Jak wygląda i co potrafi kultowy Saper w Window 8?
Saper to bez wątpienia jedna z najbardziej kultowych gier, jakie kiedykolwiek stworzono na komputery. Od lat jest dołączany przez Microsoft do systemu operacyjnego Windows. Także w najnowszej wersji okienek możemy znaleźć Sapera - znacznie bardziej rozbudowanego i ciekawszego niż np. w Windowsie XP.
W przeciwieństwie do poprzednich wersji systemu operacyjnego z Redmond Saper dla Windowsa 8 nie jest dostarczany razem z OS-em. Należy pobrać go (za darmo) ze strony Windows Store. Zmiany zauważamy natychmiast po uruchomieniu. Nowy Saper nie korzysta już z niewielkiego okna, ale jest aplikacją pełnoekranową.
Z jednej strony robi to wrażenie. Z drugiej mam wątpliwości, czy Saper nie straci swojego statusu jako gry dla pracowników biurowych, którzy potrzebują chwili przerwy, nie chcą zamykać Worda czy Excela, a jedynie uruchomić niewielkie, nierzucające się w oczy szefa okienko.
Do wyboru mamy tradycyjnie trzy zwykłe tryby gry - łatwy, średni i ekspercki. Każdy z nich oferuje inny rozmiar pola gry. Możemy również stworzyć własną planszę z taką liczbą segmentów jaka nam się podoba. Obsługa gry również się nie zmieniła - lewym klawiszem odkrywamy kolejne kwadraciki, prawym oznaczamy miny.
Oprócz klasycznego wyglądu Saper dla Windowsa 8 ma skórkę Garden. Tło to zielona trawa, a odkrywanie kwadratów skutkuje pojawieniem się niewielkich dziur w ziemi. Można przypuszczać, że Microsoft udostępni za jakiś czas więcej skórek. Praktyczne zastosowanie tej funkcji jest niewielkie, ale gra wygląda dzięki temu ładniej.
Najważniejszą zmianą dotyczącą sposobu gry jest nowy tzw. Adventure Mode (Tryb Przygodowy). Otrzymujemy tutaj możliwość sterowania postacią w klimacie zbliżonym do Indiany Jonesa. Przemieszczamy się po jaskiniach wypełnionych minami, a naszym zadaniem jest ich oznaczanie.
Oczywiście nadal obowiązują te same zasady dotyczące wykrywania min. Na ekranie pojawiają się cyferki od 1 do 7, które ułatwiają unikanie detonacji.
Opisywana wersja jest dostępna niestety wyłącznie dla użytkowników Windowsa 8. W praktyce oznacza to, że sporo z Was pewnie nie będzie mogła gry uruchomić. Saper na pewno nie będzie też decydującym argumentem na rzecz zakupienia nowych okienek.
Aplikacja jest jednak warta naszej uwagi. To klasyczna, kultowa gra, której pierwotnym zadaniem było nauczenie użytkowników komputerów korzystania z myszy. Polskie firmy do dziś tracą zapewne miliony złotych rocznie z powodu pracowników oddających się tej rozrywce.
Warto pamiętać, że Windows nie jest jedyną platformą, na której działa Saper. Użytkownicy KDE (środowiska wykorzystywanego w systemach typu Unix) mają do dyspozycji aplikację KMines, dla GNOME'a napisano Gnomine'a. Dawniej w systemie mobilnym Palm OS mieliśmy MineHunta.
Autorem tekstu jest Wojtek Wowra