Jak wyłączyć automatyczne usypianie ekranu w Androidzie
Denerwuje was, że ekran w Androidzie jest automatycznie wyłączany wtedy, gdy czytacie jakiś artykuł na stronie? Nie wszystkie aplikacje utrzymują telefon wybudzony, ale możemy sobie z tym poradzić, a nawet ustawić telefon w taki tryb, aby wykrywał, że trzymamy go w dłoni i zapobiegał automatycznemu wyłączeniu ekranu.
Na problem automatycznego przygaszania są dwa rozwiązania. Pierwsze z nich to po prostu wydłużenie okresu bezczynności w ustawieniach – możemy ustawić telefon w taki sposób, aby nawet przez 30 minut nie wyłączał ekranu jeśli sami tego nie zrobimy. Druga metoda to zainstalowanie aplikacji, która wykrywa, że telefon jest trzymany w ręcę i zapobiega przygaszaniu ekranu.
Metoda 1: Zmiana okresu czasu, po jakim ekran zostanie zgaszony
Aby zmienić długość okresu czasu, po jakim telefon zostanie uśpiony, należy udać się do Ustawień. Następnie przechodzimy do opcji Wyświetlacza.
Na liście dostępnych opcji znajdziemy ustawienia Uśpienia. Przechodzimy do nich. Wybieramy konfigurację okresu bezczynności – domyślne ustawienie sprawia, że telefon zostaje uśpiony po 15 sekundach. Możemy wybrać inną wartość – kilka minut lub nawet pół godziny.
Wybieramy odpowiednią wartość i wychodzimy z ustawień. Teraz telefon będzie mógł znacznie dłużej pracować bez potrzeby dotykania ekranu co jakiś czas.
Metoda 2: Inteligentne przygaszanie z aplikacją KinScreen
KinScreen to lekka aplikacja, która automatycznie zarządza stanem uśpienia telefonu. Aplikacja utrzymuje ekran włączony wtedy, gdy tego potrzebujemy. Wyłącza go dopiero wtedy, gdy włożymy telefon do kieszeni lub np. odłożymy na biurko.
W jaki sposób to się dzieje? Bardzo prosto – KinScreen działa w oparciu o czujnik ruchu i wykrywa nawet najdrobniejsze poruszenia czy drgania telefonu. Jeśli trzymamy smartfona w ręce i czytamy np. jakiś tekst w przeglądarce internetowej, to aplikacja to wykryje na bazie czujnika ruchu i stwierdzi, że telefon jest nam potrzebny. KinScreen utrzyma wtedy ekran włączony tak długo, jak tylko będzie wykrywalna nasza dłoń i nawet najlżejsze poruszenia.
A w jaki sposób telefon jest usypiany? Tu z kolei działa czujnik zbliżeniowy. Jeżeli czujnik zbliżeniowy zostanie przykryty (np. w wyniku włożenia telefonu do kieszeni czy odłożenia go na biurko), to ekran zostanie przygaszony i telefon przełączy się w stan uśpienia. Proste, ale bardzo przydatne.
Konfiguracja aplikacji jest bardzo prosta. Przy pierwszym uruchomieniu musimy położyć telefon na płaskiej powierzchni, a następnie kliknąć w przycisk kalibracji. Po jej ukończeniu wyświetlą się główne opcje programu.
Mamy tu do wyboru ilość czasu, po jakiej urządzenie ma się wyłączyć w określonych warunkach. „No motion timeout” określa ilość czasu, po jakiej telefon zostanie uśpiony, gdy będzie leżał bez ruchu. „Proximity timeout” pozwala określić ilość czasu, po jakiej telefon się wyłączy po przykryciu czujnika zbliżeniowego. Z kolei „Lockscreen timeout” określa ilość czasu, po jakiej telefon ma zostać uśpiony na ekranie blokady.