Tryb pełnoekranowy w oknie to specjalny tryb, w którym gra wyświetla się na całym ekranie, ale w rzeczywistości jest uruchomiona w okienku. Dzięki temu szybciej działa ALT+Tab i przełączanie między aplikacjami, a także możemy w trakcie gry wywoływać np. przeglądarkę czy komunikator.
Istnieje kilka sposobów, w jaki gra może być uruchomiona na komputerze. Możemy grę uruchomić w trybie okienkowym, a także w trybie pełnoekranowym. Jest jeszcze trzecia metoda – tryb pełnoekranowy w oknie.
Czym jest tryb pełnoekranowy w oknie (tzw. Borderless – okno bez ramki)?
Tryb taki pozwala uruchomić grę na pełnym ekranie w taki sposób, że wygląda ona dokładnie tak samo, jak uruchomiona w klasycznym trybie pełnoekranowym. Zachowuje się ona jednak jak zwykłe okno, co oznacza, że po wciśnięciu klawisza Windows wyświetli się pasek zadań.
Możemy dzięki temu korzystać z innych programów bez potrzeby wychodzenia z gry i bez konieczności powolnego przełączania się ALT+Tabem. Nasza gra cały czas jest widoczna w tle i na wierzchu możemy ustawić np. przeglądarkę i szybko sprawdzić coś na stronie. Gra w tym przypadku działa jak interaktywna tapeta na Pulpicie.
Takie rozwiązanie pozwala także na setki innych udogodnień. Przykładowo, nic nie stoi na przeszkodzie, aby uruchomić okno odtwarzacza VLC z filmem i ustawić je w tryb „zawsze na wierzchu” (w VLC przejdź do zakładki „Obraz” i wybierz „Zawsze na wierzchu”). Jako że gra jest traktowana jako pełnoekranowe okno, to podlega normalnym zasadom, więc okienko z filmem przykryje grę i będzie zawsze widoczne. Możemy dzięki temu grać i oglądać filmy jednocześnie (jeśli mamy wystarczająco duży monitor).
Metoda #1 – Tryb pełnoekranowy w oknie za pomocą opcji gry
Część gier posiada wbudowaną obsługę takiego trybu i wystarczy ją tylko wybrać z poziomu ustawień. Przechodzimy w grze do opcji, a następnie do sekcji z ustawieniami graficznymi.
Powinniśmy w tym miejscu znaleźć opcje dotyczące trybu pełnoekranowego lub okienkowego. Szukamy w tym miejscu opcji typu „Fullscreen Window” lub „Borderless Window”. Jeśli gra jest po polsku, to opcja powinna być dostępna pod nazwą „Pełnoekranowe okno”. Taką opcję znajdziemy chociażby w grach Blizzarda, czyli np. w Diablo III.
Metoda #2 – Zainstaluj program Borderless Gaming
Jeśli gra nie posiada wbudowanej opcji uruchamiania trybu pełnoekranowego bez okna, to możemy skorzystać z aplikacji Borderless Gaming. To program, który pozwala uruchomić wybrany proces we wspomnianym trybie pełnego ekranu w oknie. Pomimo, że nazwa wskazuje na gry, to aplikacja działa także ze zwykłymi programami i umożliwia uruchamianie ich w takim trybie.
Uruchamiamy program Borderless Gaming (nie wymaga instalacji). Po lewej stronie wyświetlą się aktualnie działające procesy, które możemy uruchomić w trybie pełnoekranowym w oknie. Aby to zrobić, należy je zaznaczyć i strzałką w prawo przenieść do sekcji „Favorites”.
Gra czy program spróbuje się teraz przełączyć tryb pełnoekranowego okna. Oczywiście nie ma gwarancji, że zadziała to absolutnie z każdą grą, warto jednak spróbować. Potwierdzono bowiem działanie takich gier, jak Terraria, DayZ czy Skyrim.