Jak wydłużyć życie baterii w Androidzie

Jeżeli macie smartfona bądź tablet z Androidem, z pewnością borykaliście się z szybko drenującą się baterią. Czasami jest to kilkanaście godzin, czasem nawet kilka - w zależności od intensywności użytkowania. Jak wydłużyć czas pracy baterii?

Istnieje sporo sposobów na przedłużenie pracy baterii w smartfonie lub tablecie z Androidem. Możemy instalować aplikacje specjalnie do tego przeznaczone (najlepsze są te po wykonaniu roota), bądź też przetestować własne rozwiązania.

1. Oszczędzaj ekran
W Ustawieniach systemu (zakładka Wyświetlacz) możesz zmienić Jasność ekranu, oraz Uśpienie. Warto zmniejszyć domyślną jasność, a także wprowadzić jak najszybsze uśpienie smartfona w przypadku bezczynności. Bateria bardzo szybko wyczerpuje się, kiedy korzystamy z ekranu.

2. Aplikacje działające w tle
Programy działające w tle to z jednej strony duże udogodnienie, z drugiej - złe rozwiązanie dla baterii. Jeżeli zależy nam na dłuższym życiu baterii, wciskamy dłużej przycisk Home, a następnie ruchem palca usuwamy z listy miniaturki działających aplikacji. Możemy też przejść do Ustawień > Aplikacje i w zakładce Pracują powyłączać programy i gry.

3. Uważaj na widżety
Wiele widżetów pobiera dane z sieci w tle, inne często zmieniają status, pobierając tym samym energię. Zamiast widżetów, często lepiej jest skorzystać ze skrótów do aplikacji. Zwykle oferują one zbliżone rozwiązania, a nie są tak bardzo bateriożerne.

4. Mniej gier - dłuższe życie baterii
Może to banał, że gry najbardziej drenują naszą baterię, ale warto zwrócić uwagę, ile czas dziennie poświęcamy na rozrywkę. Czasami ograniczenie grania w ciągu dnia pozwoli na znacznie dłuższe życie naszego smartfona czy taletu z Androidem.

5. Wyłącz nieużywane usługi
Wcale nie musisz mieć cały czas włączonego WiFi, a Bluetooth czy GPS naprawdę przydają się tylko sporadycznie. Warto wyłączyć wszystkie usługi, z których nie korzystamy cały czas. Za pomocą paska powiadomień czy Ustawień systemu będziemy mogli je bardzo szybko włączyć, kiedy pojawi się taka konieczność.

6. E-mail
Wcale nie trzeba sprawdzać poczty co 5 minut. W ustawieniach Poczty czy Gmaila można łatwo wprowadzić, aby klient e-maila pobierał informacje np. co godzinę. W ten sposób ograniczymy zużycie baterii, a przy okazji zaoszczędzimy trochę czasu, który poświęcamy na kompulsywne sprawdzanie nowych wiadomości. To samo warto zrobić z innymi komunikatorami czy Facebookiem.

Komentarze