Jak wykonać awaryjny restart Windows 7 i 8

Zdarza się, że nasz komputer się nieco podwiesi i mamy trudności z jego ponownym uruchomieniem. Czasem jakaś aplikacja, np. pełnoekranowa gra, może zablokować nas na czarnym ekranie i nie sposób jej wyłączyć w żaden sposób. Nie trzeba jednak sięgać do fizycznego przycisku resetu - system posiada  ukrytą funkcję awaryjnego ponownego uruchomienia.

Nie jest to żadna nowość - funkcja ta jest dostępna od dłuższego czasu w systemach Microsoftu. Pokażemy ją na przykładzie Windowsa 8.1, ale równie dobrze możecie z niej skorzystać w identyczny sposób w popularnej "Siódemce".

Funkcja awaryjnego ponownego uruchomienia pozwala błyskawicznie zresetować komputer w przypadku, gdy nie możemy go wyłączyć tradycyjnie lub gdy został zawieszony i jedyne co możemy wywołać, to ekran po wciśnięciu przycisków Ctrl + Alt + Delete.

Wykonujemy awaryjny restart komputera

I właśnie z opcji dostępnych na tym ekranie skorzystamy. Gdy nasz komputer się podwiesi lub jakaś gra przestanie odpowiadać i wyświetli czarny, niemożliwy do zamknięcia ani zminimalizowania ekran, to zapewne jedyną możliwością będzie wciśnięcie kombinacji Ctrl + Alt + Delete. Przechodzimy do tego ekranu, a następnie przytrzymujemy klawisz CTRL na klawiaturze i klikamy w przycisk zasilania w dolnym prawym rogu.

Kliknięcie w ten przycisk wraz z przytrzymaniem klawisza CTRL spowoduje wywołanie funkcji awaryjnego ponownego uruchomienia komputera. System wyświetli nam komunikat z zapytaniem, czy na pewno chcemy wykonać awaryjny restart. Informuje nas także, że wszystkie niezapisane prace (np. otwarte dokumenty w Wordzie) zostaną utracone.

Aby wykonać restart potwierdzamy chęć ponownego uruchomienia przyciskiem OK. I gotowe - nasz komputer błyskawicznie się zrestartuje, nawet w przypadku, gdyby jakaś aplikacja skutecznie blokowała możliwość wyłączenia systemu.

Komentarze