Spis treści
Po aktualizacji z Windowsa 7 lub 8.1 do Windowsa 10 użytkownik ma 30 dni na to, aby jednym kliknięciem powrócić do starego systemu, gdy nowy mu się nie spodoba. Po upływie 30 dni opcja ta znika – jest jednak sposób na to, aby znacznie wydłużyć ten okres czasu. Jak to zrobić?
Powrót do swojego poprzedniego systemu po aktualizacji do Windowsa 10 jest możliwy przez 30 dni. Tyle Microsoft daje użytkownikom czasu na zaznajomienie się z „Dziesiątką”. W trakcie tych 30 dni możemy w dowolnym momencie przejść do ustawień systemu i skorzystać z opcji powrotu do Windows 7 lub 8.1 z Windows 10.
Nie zawsze jednak te 30 dni wystarcza – czasem wydaje się nam, że na początku wszystko jest dobrze, a jednak dużo później stwierdzamy, że stary system bardziej nam pasował i chcielibyśmy powrócić do Windowsa 7 lub 8.1. Okazuje się jednak, że minęło 30 dni i opcja ta jest już niedostępna, gdyż Windows 10 wykasował nasze pliki z kopią zapasową starego systemu. Jeśli jednak zabezpieczymy się odpowiednio przed upływem 30 dni, to możemy zachować kopię starego systemu i znacznie wydłużyć okres testowania Windows 10, aby móc później wrócić do starego Windowsa 7 lub 8.1. Jak to zrobić?
Nieskończony czas na powrót do Windowsa 7 / 8.1 z Windows 10
Przedłużenie 30-dniowego okresu czasu jest możliwe tylko wtedy, gdy opcja powrotu do starego systemu nadal jest dostępna. Możemy to sprawdzić, przechodząc do „Start > Ustawienia > Aktualizacja i zabezpieczenia > Odzyskiwanie”. Jeśli opcja „Wróć do systemu Windows 7 / 8.1” jest nadal dostępna, to możemy się zawczasu zabezpieczyć i sprawić, że będzie ona dostępna również po upływie 30 dni.
Aby to zrobić, wykonamy prostą sztuczkę – ukryjemy przed systemem Windows 10 kopię naszego Windowsa 7 lub 8.1, tak, aby „Dziesiątka” nie mogła jej odnaleźć i wykasować po upływie 30 dni. Dzięki temu kopia zapasowa starego systemu nie zostanie usunięta i przywrócimy ją dopiero wtedy, gdy sami zechcemy powrócić do Windowsa 7 / 8.1.
Otwórz okno Eksploratora plików i udaj się do dysku C. Katalogi z kopią zapasową poprzedniego systemu są ukryte – musimy je wyświetlić. W tym celu w oknie Eksploratora plików przechodzimy do zakładki „Plik > Zmień opcję folderów i wyszukiwania”.
Następnie przejdź do zakładki „Widok” i wyszukaj pola o nazwie „Ukryj chronione pliki systemu operacyjnego (zalecane)”. Opcja ta jest domyślnie zaznaczona, przez co pliki są niewidoczne. Odznacz tę opcję i kliknij OK.
Systemowe pliki będą teraz wyświetlane. Na dysku C znajdziesz trzy następujące katalogi:
- $Windows.~BT
- $Windows.~WS
- Windows.old
Najprostszym sposobem na to, aby system ich nie widział i nie mógł ich usunąć jest zmiana nazwy każdego z tych folderów. Wystarczy dopisać do każdego folderu np. prefiks „Backup-”. Kliknij w każdy folder prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję „Zmień nazwę”. Dopisz do każdego folderu przedrostek „Backup-”. Foldery powinny wyglądać teraz następująco:
- Backup-$Windows.~BT
- Backup-$Windows.~WS
- Backup-Windows.old
Opcja powrotu do Windows 7 / 8.1 będzie teraz niedostępna w ustawieniach Windows 10. To dlatego, że system nie wykrywa kopii zapasowej. Dzięki temu nie usunie jej po 30 dniach. W kolejnym punkcie pokażemy, co zrobić, aby tę kopię przywrócić po upływie 30 dni.
Przywracanie Windows 7 / 8.1 po upływie 30 dni w Windows 10
Aby skorzystać z naszej kopii zapasowej po 30 dniach w Windows 10 należy ponownie zmienić nazwy folderów na stare (czyli należy usunąć dopisany wcześniej przedrostek „Backup-”). Ponownie udajemy się do dysku C i wyszukujemy trzy poniższe katalogi:
- Backup-$Windows.~BT
- Backup-$Windows.~WS
- Backup-Windows.old
Klikamy prawym przyciskiem myszy na każdym folderze i wybieramy opcję „Zmień nazwę”. Z każdego folderu usuwamy przedrostek „Backup-” który wcześniej dopisaliśmy. Trzy foldery powinny teraz wyglądać następująco:
- $Windows.~BT
- $Windows.~WS
- Windows.old
Teraz możemy udać się do „Start > Ustawienia > Aktualizacja i zabezpieczenia > Odzyskiwanie”. Opcja „Wróć do Windows 7 / 8.1” znów będzie aktywna i będziemy mogli z niej skorzystać, nawet jeśli minęło już 30 dni od momentu, gdy zaktualizowaliśmy system do Windows 10.
Dzięki temu, że zmieniliśmy nazwy tych folderów, system nie mógł ich wykasować po upływie pierwszych 30 dni. Sprawiło to, że zachowaliśmy swoje pliki kopii zapasowej starego systemu i możemy z nich teraz skorzystać.