, dane są przekazywane do aplikacji Zdrowie.

Na zakończenie pragniemy poinformować, że jeżeli macie jakiekolwiek pytania dotyczące działania narzędzi monitorujących stan zdrowia - prosimy o komentarze. W ten sposób będziemy mogli poprawić nasz poradnik, dodać nowe opcje lub też zaktualizować omawiane tutaj narzędzia.

Komentarze