Jak wrócić z Androida 5.0 na 4.4.2 w Galaxy S5
Polscy użytkownicy Samsungów Galaxy S5 dostali aktualizację do Androida Lollipop jako pierwsi. Jednak ta wersja Androida wciąż nie jest w pełni dopracowana, może po jakimś czasie spowalniać i oferować gorszą wydajność. Jak się cofnąć do poprzedniego Androida KitKat 4.4.2?
Na szczęście cofnięcie systemu do poprzedniej wersji (tzw. downgrade) nie jest skomplikowane. Nie potrzebujemy roota ani żadnych custom recovery – wszystko wykonamy za pomocą oficjalnych plików i narzędzi. Trzeba się jednak wyposażyć w kilka rzeczy.
Co będzie nam potrzebne do downgrade'u Samsunga Galaxy S5?
Do wykonania tej czynności potrzebne nam będą:
- Samsung Galaxy S5 z Androidem 5.0 Lollipop
- Kabel USB
- Oficjalne oprogramowanie z wersją 4.4.x dla naszego modelu, zgodne z naszym operatorem
- Program Odin
Całe potrzebne oprogramowanie pobierzemy całkowicie za darmo z podanych niżej linków.
O czym należy pamiętać przed obniżeniem oprogramowania?
Trzeba być przede wszystkim świadomym, że jest to wgranie całego oprogramowania od nowa, a więc utracimy wszystkie dane na telefonie. Koniecznym jest, aby przed przystąpieniem do tej operacji wykonać kopię zapasową swoich zdjęć, piosenek, filmów, wiadomości SMS, a także zsynchronizować kontakty lub przekopiować je na kartę SIM.
Należy także sprawdzić swój dokładny model telefonu. Można to zrobić wchodząc w „Ustawienia > Informacje o telefonie”, gdzie w polu „Numer modelu” wyświetla się pełen model. Poradnik ten oparty jest o Galaxy S5 SM-G900F.
Wszystkie operacje wykonujesz na własną rękę. Nie bierzemy odpowiedzialności za uszkodzenia wynikłe podczas nieprawidłowego przebiegu poniższych operacji.
Krok 1: Pobierz odpowiednie oprogramowanie dla swojego Galaxy S5
Najlepszym źródłem oficjalnego oprogramowania w różnych wersjach dla Samsungów jest strona SamMobile.com. Znajdziemy na niej oprogramowanie dla poszczególnych modeli Samsunga, dla poszczególnych krajów, a także dla odpowiednich operatorów.
Przejdź do strony SamMobile.com
Przechodzimy na powyższą stronę, a następnie wyszukujemy swojego modelu urządzenia. Jak wspomniałem, model możecie sprawdzić w ustawieniach telefonu i musi być on zgodny z pobieranym oprogramowaniem. W naszym przypadku jest to Galaxy S5 SM-G900F.
Po wybraniu wyświetli się lista wszystkich dostępnych plików oprogramowania z uwzględnieniem wszystkich krajów i operatorów. Musimy zawęzić tę listę do polskich operatorów. W tym celu rozwijamy menu w górnym lewym rogu i wyszukujemy na liście Polski.
Do dyspozycji mamy oprogramowanie dla użytkowników sieci T-mobile, Play, PLUS, Orange , a także dla Galaxy S5 w wersji XEO, czyli tzw. niebrandowanej. Wybieramy odpowiednią w zależności od tego, jaką mieliśmy oryginalnie.
Teraz na liście wyświetli się lista dostępnego oprogramowania w różnych wersjach dla danego operatora. Pobieramy Androida w wersji 4.4.2 na dysk komputera w możliwie jak najnowszej wersji (zazwyczaj jest kilka z poszczególnych miesięcy).
Wybieramy ROM, a następnie klikamy „Regular download”, aby pobrać go za darmo. Jeśli nie macie jeszcze konta w SamMobile, to będziecie musieli je założyć (jest darmowe).
Krok 2: Wgranie oprogramowania przez program Odin
Gdy już mamy pobrany plik z oprogramowaniem, to teraz pora je wgrać na nasz telefon. Najpierw musimy je jednak wypakować.
