Windows automatycznie instaluje sterowniki do rozpoznanych urządzeń, może je także aktualizować przez Windows Update. Niestety, niektóre mniej wspierane urządzenia mogą być błędnie rozpoznawane, przez co pobierane są sterowniki, które nie działają prawidłowo. Jak wyłączyć automatyczną instalację sterowników przez system, by móc samemu instalować wybrane sterowniki np. ze strony producenta?
Automatyczna instalacja i aktualizacja sterowników przy użyciu usługi Windows Update jest w większości wypadków wygodna, gdyż nie musimy martwić się o szukanie np. płyt instalacyjnych ze sterownikami do karty sieciowej. Zdarza się jednak, że sterowniki oferowane przez Windowsa nie działają prawidłowo - starsze karty graficzne mogą wyświetlać czarny ekran po aktualizacji sterowników, natomiast karty sieciowe mogą przestać łączyć się z siecią bezprzewodową.
Na szczęście można wyłączyć automatyczną instalację sterowników z Windows Update, dzięki czemu możemy instalować swoje własne, dopasowane sterowniki, nie martwiąc się o to, że system zastąpi je plikami pobranymi z Windows Update.
Wyłączamy aktualizację sterowników przez Windows Update
Ustawienia instalowania i aktualizacji sterowników możemy kontrolować za pomocą ustawień Windowsa - pozwalają one dostosować, czy chcemy automatycznie pobierać sterowniki, być informowani o dostępnych aktualizacjach lub w ogóle je ignorować.
Z dowolnego miejsca w systemie wciskamy kombinację klawiszy Windows + Pause. Przycisk pauzy znajduje się obok przycisków Print Screen oraz Scroll Lock. Wyświetli się okno ustawień systemowych - wybierz "Zaawansowane ustawienia systemowe" z lewej strony.
W nowym oknie przejdź do zakładki "Sprzęt", a następnie kliknij w opcję "Ustawienia instalacji urządzeń". Pojawią się ustawienia związane z automatycznym aktualizowaniem i instalacją sterowników.
Domyślnie zaznaczona jest opcja "Tak, zrób to automatycznie", co sprawia, że Windows pobiera sterowniki automatycznie ze swojej bazy. Aby to wyłączyć, zaznaczamy opcję "Nie, pozwól mi wybrać, co zrobić". Następnie zaznaczamy opcję "Nigdy nie instaluj oprogramowania sterownika z witryny Windows Update".
Od teraz system nie będzie automatycznie pobierać żadnych sterowników dla naszych urządzeń i możemy dla nich samemu instalować sterowniki. Nawet jeśli będą to sterowniki to dość stare i Windows będzie posiadać ich nowsze wersje, to nie zostaną one zainstalowane i zostaniemy na samemu zainstalowanych plikach.