W Androidzie możemy wyciszyć dźwięki powiadomień na noc - za pomocą odpowiedniej aplikacji możemy nawet skonfigurować automatyczne wyciszenia dźwięku w wybranych godzinach. Wyciszenie dźwięku nie rozwiązuje jednak innego problemu - mrugającej diody LED, która podświetla się nawet wtedy, gdy dźwięk jest wyciszony.
Osobiście przed pójściem spać zawsze szybko przełączam telefon do trybu cichego, aby żadne dźwięki mnie w nocy nie budziły. Poniekąd rozwiązuje to problem, ale nie do końca - oprócz dźwięków w telefonie posiadam także diodę LED, która informuje mnie o nieprzeczytanych wiadomościach, połączeniach, mailach itp.
Wydawałoby się, że mała dioda nikomu krzywdy nie sprawi, w praktyce jednak otrzymanie wiadomości e-mail, wiadomości w Messengerze lub SMS'a w ciągu nocy wiążę się z tym, że ciemny pokój rozświetlany jest mrugającym, niebieskim światłem. Na szczęście również diodę LED możemy wyłączyć w godzinach nocnych - zarówno ręcznie jak i automatycznie.
Automatyczne wyłączanie diody LED w Androidzie
Jeśli chcemy proces ten zautomatyzować, to możemy skorzystać z aplikacji Light Manager. Pozwala ona zarówno na ustawienie automatycznego wyłączania w wybranych godzinach lub warunkach (np. podłączona ładowarka), jak również dostosować kolor diody dla poszczególnych powiadomień.
Po uruchomieniu aplikacji musimy nadać jej możliwość odczytu powiadomień w telefonie. W tym celu na samej górze w polu "Notification access required" wybieramy opcję "Włącz" i zaznaczamy aplikację "Light Manager" na liście programów mających dostęp do powiadomień.
Cofamy się do aplikacji Light Manager i przechodzimy do zakładki "Opcje zaawansowane". Przesuwając się nieco w dół znajdziemy sekcję "Czas spania". Dzięki tej funkcji Android może automatycznie wygaszać diodę LED w wybranych godzinach lub np. wtedy, gdy podłączona jest ładowarka lub po prostu gdy wyciszymy dźwięki.
Dotykamy opcji "Włącz czas spania". Wyświetli się nowe okno z wyborem sposobu aktywacji automatycznego wyłączania diody LED. Dioda może być automatycznie wyłączana w wybranym zakresie godzin (start and stop time), podczas ładowania, po naładowaniu, w trybie samolotowym, w trybie cichym lub w trybie wibracji. Jeśli wybierzemy zakres godzin, to możemy go ustalić poniżej za pomocą pól "Początek czasu spania" oraz "Koniec czasu spania".
Od teraz aplikacja będzie automatycznie wygaszać diodę LED w zależności od tego, jak ją ustawiliśmy.
Ręczne wyłączanie diody LED
Jeżeli nasz telefon z jakiegoś powodu nie współpracuje z aplikacją Light Manager i automatyczne wyłączanie diody nie działa, to możemy to wykonać także ręcznie. Wszystko zależy jednak od tego, jaki mamy model telefonu i jaką wersję Androida, gdyż producenci umieszczają tę opcję w różnych miejscach.
Zazwyczaj opcja taka znajduje się w ustawieniach wyświetlacza (Ustawienia > Wyświetelacz) lub w ustawieniach powiadomień. Znajdziemy tam zakładkę poświęconą powiadomieniom LED lub samej diodzie LED. Niektóre nieoficjalne ROMy umożliwiają nawet zmianę jej kolorów, mając wtedy całą osobną sekcję dotyczącą powiadomień LED w ustawieniach.
Wystarczy znaleźć w ustawieniach opcję powiadomień LED i ją wyłączyć. Niestety, będziemy musieli to robić za każdym razem, gdy idziemy spać lub wstajemy rano.