1. Korzystając z programu WinRAR lub WinZIP bądź 7-Zip rozpakowujemy pobrany plik z Androidem 4.4.2.
Po wypakowaniu uzyskamy gotowy do wgrania plik z oprogramowaniem 4.4.2 w formacie *.tar.md5. Do jego wgrania wykorzystamy program Odin w wersji 3.09.
2. Pobieramy program Odin - Pobierz Odin 3.09, a następnie rozpakowujemy w dowolne miejsce i uruchamiamy.
W oknie Odina klikamy w przycisk AP i wskazujemy nasz wypakowany plik *.tar.md5. Niczego więcej w programie nie zmieniamy, pozostałe ustawienia muszą być domyślne.
3. Upewniamy się, że opcja „Re-Partition” jest odznaczona. Jeśli jest zaznaczona, to należy ją odznaczyć. Nie chcemy wykonywać repartycjonowania. Jedyne opcje, jakie powinny być zaznaczone, to te domyślne, czyli „F-Reset Time” oraz „Auto Reboot”.
4. Nie wciskamy jeszcze przycisku „Start”. Zanim załadujemy oprogramowanie do telefonu, musimy przełączyć telefon w odpowiedni tryb (tzw. Download Mode). W tym celu najpierw wyłączamy telefon całkowicie. Po chwili wciskamy jednocześnie trzy przyciski – przycisk zasilania, przycisk home, a także przycisk zmniejszania głośności.
Przytrzymujemy je przez kilka sekund, aż na ekranie telefonu pojawi się komunikat z ostrzeżeniem „Warning! A custom OS can cause critical problems...”.
5. Podłączamy teraz telefon do komputera kablem USB, a następnie wciskamy przycisk zwiększania głośności, aby przejść do trybu „Download mode”.
Na ekranie telefonu powinna wyświetlić się ikona robota, a także komunikat „Downloading...”.
6. Czekamy chwilę, aż program Odin rozpozna teraz nasz telefon i zacznie go obsługiwać. Gdy to się stanie, w sekcji „Message” powinien wyświetlić się komunikat o treści „Added”.
7. Po wyświetleniu się komunikatu „Added” możemy w końcu kliknąć w przycisk „Start”. Odin rozpocznie instalację pobranego oprogramowania, co może potrwać kilka minut (nie więcej niż 10).
8. Po ukończeniu kopiowania plików przez Odina wyświetli się komunikat „Reset!”, a telefon uruchomi się ponownie.
Czekamy, aż system się w pełni zainstaluje (pierwsze uruchomienie może trochę potrwać) i wyświetli się ekran startowy Androida. Wtedy możemy już bezpiecznie odłączyć telefon od komputera i wykonać konfigurację telefonu (dodanie konta Google, ustawienia godziny itp.).
Co zrobić, gdy po zainstalowaniu starszej wersji telefon zawiesza się na ekranie ładowania i "bąbelkach"?
Jeśli po instalacji starszej wersji nie możesz uruchomić telefonu, gdyż zawiesza się na ekranie z animacją bąbelków, to przede wszystkim, nie paniikuj. Jest to dość częsty błąd, który można bardzo łatwo wyeliminować. Zacznij od zdjęcia tylnej klapki telefonu i wyjęcia baterii. Włóż ją z powrotem po ok. 15 sekundach i ponownie uruchom telefon.
Jeśli to nie pomoże, to wystarczy wyczyścić dane smartfona i przywrócić ustawienia domyślne. Nie wpływa to w żaden sposób na wersję systemu, nasz zainstalowany Android 4.4.2 wciąż będzie dostępny po przywróceniu ustawień fabrycznych. Aby to zrobić, wyłączamy telefon, a następnie włączamy go ponownie, wciskając i jednocześnie przytrzymując przyciski: Volume Up (zwiększenie głośności) + Home (przycisk główny pod ekranem) + Power (przycisk zasilania).
Przytrzymujemy te przyciski tak długo, aż na ekranie pojawi się tryb odzyskiwania (Recovery) z różnymi opcjami. po menu poruszamy się korzystając z przycisków głośności (góra/dół), a potwierdzamy wybór przyciskiem Home bądź Power. Z listy wybieramy opcję "Wipe data / factory reset" i potwierdzamy wyczyszczenie danych. Po wszystkim uruchamiamy telefon ponownie - tym razem powinien uruchomić się Android 4.4.2 już bez żadnych przeszkód.