Dokumenty PDF nie ograniczają się tylko do tekstu, ale zawierają także grafikę w postaci zdjęć i obrazów. Niekiedy chcielibyśmy użyć zdjęć z dokumentów PDF do innych projektów, ale jak się niestety okazuje, po stworzeniu PDF’a nie mamy możliwości bezpośredniego zapisywania ich wprost z dokumentu do pliku graficznego.
Jednym z prostszych, ale bardziej czasochłonnych sposobów na wyciągnięcie grafiki z pliku PDF jest zrobienie zrzutu ekranu (screenshota), wklejenie go do programu graficznego i ręczne wycięcie poszczególnych fragmentów, które potrzebujemy. Jednak w przypadku chęci wyodrębnienia większej ilości zdjęć z dużego dokumentu (np. z katalogu produktów) okaże się to zbyt żmudne i meczące. Lepiej skorzystać z aplikacji, które wyodrębnią poszczególne zdjęcia lub całe strony automatycznie i zapiszą je do plików JPG.
Automatyczne wycinanie pojedynczych zdjęć z dokumentu
Jeżeli chcemy wyciąć za jednym zamachem wszystkie zdjęcia umieszczone w dokumencie, to przydatna okaże się aplikacja Free PDF Image Extractor. Program skanuje nasz dokument, wykrywa umieszczone w nim zdjęcia, a następnie zapisuje je do plików graficznych w dowolnym formacie - JPG, PNG, GIF oraz wielu innych.
Obsługa programu jest bardzo prosta, ale podczas instalacji zalecamy czytać wszystkie kroki w instalatorze. Próbuje on bowiem - jak wiele innych darmowych programów - doinstalować dodatki do systemu w postaci pasków do przeglądarki czy stron startowych. Niemniej jednak postępując uważnie i odznaczając niepotrzebne opcje podczas instalacji, w naszym komputerze nic nie zostanie doinstalowane.
Aby wyodrębnić zdjęcia z dokumentu PDF, należy go najpierw dodać do programu. W tym celu przeciągamy plik PDF w okno aplikacji. Możemy także kliknąć w zielony przycisk “Dodaj pliki” i wskazać dokument na naszym dysku.
Kolejnym krokiem jest wybór folderu, do którego mają zostać wypakowane obrazki z dokumentu. Możemy pozostawić domyślną opcję, która utworzy nowy katalog w folderze z dokumentem, a możemy także zmienić lokalizację na inną. Proces wyodrębniania zdjęć rozpoczynamy przyciskiem “Wyodrębnianie obrazów” na samym dole okna.
Opcjonalnie możemy skorzystać z dodatkowych opcji, które dostępne są w zakładce “Operacje graficzne”. Pozwalają one na automatyczną zmianę rozmiaru zdjęć, kolorów, rozdzielczości czy formatu. Możemy także nakładać na każdy wypakowany obrazek znak wodny z naszym logiem. Opcje operacji przydają się także wtedy, gdy wypakowane zdjęcia są na czarnym tle, a w rzeczywistości takie nie były. Oznacza to, że musimy zaznaczyć opcję “Zmiana formatu” i zamiast JPG wybrać format PNG.
Zapisywanie całych stron dokumentów do plików JPG
Powyższy program jest dobry, ale może się zdarzyć, że któryś z dokumentów nie będzie z nim kompatybilny bądź zdjęcia nie wytną się prawidłowo. Wtedy możemy pójść na swego rodzaju kompromis i skorzystać z aplikacji, która automatycznie zapisze całe strony dokumentów do formatu JPG. Nadal będziemy musieli ręcznie wyciąć poszczególne elementy, które nas interesują, ale zaoszczędzimy czasu na samodzielnym tworzeniu zrzutów ekranu.
Aby automatycznie zapisać całe strony dokumentu do plików JPG, należy skorzystać z aplikacji Fusion PDF Extractor. Program jest bardzo prosty w obsłudze - wystarczy, że wskażemy plik źródłowy (nasz dokument PDF), folder docelowy (zostaną w nim zapisane zdjęcia) oraz zaznaczymy opcję “Use Ghostscript for PDF whole page conversion”.
Aplikacja przeskanuje nasz plik i zapisze każdą stronę dokumentu do formatu JPG.