Windows 10 aktualizuje się automatycznie – jest to jeden z kilku powodów, dla których wielu użytkowników unika tego systemu. Da się jednak wyłączyć automatyczne aktualizowanie Windowsa 10 i sprawić, że to użytkownik ma kontrolę nad tym, czy uaktualnienia będą instalowane. Jak to zrobić?

Jak wyłączyć automatyczne aktualizacje Windows 10

Najczęstsze zarzuty wobec Windowsa 10 to „śledzenie” użytkownika oraz brak możliwości wyłączenia automatycznych aktualizacji. O słuszności tych zarzutów dyskutować nie będziemy, w tym poradniku jednak mamy zamiar pokazać wam, co zrobić, aby dezaktywować automatyczne aktualizowanie systemu. Dzięki temu sami będziecie mogli decydować o instalacji aktualizacji za pomocą usługi Windows Update – możliwe będzie pobranie uaktualnień „na zawołanie” i rozpoczęcie ich instalacji ręcznie. Jeśli jednak się na to nie zdecydujecie, to aktualizacje nie zostaną zainstalowane. Jak to zrobić?

Poniższe instrukcje zostały przetestowane na wersji Windows 10 Anniversary Update. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z obu sposobów (ShutUp10 oferuje więcej opcji niż „Edytor lokalnych zasad grupy” z pierwszego sposobu).

Sposób #1 – Skorzystaj z Edytora lokalnych zasad grupy (tylko Windows 10 Professional)

Jeśli masz system w wersji Professional, to w twoim Windowsie dostępna jest funkcja Edytora lokalnych zasad grupy. Dzięki niej możliwe jest zablokowanie poszczególnych funkcji i usług systemu Windows, w tym automatycznych aktualizacji.

Aby to zrobić, wciśnij kombinację klawiszy Windows + R, a następnie w oknie uruchamiania wpisz poniższe polecenie:

gpedit.msc

Kliknij OK, aby potwierdzić uruchomienie Edytora lokalnych zasad grupy. Wyświetli się okno podzielone na dwie części. Za pomocą paska bocznego po lewej stronie rozwiń następujące zakładki:

Konfiguracja komputera > Szablony administracyjne > Składniki systemu Windows > Usługa Windows Update

Edytor lokalnych zasad grupy - opcje Windows Update

Po zaznaczeniu zakładki „Usługa Windows Update” wyświetlą się jej szczegóły po prawej stronie. Znajdziesz tu listę zasad, które możesz włączyć / wyłączyć, aby kontrolowały Windows Update. Znajdź zasadę o nazwie „Konfigurowanie aktualizacji automatycznych”.

Kliknij dwukrotnie w tę opcję, a następnie w nowym okienku zaznacz pole „Wyłączone” w górnym lewym rogu. Następnie uruchom komputer ponownie, aby wprowadzić ustawienia.

Wyłącz aktualizacje automatyczne w Windows 10 za pomocą gpedit.msc

Gdy ta opcja jest wyłączona, to aktualizacje automatyczne nie są pobierane i instalowane samodzielnie przez system. W celu ich instalacji będzie konieczne samodzielne wejście do ustawień Windows Update i kliknięcie przycisku instalacji. Bez tego nie zostaną one zainstalowane w systemie.

Sposób #2 – Skorzystaj z programu ShutUp10

Jeśli nie masz Edytora lokalnych zasad grupy, to do wyłączenia automatycznych aktualizacji możesz użyć programu o nazwie ShutUp10. To narzędzie, które zostało stworzone do błyskawicznego wyłączenia wybranych funkcji w systemie Windows 10 – głównie tych, które mają charakter śledzący, zbierający informacje, a także związany z uaktualnieniami automatycznych.

Pobierz ShutUp10

Pobierz program, a następnie go uruchom. Zobaczysz niewielkie okno z listą opcji do włączenia / wyłączenia.

ShutUp10 - wyłącz automatyczne aktualizacje

W celu wyłączenia automatycznych aktualizacji, aktywuj na liście wszystkie pozycje z sekcji „Windows Update”, czyli:

  • Windows Update via peer-to-peer disabled (1 of 3)
  • Windows Update via peer-to-peer disabled (2 of 3)
  • Windows Update via peer-to-peer disabled (3 of 3) – wyłącza udostępnianie aktualizacji przez sieć
  • Activate deferring of upgrades - opóźnia dostarczanie aktualizacji
  • Automatic driver updates through Windows Update disabled – wyłącza aktualizowanie sterowników przez Windows Update
  • Automatic app updates through Windows Update disabled – wyłącza automatyczne aktualizacje aplikacji ze Sklepu
  • Automatic Windows Updates disabled (1 of 2)
  • Automatic Windows Updates disabled (2 of 2) – najważniejsze dwie opcje, całkowicie wyłączają automatyczne aktualizacje
  • Windows Updates for other products disabled – wyłącza aktualizacje dla innych produktów Microsoftu typu Office

Przy próbie aktywacji pierwszej opcji może pojawić się komunikat o konieczności wykonania tzw. „System restore”, czyli punktu przywracania systemu. Zalecamy potwierdzenie tej opcji przyciskiem OK, gdyż na wypadek wystąpienia jakiegokolwiek problemu zawsze będziesz mógł przywrócić system do stanu przed wykonaniem modyfikacji w programie ShutUp10.

Po aktywacji tych opcji zamknij program, a następnie uruchom system ponownie. Od teraz aktualizacje automatyczne nie będą instalowane w twoim Windowsie 10.