Jak włączyć pamięć masową w Androidzie 4.0 i nowszych

Nie masz w Androidzie opcji pamięci masowej USB? Chcesz podłączyć swój telefon do komputera jako pendrive’a, ale niestety jest wykrywany jako urządzenie MTP a nie dysk wymienny? Zobacz, jak to zmienić.

Większość urządzeń z Androidem po podłączeniu do komputera jest wykrywana jako urządzenia MTP. MTP to skrót od Media Transfer Protocol i służy głównie do prostego przesyłania plików. Czasem jednak przydatne jest podłączenie telefonu do komputera w trybie masowej pamięci USB, dzięki której komputer widzi zawartość karty SD jako dysk wymienny. Takie rozwiązanie pozwala wykorzystać Androida tak samo, jak każdego innego pendrive’a czy kartę pamięci wpiętą bezpośrednio do komputera.

Starsze wersje Androida, takie jak 2.2 czy 2.3 umożliwiały bezproblemowe podłączenie urządzenia do komputera w trybie pamięci masowej USB, jednak w następnych wersjach systemu (oraz w nowszych urządzeniach) usunięto ten tryb i zastąpiono go trybami MTP oraz PTP. Z tego powodu podłączenie Androida do komputera jest dokonywane w taki sam sposób, jak np. podłączenie aparatu cyfrowego. Istnieje metoda na to, aby przywrócić tryb pamięci masowej USB do nowszych Androidów.

Uwaga! Rozwiązanie to wymaga roota w telefonie. Jeśli go nie masz, to skorzystaj z jednego z naszych poradników rootowania Androida:

Nie ma też pewności, że rozwiązanie zadziała to na wszystkich urządzeniach – dużo zależy od kernela (jądra systemu) i funkcji, które on obsługuje. Na części urządzeń może to działać bezproblemowo, na innych z kolei wcale.

Aktywacja trybu masowej pamięci USB w Androidach nowszych niż 4.0

Do tego celu będziemy musieli pobrać aplikację, utworzoną przez jednego z użytkowników forum XDA Developers. Aplikacja UMS Enabler po nadaniu uprawnień roota aktywuje ukrytą funkcję pamięci masowej i pozwala podłączyć telefon do komputera jako dysk wymienny.

Pobierz UMS Enabler

Wejdź w powyższy link, aby ściągnąć aplikację z tematu na forum XDA. W załączniku pierwszego posta znajdują się pliki *.APK z instalatorem aplikacji. Pobierz wersję oznaczona najwyższym numerem. Jeśli plik pobrany został na komputerze, to przekopiuj go teraz do pamięci wewnętrznej urządzenia lub na kartę SD za pomocą kabla USB.

W Androidzie przejdź do „Ustawienia > Zabezpieczenia” i zaznacz pole „Nieznane źródła”. Opcja ta umożliwia instalację aplikacji spoza Sklepu Google Play. Bez tej opcji nie będzie można zainstalować żadnego pliku *.APK.

Uruchom dowolnego menedżera plików i przejdź do folderu, w którym zapisany został plik *.APK z aplikacją UMS Enabler. Uruchom plik i potwierdź instalację przyciskiem „Instaluj”. Aplikacja zostanie zainstalowana – uruchom ją z poziomu ikony na liście wszystkich gier i programów.

Przy pierwszym uruchomieniu aplikacja może poprosić o kilka uprawnień. Na początku wyświetli się prośba o uprawnienia roota od aplikacji SuperSU – wybierz „Zezwól”, aby nadać jej odpowiednie uprawnienia. Następnie może wyświetlić się komunikat „SE Linux Enforcement is Enabled!!” – wybierz tu opcję „Set to Permissive”. Na końcu aplikacja może poprosić o instalację BusyBox – nie jest to konieczne, ale bez tego może tryb pamięci masowej nie działać poprawnie. Wybierz opcję instalacji BusyBox, pobierz aplikację ze Sklepu Play (automatycznie zostaniesz tam przekierowany) uruchom ją i dotknij „Install”.

Po zainstalowaniu wszystkim komponentów aplikacja UMS Enabler będzie uruchamiać się normalnie bez dodatkowych komunikatów. Aby skorzystać z trybu pamięci masowej podłącz telefon kablem USB do komputera i wciśnij przycisk „Enable USB Mass Storage” w aplikacji UMS Enabler.

Telefon zostanie od razu podłączony w tym trybie do komputera i zawartość karty SD wyświetli się jako dysk wymienny – tak samo, jakby do komputera został podłączony pendrive. Wystarczy otworzyć okno "Mój komputer", a na liście dysków wymiennych znajdziemy naszą kartę SD z telefonu. Wyświetla się tak, jakby była podłączona bezpośrednio do komputera przez czytnik kart.

Pozwala to na wykorzystanie karty SD w telefonie na wiele sposobów. Możemy np. zrobić z niej bootowalny nośnik z systemem operacyjnym lub wykorzystać w programie, który akceptuje tylko dyski wymienne podłączone tak samo, jak pendrive'y.

Komentarze