Jak wyłączyć relacje na Facebooku w Androidzie (Facebook Stories)
Relacje na Facebooku, czyli tzw. Facebook Stories to nowa funkcja w aplikacji mobilnej Facebooka. Jak ją wyłączyć, gdy nas nie interesuje i nie mamy zamiaru z niej skorzystać?
Facebook dodał nową funkcję relacji do aplikacji mobilnej. Teraz, gdy uruchomisz Facebooka w smartfonie, to na samej górze zauważysz dodatkowy rządek ze swoim zdjęciem, a także zdjęciami znajomych. W tym miejscu wyświetlają się teraz tzw. „Relacje”, czyli nic innego, jak kopia funkcji „My Stories” ze Snapchata.
Relacja na Facebooku to zbiór zdjęć i filmów z całego dnia od danego użytkownika. Elementy umieszczone w relacji są oddzielone od zwykłych zdjęć i postów na Facebooku i mają ograniczoną żywotność. Zawartość danej relacji znika automatycznie po 24 godzinach, więc jest to po prostu miejsce, w którym możesz podzielić się czymś ciekawym bez konieczności trwałego umieszczania tego na swoim profilu.
Do tworzenia relacji możesz użyć oddzielnej funkcji aparatu fotograficznego – wystarczy dotknąć ikony aparatu w górnym lewym rogu. Możesz teraz robić zdjęcia, które zostaną wysłane bezpośrednio do twojej relacji z danego dnia. Jest to dokładnie ten sam rodzaj funkcji, który znajdziesz w Instagramie, Messengerze („Mój dzień”) oraz na Snapchacie („My Stories”).
Jak wyłączyć relacje na Facebooku w Androidzie?
Nie każdy jednak potrzebuje tej funkcji – dla wielu jest ona kompletnie zbyteczna i nieinteresująca. Facebook nie oferuje jednak żadnych ustawień, które pozwalałyby ukryć sekcję z relacjami. Istnieje jednak sposób na to, aby wyłączyć relacje na Facebooku w Androidzie.
-
Zainstaluj starszą wersję aplikacji Facebooka
Najprostszym rozwiązaniem jest po prostu powrócenie do nieco starszej wersji aplikacji Facebook – takiej, która tej funkcji jeszcze nie miała zaimplementowanej. Moje testy wykazały, że opcja Facebook Stories pojawia się w aplikacji Facebook w wersji 116 i wyższej – powrócenie do wersji oznaczonej numerkiem 115 wyłącza relacje na Facebooku.
Pobierz Facebooka 115 w formie pliku APK
Przejdź na powyższą stronę (APKMirror). Znajdziesz w niej 4 warianty aplikacji Facebook do pobrania. Który wariant wybrać? To zależy od posiadanej wersji Androida oraz typu procesora w telefonie.
-
52431684 – dla osób z Androidem w wersjach od 4.0.3 do 5.0 (włącznie) i architekturą ARM
-
52431692 – dla osób z Androidem w wersjach od 4.0.3 do 5.0 (włącznie) i architekturą X86
-
52431700 – dla osób z Androidem 5.1 lub nowszym i procesorem typu ARM
-
52431707 – dla osób z Androidem 5.1 lub nowszym i procesorem typu X86
Wersję Androida możesz sprawdzić, przechodząc do „Ustawienia > Informacje o telefonie”. Jeśli chodzi o architekturę ARM oraz X86, to zdecydowanie przytłaczająco większa część telefonów ma architekturę ARM. Architektura X86 występuje w urządzeniach, które korzystają z układów typu Intel Atom (np. ASUS ZenFone 2). W 90% przypadków właściwym wyborem będzie aplikacja dla układów ARM w odpowiedniej wersji Androida, czyli wariant 52431684 lub52431700.
Jeśli plik APK pobrałeś/-aś na komputerze, to przekopiuj go teraz za pomocą kabla USB do pamięci wewnętrznej swojego smartfona.
W Androidzie udaj się do „Ustawienia > Zabezpieczenia” i zaznacz pole „Nieznane źródła”. Opcja ta jest wymagana do instalowania aplikacji ze Sklepu Play – po zainstalowaniu Facebooka możesz ponownie ją odznaczyć.
W swoim telefonie przejdź do „Ustawienia > Aplikacje” i odinstaluj aktualną wersję Facebooka, całkowicie usuwając program z telefonu.
Przejdź teraz do dowolnego menedżera plików / przeglądarki plików w Androidzie, znajdź pobrany plik APK i uruchom go. Potwierdź instalację aplikacji Facebook przyciskiem „Instaluj”.
Facebook zostanie zainstalowany i wyświetli się na liście aplikacji. Teraz, gdy go uruchomisz, zauważysz, że wyświetla się normalny, stary interfejs Facebooka bez zakładki „Relacje” (Facebook Stories).
-
Wyłącz automatyczne aktualizowanie Facebooka
Po zainstalowaniu musisz wyłączyć automatyczne aktualizowanie Facebooka, tak, aby Sklep Play znowu nie pobrał Ci automatycznie nowszej wersji. W tym celu wejdź do Sklepu Play, wysuń menu boczne i wybierz „Moje gry i aplikacje”. Wyświetli się lista zainstalowanych aplikacji, w tym Facebook.
Wybierz Facebooka, aby wejść w jego szczegóły. W górnym prawym rogu wysuń menu za pomocą ikony trzech kropek i odznacz pole „Autoaktualizacja”. Od teraz Facebook nie będzie automatycznie aktualizowany wraz z innymi aplikacjami i możesz korzystać z obecnej wersji Facebooka do woli.