Windows oferuje ustawienia dźwiękowe, które pozwalają wpłynąć co nieco na dźwięk. Możemy skorzystać z opcji wirtualnego dźwięku przestrzennego, wzmocnić basy, a także skorzystać z funkcji wyrównywania głośności, która przydaje się na głośnikach.
Opcje oferowane przez ustawienia dźwięku w systemie z pewnością nie sprawią, że nasze głośniki czy słuchawki zagrają tak, jakbyśmy kupili nowy sprzęt, ale z pewnością usłyszy różnicą. Jeśli słuchamy sporo muzyki elektronicznej, to z pewnością funkcja wzmocnienia niskich tonów wpłynie pozytywnie na słuchaną muzykę. Z kolei korzystając z głośników warto użyć funkcji wyrównywania dźwięku.
Włączamy ulepszenia dźwiękowe w opcjach dźwięku
W Windowsie 8 wysuwamy pasek z prawej strony i przechodzimy do „Ustawienia > Panel sterowania”. W panelu sterowania udajemy się do sekcji „Sprzęt i Dźwięk > Dźwięk”.
W nowym oknie wyświetli się lista urządzeń do odtwarzania muzyki. Wybieramy tu swoje urządzenie na liście (jeśli w tle leci jakaś muzyka, to rozpoznany nasze urządzenie po poruszającym się zielonym słupku) i klikamy w nie dwukrotnie lewym przyciskiem myszy.
Pojawi się nowe okienko z opcjami wybranego urządzenia. Przechodzimy do zakładku „Ulepszenia”. Upewniamy się, że opcja „Wyłącz wszystkie ulepszenia” jest odznaczona, a następnie zaznaczamy poniżej opcje, które nas interesują.
Mamy do dyspozycji wspomnianą opcję wzmocnienia tonów niskich (zwiększony bass), wirtualny dźwięk przestrzenny, korekcję pomieszczenia (umożliwia odpowiednią kalibrację głośników), a także wyrównywania głośności.
Poza wzmocnieniem bassów ta ostatnia funkcja jest bardzo ciekawa – eliminuje ona duże różnice między cichymi i głośnymi partiami, wyrównując je. Jeśli po przełączeniu muzyki na głośniki słyszycie dużą różnicę i muzyka wydaje się mniej wyraźna, a niektóre partie zanikają, to warto skorzystać z wyrównywania głośności.